Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekroje przewodow

Tommy82 24 Lis 2005 15:49 3136 3
  • #1 24 Lis 2005 15:49
    Tommy82
    Poziom 39  

Witam chcialem sobie przerobic instalacje elektryczna, brakuje gniazdek , sa nie tam gdzie trzeba ... (narazie w 2 pokojach)
    w zwiazku z tym mam kilka pytan :
    1) jak dobiera sie przekoj przewodu w zaleznosci od obciazenia jakie chcialbym podpinac, Instalacja jest jeszcze w alu chcial bym to zamenic na miedz i nie chcial bym dac za cenkich przewodow.
    2) Jest to instalacja 2 zylowa a poniewaz bedzie tam podpinany miedzy innymi komputerek to moje pytanie jest takie czy dobrym rozwiazaniem jest zerowanie (lub jak w prosty sposob przerobic ma instalacje z 3ma przewodami)
    3) Czy po takich przerobkach potrzebne jest jakies "zatwierdzenie" tego przez specjaliste, czy wrecz nie moge dokonac takich przerobek sam (jest to dom a nie blok)
    4) Czy skrecanie przewodow w puszkach to dobre rozwiazanie bo tak jest teraz zrobiona instalacja i w zasadzie przez ponad 20 lat nic sie temu nie stalo czy dalej tak sie to robi czy moize sa jakies lepsze sposoby, A i jescze jedno jaki dlugi powinien byc odzinek skrecenia.

Za wszelka pomoc z gory dziekuje

• Pomocny post
    #2 24 Lis 2005 18:02
    lechm56
    Moderator

ad1-Można przyjąć 8A/mm2
    ad2-Można zostawić "Zerowanie"
    ad3-Możesz dokonać sam
    ad4-Można skręcać(odcinek ok. 2cm)

• Pomocny post
    #3 24 Lis 2005 18:07
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Prosta zasada : na gniazda dajesz 2,5 mm², na oświetlenie 1,5 mm². Zrób instalację trójprzewodową (L,N,PE). W tym celu musisz z przewodu zerowego (PEN) wyprowadzić dwa przewody, jeden to N a drugi to PE. Najlepiej gdybyś ten punkt uziemił. Następnie możesz zainstalować RCD na gniazda w kuchni i w łazience, oraz wspólną na resztę pomieszczeń.
    Poszukaj na elektrodzie, było tego dużo.
    Co do skręcania był niedawno poruszany ten temat (poszukaj). Wg mnie skręcanie pomimo nowocześniejszych technik montażu jest najlepsze (widziałem po kilku latach takie "cuda" gdzie nastąpiło stopienie się plastiku). Nie ma obowiązku zatwierdzenia przerobionej instalacji, ale dla własnego dobra poproś elektryka aby wykonał pomiary skuteczności zerowania.
    Pozdrawiam

• #4 24 Lis 2005 18:08
    Tommy82
    Poziom 39  

Dzieki wszystko jasne

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME