logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Ne555 - modyfikacja opóźniacza do działania jako włącznik czasowy

balcerowicz79 24 Cze 2023 22:59 660 9
REKLAMA
  • #1 20629947
    balcerowicz79
    Poziom 17  
    Posty: 1078
    Pomógł: 2
    Ocena: 82
    Kupiłem włącznik opoźniacz czasowy na ne555...i tu mojevzdziwienie bo ikazał się wyłącznikiem czasowym czyli po podaniu napięcia załącza przekaźnik i po ustalinym czasue go rozłacza a ja musze mieć odwrotnie...da sie to jakiś zmodyfikować bi mi teraz swiatla dlr załącza na chwilę i je wyłącza.
    Załączniki:
    • Ne555 - modyfikacja opóźniacza do działania jako włącznik czasowy 20230624_224744.jpg (1.27 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 20629953
    inot
    Poziom 38  
    Posty: 3559
    Pomógł: 441
    Ocena: 802
    Jakie kontakty przekaźnika używasz?
  • REKLAMA
  • #3 20629954
    austriackimalarz
    Poziom 26  
    Posty: 996
    Pomógł: 83
    Ocena: 266
    Zamiast podłączać się do styków COM-NO podłącz się do COM-NC (lub odwrotnie).
  • REKLAMA
  • #4 20630038
    balcerowicz79
    Poziom 17  
    Posty: 1078
    Pomógł: 2
    Ocena: 82
    austriackimalarz napisał:
    Zamiast podłączać się do styków COM-NO podłącz się do COM-NC (lub odwrotnie).

    To wiem tylko, że przy podaniu zasilania na timer, ten od razu załącza przekaźnik i rozłącza po nastawionym czasie, a w poprzednim takim module miałem tak, że po załączeniu zasilania przekaźnik się załączał z opóźnieniem z ustaloną zwłoką.
    Coś chyba jest pomylone przez chińskie rączki?

    Dodano po 7 [minutach]:

    >>20629953
    Jest coś nie tak.
    Powinien załączać przekaźnik ze zwłoką, a on załącza przekaźnik od razu i go rozłącza ze zwłoką...
    Według opisu powinno być ok.
    Załączniki:
    • Ne555 - modyfikacja opóźniacza do działania jako włącznik czasowy Screenshot_20230625-021905_Allegro.jpg (213.57 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #5 20630065
    mam_pytanie
    Poziom 30  
    Posty: 1074
    Pomógł: 164
    Ocena: 258
    Ten moduł niestety nie będzie działał inaczej. Musisz zdecydować, czy oddajesz go czy przerabiasz. Przeróbka jest nieskomplikowana - wymiana tranzystora na PNP lub dołożenie kolejnego. Do tego potrzebne są cięcia na płytce i kilka drobnych elementów - kilka oporników i może dioda Zenera. Montaż może być na pająka lub na kawałku płytki uniwersalnej.

    Możesz też dodać drugi przekaźnik, który będzie sterowany przez ten, który jest na płytce. Po włączeniu napięcia, przekaźnik na płytce odetnie zasilanie dodatkowemu na ustawiony czas. Dobrze, gdyby ten drugi przekaźnik miał cewkę na niższe napięcie, np. 5-9 V. Pozwoliłoby to dodać układ RC, który minimalnie, o milisekundy opóźniłby jego załączenie. Unikniesz w ten sposób ewentualnego krótkiego impulsu światła na starcie.

    Jeśli to niepotrzebne, bo np. obciążeniem jest zasilacz LED, który też startuje z niewielką zwłoką, rezystor i kondensator możesz pominąć i użyć przekaźnika na 12 V.

    Ne555 - modyfikacja opóźniacza do działania jako włącznik czasowy
  • #6 20630107
    balcerowicz79
    Poziom 17  
    Posty: 1078
    Pomógł: 2
    Ocena: 82
    mam_pytanie napisał:
    Jeśli to niepotrzebne, bo np. obciążeniem jest zasilacz LED, który też startuje z niewielką zwłoką, rezystor i kondensator możesz pominąć i użyć przekaźnika na 12 V.

    Obciążeniem są światełka dzienne LED niewielkiej mocy w aucie. Takim opóźnieniem powiedzmy 10 s od pojawienia się zasilania niweluję podczas rozruchu skoki napięć na światełkach, bo inaczej tanie chińczyki szybko dokonują swojego żywota. To rozwiązanie sprawdziło się już w 2 poprzednich autach, których używałem przez 10 lat.

    mam_pytanie napisał:
    Ten moduł niestety nie będzie działał inaczej. Musisz zdecydować, czy oddajesz go czy przerabiasz. Przeróbka jest nieskomplikowana - wymiana tranzystora na PNP lub dołożenie kolejnego. Do tego potrzebne są cięcia na płytce i kilka drobnych elementów - kilka oporników i może dioda Zenera. Montaż może być na pająka lub na kawałku płytki uniwersalnej.

    Lutowanie nie jest mi obce i płytkę też bym znalazł, tylko trzeba by mi było to jakoś rozrysować... Mam kupę części z wylutu różnych RTV i zasilaczy komputerowych, więc coś bym może uzbierał.

