Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki panel słoneczny na własny użytek?

keseszel 29 Sep 2022 09:14 255 5
 • #1
  keseszel
  Level 26  
  Witam.
  Jaki panel słoneczny wybrać na własny użytek? Docelowo ma być zamontowany na aucie, na zimę prawdopodobnie pionowo, na ścianie w bloku. Czyli ma być zdejmowany, elastyczny nie jest potrzebny. Możliwe, że po dojezdzie na miejsce będzie zdejmowany z auta i ustawiany pod kątem. Na aucie ma być poziomo, na dachu, zamontowany w taki sposób by pęd powietrza go nie zdmuchnął.
  Jak z używanymi panelami?
  Jak z mocami paneli? Moc raczej powyżej 150 W, aczkolwiek nie jestem pewien czy nie byłby mniejszy ze względu na auto.
  Auto- na razie Espace, docelowo coś większego.
  Akumulatory- na razie 2 szt., 72 Ah i 74 Ah.
  Zużycie prądu- ciężko mi ocenić. Głównie oświetlenie, laptop, lutownica, tablet, ładowanie telefonu, zasilanie ogrzewania(webasto). Suszarki, płyty grzewcze, mikrofale - na razie niepotrzebne.  Przewidziane zastosowanie- zapoznanie się z działaniem takiego systemu, sprawdzenie możliwości samowystarczalności przez pewien czas.

  Pytanie zadane profilaktycznie, przeszukuję pokrewne tematy na forum, na razie się po nich tylko hm.. ślizgam i nie oczekuję podania wszystkiego na tacy. Raczej do ..analizy.
 • #2
  Mobali
  Level 40  
  keseszel wrote:
  Zużycie prądu- ciężko mi ocenić. Głównie oświetlenie, laptop, lutownica, tablet, ładowanie telefonu, zasilanie ogrzewania(webasto). Suszarki, płyty grzewcze, mikrofale - na razie niepotrzebne.
  Zapotrzebowanie energii to podstawowy czynnik, który pozwala określić wymaganą moc tego typu instalacji. Kolejną kwestią jest sposób magazynowania energii. W przypadku panela 150W nie będzie problemów ze zgromadzeniem energii dla energooszczędnego oświetlenia wnętrza pojazdu czy zasilania tabletu czy laptopa, ale resztę odbiorników trzeba dokładnie przemyśleć. I policzyć. Doprecyzuj wymagania, opracuj plan i schemat takiej instalacji. Wtedy będzie łatwiej coś konkretnie zaproponować.

  Po stronie odbiorników trzeba także przemyśleć własne potrzeby. Na przykład po co planujesz ładowarki, skoro tego typu urządzenia (telefony, tablety) można zasilać i ładować niskim napięciem wykorzystując 5V (USB) lub 12V. Stosowanie typowej ładowarki sieciowej to w tym przypadku podwójna strata energii, wynikająca ze ograniczonej sprawności przetwornicy napięcia oraz kolejnych strat na zasilaczu impulsowym ładowarki. Także małą lutownicę można zasilać wprost niskim napięciem.

  Ogrzewanie, suszarki czy płyty grzewcze to urządzenia zwykle z grzejnikami oporowymi o bardzo dużej energochłonności. Nie piszesz o tym jaką mają moc, ale zwykle to od kilkuset watów do kilku kilowatów. O ewentualnych planach zasilania ich z instalacji solarnej opartej o panel 150W możesz więc raczej zapomnieć.
 • #3
  keseszel
  Level 26  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Temat na razie dotyczył teoretycznej sytuacji, stąd trudno mi uściślić pobór mocy. Brałem pod uwagę standardowe sprzety jakie mam na wyjazdach, ale z możliwością rozbudowy w przyszłym aucie. Ze względu na użytkowanie auta- zimowe wyjazdy nie wchodzą na razie w rachubę, a nie chciałbym zostawiać auta z panelem pod blokiem, czyli demontaż i trzymanie w mieszkaniu.
  Biorąc pod uwagę auto (powierzchnię dachu) jestem ograniczony na razie rozmiarem. Moc- na pewno 2*60 W na koce, laptop, ładowarki. W sumie obstawiam, że na razie wystarczy jakies 150 W.
 • #4
  stachu_l
  Level 32  
  keseszel wrote:
  Moc- na pewno 2*60 W na koce, laptop, ładowarki.
  Jakie koce?
  Rozumiem, że moc dla paneli czy to moc urządzeń?
  Moc dla paneli jest podawana dla określonych warunków nasłonecznienia dla tego ma tajemnicza jednostkę Wp (wat pik).
  Panel ustawiony optymalnie do słońca w długi letni słoneczny dzień wytwarza tyle energii ile by dał pracując pełną mocą jakieś 5-6 godzin - taki inżynierski szacunek.
  Czyli panel 150Wp wygeneruje latem w słoneczny dzień ok 900Wh (0,9kWh)
  Akumulatory razem ok 150Ah * 12V daje 1800Wh czyli licząc bez strat to na pełne ładowanie akumulatorów potrzebujesz dwa słoneczne dni a normalnie akumulator kwasowy ładujemy prądem C/10 (dziesięciogodzinnym) przez ok 14 godzin więc takie ładowanie to raczej trzy dni.
  Panel płasko na dachu to nie jest panel ustawiony optymalnie więc wyprodukuje mniej energii.
  Jeżeli to są akumulatory samochodowa (rozruchowe) i ich głębokie rozładowanie (powyżej 50% pojemności) szybko je wykończy - niektórzy podają 30-40 cykli przy rozładowaniu 80-90% powoduje utratę 20% pojemności akumulatora. Akumulator przeznaczony do głębokich rozładowań, do pracy cyklicznej wytrzymuje przy podobnych warunkach ok 300-600 cykli.
  Jeżeli używasz akumulatorów samochodowych to przymnij, ze masz do dyspozycji połowę pojemności.
  Ile prądu zużywasz na dobę to musisz sam okreslić-policzyć, tylko Ty wiesz ile pobierają urządzenia i jak długo są włączone - zobacz czy starczy te 0.9kWh.
 • #5
  Mobali
  Level 40  
  keseszel wrote:
  Temat na razie dotyczył teoretycznej sytuacji, stąd trudno mi uściślić pobór mocy.
  Jednak żeby wskazać jakiekolwiek sensowne rozwiązanie, musisz zmierzyć się z tym tematem i określić precyzyjniej zapotrzebowanie na moc oraz wskazać zasilane odbiorniki. Bez tego temat jest zupełnie oderwany od rzeczywistości.
  keseszel wrote:
  Moc- na pewno 2*60 W na koce...
  Jeśli masz na myśli koce elektryczne do ogrzewania, to raczej będzie to znacznie większa moc - sprawdź proszę. Generalnie żaden mały panel na dachu samochodu nie zapewni wystarczającej ilości energii dla typowych obciążeń urządzeń grzewczych, które wskazujesz. Tego typu instalacja (panel na dachu auta) nadaje się wyłącznie się do zasilania oszczędnego oświetlenia, kilku zasilaczy i ładowarek. A ewentualny nadmiar energii możesz wykorzystać do podładowania akumulatora, z którego zasilisz komputer czy tablet. Raz jeszcze proponuję urealnić własne potrzeby i zapomnieć o kocach elektrycznych, płytach grzewczych, kuchenkach, itp odbiornikach. Do ich zasilania potrzebujesz sporej baterii specjalnych akumulatorów (patrz post wyżej) oraz mocy zainstalowanej w panelach na poziomie znacznie powyżej kilowata. Ponadto, akurat wtedy kiedy jest potrzebne ogrzewanie (okresy chłodne, zachmurzenie, krótkie dni, itp) nasłonecznienie jest na niskim poziomie, więc instalacja będzie pracować ze skutecznością zaledwie kilku procent nominalnej mocy. Ogrzewanie czy podgrzewanie posiłków w aucie da się skutecznie rozwiązać w inny sposób, znacznie taniej i zdecydowanie efektywniej. Podwójna nagrzewnica, klasyczne webasto, termofory czy niewielka kuchenka gazowa będą zdecydowanie bardziej niezawodne i całkowicie niezależne od warunków (nasłonecznienie!). Także koszty tej inwestycji będą prawdopodobnie znacznie niższe.
 • #6
  keseszel
  Level 26  
  Dziękuję za odpowiedzi, wezmę je pod uwagę.
  Jeśli idzie o koce- tak, elektryczne.
  Muszę faktycznie przeliczyć to wszytko.