Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić silnik od BOSCH`a

04 Gru 2005 01:51 10317 25
  • Poziom 22  
    Witam. Niech mnie ktoś oświeci jak sprawdzić silnik od pralki BOSH EXCLUSIV (niestety symbolu żadnego więcej nie mam. Ładowana od góry. Silnik to SIEMENS W1-18552 nr BOSch BSH 140552. Schematu żadnego znaleść nie mogę. Płytkę sterownika sprawdzałem i wydaje się OK. Silnik ma 6 przewodów wyprowadzonych. Podaję link wystarczy kliknąć na trybik i pokazują się modele pralek w których ten silnik występuję.

http://www.sqlservice.net/shops/striegel/arti...tail.php?auswahl=artikel&bestellnummer=235102

Proszę o pomoc i z góry dzięuję
  • SterControlSterControl
  • Pomocny post
    Specjalista urządzeń chłodniczych
    Masz tam 3 pary wyprowadzeń:
    -stojan (lekko ponad 1Ω)
    -wirnik (trochę więcej niż stojan, w granicach 3 - 4Ω, wartości mogą się zmieniać zależnie od położenia wirnika)
    -prądniczka tachometryczna (kilkadziesiąt Ω)

Prawdopodobnie padły szczotki.
    Widzę że jesteś "kumaty" więc poradzisz sobie ;)
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    jeśli chcesz sprawdzić pomijając elektronike to podłacz go bezpośrednio pod 230v~
    ja do tego uzywam jeszcze autotransformatora z płynną regulacją napiecia w celu zmniejszenia obrotów

wiec :
    na kostce jest 6 przewodów
    zatem pomijasz zupełnie 2 idące do cewki tacho

robisz mostek na 1 przewodzie na stojan i 1 na szczotke
    a 2 pozostałe czyli 2 szczotka i 2 stojan podłączasz bezpośrednio pod 230v~
    w celu zmniejszenia napięcia :
    jeśli nie masz autotransformatora mozesz go puscic przez zwykła żarówkę albo zwykły sciemniacz pokojowy

ten eksperyment pozwoli dokładnie sprawdzić silnik w twojej pralce
  • SterControlSterControl
  • Poziom 22  
    Witam

Bardzo wszystkim dziękuję za sugestie. Silnik podłączyłem do autotransformatora i okazał się sprawny. Czyściłem w nim tylko styki na wirniku. Cewka tacho ma u mnie 27 Ω. Czy to wporządku i do czego to wogóle służy?? Jakiś pomiar prędkośc? Ale w pralce silnik dalej nie działa. Przy położeniu programatora na wirowaniu zwierają sie jeden styk ze stojana z jedną szczotką więc przyłożyłem miernik do pozostałych i napięcia nie było. mierzyłem też przed triakiem i też głucho. Jutro po kabelkach pójdę dalej może coś ciekawego znajdę. Dzięki za wszelkie wskazówki i pozdrawiam
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Zewrzyj triaka na krótko i włącz na moment pralkę. Jeżeli silnik ruszy na maks. obroty to najprawdopodobniej coś z modułem. Lub nie ma sterowania na moduł z programatora.
    Jeśli nie ruszy, to może padnięte styki przełączające uzwojenia w programatorze albo coś z połączeniem (może luźny przewód w którejś kostce)
  • Poziom 22  
    Witam

Jeszcze się za to nie zabrałem ale jak pisałem wcześniej na triak napięcie też nie dochodzi więz zwarcie go na krutko nic też nie da. Dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam. Prawdopodobnie padł sterownik bo wszystko inne sprawdziłem i jest OK. Symbol AKO 544 170, 306 1277 AC2. Triac wporządku tranzystory wszystkie też. Został tylko dziwny ukłąd scalony którego danych nigdzie znaleść nie mogę AKO-450155. Może ktoś miał z czymś takim do czynienia albo wie jak to naprawić? Z góry dzięi za ppoświęcony czas i pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Witam. Mam gdzieś taki układ . A czy pralka pobiera wode ? moze włącznik klapy .
  • Poziom 22  
    Wyłącvznik klapy napewno OK. Znalezłem jeden przeczyściłem styki w programatorze i posprawdzałęm przejścia. Napięcie do traka dochodz (wcześniej pisałem że nie docghodzi ale zapomniałem zewrzeć hydrostat). I jeżeli zewrzeć triaka to silnik startuje na maksa. Pomóżcie.
  • Poziom 28  
    jeżeli zwierasz triaka to zachowuje się PRAWIDŁOWO!!!
    A co z tym hydrostatem?
  • Poziom 10  
    należy wymienić triaka!!! Mimo że na testerze diód pozornie triak jest w porządku.
  • Poziom 22  
    Witam

Triak wymieniony i dalej nic. Jak hydrostat zwart to napięcie do traka dochodzi jak rozwarty to nie. Koledzy pomóżcie bo mi żona na głowie siedzi a na nową nie ma pieniążków zresztą szkodfa pożądnego tarego sprzętu. :cry:
    :cry::cry::cry:
  • Poziom 16  
    Coś mi się zdaje, że czeka cię wymiana całego modółu.
    To on jest przyczyną Twoich problemów, a jego naprawy udają sie nie zawsze.
  • Poziom 22  
    Witam

Wiecie co to za scalak tam siedzi. Wygląda na procka jakiegoś. W czwartek przyjdzie do mnie kumpel z oscyloskopem. Może coś wycudujemy. Wszelkie pomysły dalej mile widziane. Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Witam

Na 99% padnięty procek. Wiecie skąd coś takiego można wyciągnąć lub skąd cały strerownik skołować?

Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Zrób zdjęcie tego sterownika , procesora i pokaż to poszukam czy mam.
  • Poziom 13  
    uklad programowalny niestety zamkniety i za fixa programu do niego niet
    tak wiec bedzie bida ...
    ale obym sie mylil :D
  • Poziom 1  
  • Poziom 22  
    Witam

Nic kolego nie namieszałem. Taką pralkę okazyjnie dostałem a że mieszkanie urządzam to chcę ją naprawić bo na nową mnie nie stać. Sprawdziłem jak pisałem że wszystko działa oprócz obracania bębnem. Silnik sprawdziłem na krótko i chodzi. Programator chyba też bo jak zwieram triaka to silnik rusza na max. To ozacza chyba że sterowania nie ma. Elementy bierne OK i nic zjarane nie było. Profilaktycznie tylko elki wymieniłem. To w takim razie jak kolego jesteś taki dobry w temacie to pomóż mniej doświadczonemu. Dzięki z góry i pozdrawiam

P.S. A znając życie powiedz co ktoś mógł namieszać to może razem naprawimy a ja jak będę mógł to się odwdzięczę.
  • Poziom 1  
  • Poziom 22  
    Witam

Rezystor dobry wszystkie inne też. Tranzystory wporządku. Nie ma taktowania procka z samego kwarca. Niech kolega Spec od AGD coś konstruktywnego doradzi. Dzięki i pozdrawiam
  • Poziom 1  
  • Poziom 22  
    Sprawa się wyjaśniła. Uwalony był sterownik. Zamykam temat

Pozdrawiam

Szczególne dzieki dla skryn`a spoko koleś