    Dodano po 1 [minuty]:

    mam_pytanie napisał:
    Możesz też dodać drugi przekaźnik, który będzie sterowany przez ten, który jest na płytce. Po włączeniu napięcia, przekaźnik na płytce odetnie zasilanie dodatkowemu na ustawiony czas. Dobrze, gdyby ten drugi przekaźnik miał cewkę na niższe napięcie, np. 5-9 V. Pozwoliłoby to dodać układ RC, który minimalnie, o milisekundy opóźniłby jego załączenie. Unikniesz w ten sposób ewentualnego krótkiego impulsu światła na starcie.

    Powinienem miec też i przekaźnik na 5V.
    Chyba ten 2 sposob bedzie szybszy tylko jakie wartosci elementow mam zastosować.
    W instalacji auta mam 12.5V ale na pracujacym silniku to wiadomo...okolo 14.5V.
  • #7 20630519
    mam_pytanie
    Poziom 30  
    Posty: 1074
    Pomógł: 164
    Ocena: 258
    Cytat:
    tanie chińczyki szybko dokonują swojego żywota

    Wynikałoby stąd, że lampki nie mają żadnego zaawansowanego sterownika.
    Cytat:
    Powinienem miec też i przekaźnik na 5V.
    Chyba ten 2 sposob bedzie szybszy tylko jakie wartosci elementow mam zastosować.
    W instalacji auta mam 12.5V ale na pracujacym silniku to wiadomo...okolo 14.5V.

    Kiedy znajdziesz przekaźnik, zmierz rezystancję cewki, wtedy będzie można dobrać rezystor R wg wzoru:

    R = [(Ui-Up)/Up]*Rp

    gdzie ponadto:
    Rp - rezystancja cewki przekaźnika,
    Up - napięcie znamionowe cewki przekaźnika,
    Ui - napięcie instalacji samochodu.

    Za Ui nie musisz przyjmować 14,5 V. Możesz nieco mniej, gdzieś między tą wartością, a drugą wspomnianą, czyli 12,5V. Powiedzmy, że "krakowskie" 13,5V powinno być ok. W wyniku, napięcie na cewce przekaźnika będzie nieco wyższe, niż znamionowe, ale spokojnie, to nie powinno mu zaszkodzić. Nie jest tak wrażliwy, jak LED.

    Jeśli więc przekaźnik będzie na 5V, wzór przyjmie postać:
    R = [(13,5 -5)/5]*Rp = 1,7*Rp

    Moc rezystora, dla przekaźnika 5-ciowoltowego, szacunkowo nie mniej, niż 2-3 waty, ale i 5-ciowatowy nie będzie przesadą - mniej będzie się grzać.
    Jeśli natomiast przekaźnik będzie na wyższe napięcie - np. 9 V - prawdopodobnie wystarczy rezystor o mocy 1-2 W.

    Pojemność kondensatora, rzędu 220 mikrofaradów, dla przekaźnika 5 V, natomiast dla elementu o wyższym napięciu znamionowym cewki, nie zaszkodzi większy - np. 470 uF. To powinno dać kilkadziesiąt milisekund opóźnienia.
    Oczywiście, jego dopuszczalne napięcie to minimum 16V.
  • REKLAMA
  • #8 20631473
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48954
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4223
    NE555 ma 3 wejścia sterujące, w kolejności priorytetu (pierwszy aktywny daje opisany skutek, dalsze są wtedy ignorowana): Reset (napięcie poniżej około 1,5V powoduje stan 0 na wyjściu), Trig (napięcie poniżej 1/3 napięcia zasilania powoduje stan 1 na wyjściu), i Threshold (napięcie powyżej 2/3 napięcia zasilania powoduje stan 0 na wyjściu);

    Prawdopodobnie Trig i Threshold są podłączone do kondensatora, który ładuje się po włączeniu zasilania - więc na początku na wyjściu masz stan 1, potem zmienia się na 0 i tak już zostaje. Jeśli cewka przekaźnika będzie między wyjściem (pin 3), a plusem zasilania, to przekaźnik (styk NO-COM) zostanie włączony z opóźnieniem.

    Sprawdź, jak masz podłączony NE555 i przekaźnik.
  • #9 20632270
    zybex
    Pomocny dla użytkowników
    Posty: 15913
    Pomógł: 2094
    Ocena: 2933
    Kiedyś też potrzebowałem podobnej czasówki i kupiłem na znanym portalu. Jak otrzymałem przesyłkę, okazało się, że działanie było odwrotne niż w opisie aukcji. Aby nie kombinować z przeróbkami, zakupiłem inny układ czasowy i ten spełnił moje oczekiwania. Zrobiłem zdjęcia obydwu w/w układów i dodałem opis.

    Ne555 - modyfikacja opóźniacza do działania jako włącznik czasowy

    Ne555 - modyfikacja opóźniacza do działania jako włącznik czasowy

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zakupił włącznik opóźniacz czasowy oparty na układzie NE555, który działa odwrotnie niż oczekiwał - załącza przekaźnik natychmiast po podaniu zasilania, a następnie go wyłącza po ustalonym czasie. W odpowiedziach zaproponowano kilka rozwiązań, w tym podłączenie przekaźnika do styków COM-NC zamiast COM-NO, co pozwoliłoby na uzyskanie pożądanego działania. Inna sugestia dotyczyła przeróbki układu poprzez wymianę tranzystora na PNP lub dodanie drugiego przekaźnika, który mógłby wprowadzić opóźnienie. Użytkownik planuje zastosować opóźnienie 10 sekund dla świateł dziennych LED w samochodzie, aby zminimalizować skoki napięcia. Wskazano również na konieczność obliczenia wartości rezystora w zależności od napięcia cewki przekaźnika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA