Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nasłuch EDACSa za pomocą dwóch skanerów radiowych

05 Gru 2005 03:01 17309 26
  • Poziom 10  
    Witam.Wyczytalem na forum o molziwoci podsluchania EDACS za pomoca 2 radyjek.Posiadam Yaesu FT-847 ktore moge podlazyc do komputera i recznego Icoma E-90.Interesuja mnie stronki gdzie znajde opisy jak za pomoca 2 radyjek i kompa poslucham sobie 460MHz-462MHz.Czekam na info.Pozdro i z gory dzieki.
  • Poziom 20  
    genev napisał:
    Witam.Wyczytalem na forum o molziwoci podsluchania EDACS za pomoca 2 radyjek.Posiadam Yaesu FT-847 ktore moge podlazyc do komputera i recznego Icoma E-90.Interesuja mnie stronki gdzie znajde opisy jak za pomoca 2 radyjek i komputera poslucham sobie 460MHz-462MHz.Czekam na info.Pozdro i z gory dzieki.

Witam!

Zapisz sie na ponizsza grupe dyskusyjna:
    http://groups.yahoo.com/group/ubc780xlt/

Tam sa caly czas poruszane takie tematy, sa rozpiski czestotliwosci (w tym dla Poznania), itp, wiec powinienes znalezc troche informacji.
  • Poziom 10  
    dzieki za informacje.Pzdr!
  • Poziom 23  
    edacs to nie jest zadna magia tylko zwykly trunking wiec potrzebujesz radioscannera z obsluga trunkingu albo bedziesz musial uzyc samego przeszukiwania ale to klopotliwe.
    inna metoda jest uzycie odpowiedniego softu i scannera ktory jest sterowany z pomoca kompa.mam taki soft wiec jak trzeba bedzie to sie podziele(jak sobie przypomne gdzie go wsadzilem <lol> )
    -------------------------------------------------------------------------------------
    no i znalazlem :))
  • Poziom 10  
    Witam.Pobawilem sie przez ostatnie 2 dni troche na 460-462.Ustalilem gdzie pracuja i w jakich kolejnosciach zmieniaja sie freq.Moje pytanie jest takie.Co jakis czas moge normalnie posluchac co gadaja a co chwile sluchac brzeczenie.Jka to jest ze jednym razem slysze a drugim nie.Chociaz dokladnie wiem gdzie bedzie kolejna transmisja.Czekam na info.Pzdr!
  • Poziom 20  
    genev napisał:
    Witam.Pobawilem sie przez ostatnie 2 dni troche na 460-462.Ustalilem gdzie pracuja i w jakich kolejnosciach zmieniaja sie freq.Moje pytanie jest takie.Co jakis czas moge normalnie posluchac co gadaja a co chwile sluchac brzeczenie.Jka to jest ze jednym razem slysze a drugim nie.Chociaz dokladnie wiem gdzie bedzie kolejna transmisja.Czekam na info.Pzdr!

Witam!
    Chodzi Ci o taki "warkot" jezdzacy po czestotliwosciach?
    To jest tzw. Anti-Scanner Tone, sluzacy do uprzykrzania zycia nasluchowcom, ktorzy nie posiadaja odpowiedniego skanera (trunktrackera).
  • Poziom 23  
    no nie wiem...ja mysleze to jest sygnal "aloha" przemiennikow( takie same sa w bylym centertelu i wcale nie maja uprzukrzyc zycie podsluchiwaczom).
    sygnal ten jest cyfrowa transmisja, ktora wylapuja mobilne teraminale. niesie ona troszeczke informacji w sobie i ma pomagac w lacznosci a to ze przeszkadza w przeszukiwaniu to efekt niezamierzony...
    tunking to sposob optymalizacji wykorzystania czestotliwosci a nie sposob utajnienia transmsji, np hopping nie jest poto aby wprowadzic "zmyle" tylko przelaczyc terminal na pierwszy, wolny kanal(wolny od zaklocen i innych transmisji).
    jak to wyglada w praktyce, wlaczamy radiotelefon i ten wyszukuje "aloha"po znalezieniu tego sygnalu terminal loguje sie na "umowionym"kanale wczesniej podajac swoje ip. na tym kanale slychac wlasnie taki jazgot sluzy on tez do pomiaru sily sygnalu( analogicznie jak jest w telefonach komorkowych), jesli terminal zostanie wywolany odpowiada on swoja gotowoscia a wtedy zostaje przekierowany na rozmowna czesc pasma( za pomoca sygnalu cyfrowego).
    itd...przeciez specyfikacja jest dostepna w necie, poco wiec wymyslac czary?
  • Poziom 20  
    Poza NMT450, sygnal ALOHA stosowany jest wylacznie w MPT1327, i do tego wylacznie na kanale kontrolnym (w duzym skrocie chodzi o to, zeby uniemozliwic kilku radiotelefonom naraz wysylanie polecen na wejsciu KK).

EDACS (podobnie jak SmartNet Motoroli), opiera sie na jednym kanale kontrolnym dla danej strefy. Radio skanuje wszystkie wprogramowane czestotliwosci i gdy znajdzie KK (ciagla transmisja o predkosci 9600 bps w przypadku policyjnego Edka) to sie na nim loguje i sie jego trzyma.

Owszem, trunking nie sluzy do utajniania korespondencji, ale w EDACSie mimo wszystko istnieja mechanizmy utrudniajace skanowanie (tutaj warkot). W pierwszych sieciach Edka w USA stosowano nawet w tym celu krotki jingle reklamowy firmy GE (owczesnego wlasciciela patentow systemow EDACS). Z kolei sa sieci EDACSa, ktore nie maja zadnego tego typu warkotu (np. obsluga naziemna warszawskiego lotniska Okecie) i dzialaja bardzo dobrze.

Dodam jeszcze, ze na kanalach glosowych idzie subton (czestotliwosc bodajze 75 Hz) przez cala transmisje. Przy puszczeniu PTT sygnal ten jest przerwany i zastapiony na chwilke przec bardzo krotka transmisja danych (tez za pomoca tonow ponizej 300 Hz, dlatego nie sa latwo slyszalne), ktora powoduje zwolnienie kanalu glasowego i powrot wszystkich radiotelefonow na kanal kontrolny.

To miedzy innymi z tego powodu jak radio dobrze wchodzi na dany przemiennik, po puszczeniu PTT nastepuje szybkie zwolnienie kanalu glosowego, a przy slabszym sygnale, kiedy "sekwencja koncowa" nie doleci do stacji bazowej, przemiennik nie zamyka sie od razu, tylko pozostaje "w zawieszeniu" przez 3-4 sekundy.
  • Poziom 23  
    takie przeszkadzanie jest chyba na zasadzie straszenia wilkiem z lasu, ja swego czasu uzywalem ubc120xlt do sluchania edka i zaden warkot nie byl mi wstanie przeszkodzic(skaner nie jest trunking tackerem).lepiej sie sprawdza odbiornik analogowo strojony(galeczka) ale to sredniowiecze...
    w dobie dzisiejszych czasow taki ton to zadna przeszkoda a pozatym nie wyobrazam sobie jak maja terminale mobilne kontrolowac zasieg przemiennika aby przylaczac sie do najlepiej slyszalnego.
    reszta jak opisales to zwykly trunking i nic wiecej, pozatym czy edek nie jest przypadkiem ericssona?
  • Poziom 20  
    Piter K. napisał:
    a pozatym nie wyobrazam sobie jak maja terminale mobilne kontrolowac zasieg przemiennika aby przylaczac sie do najlepiej slyszalnego.

Normalnie. Szukaja kanalu kontrolnego i sie jego trzymaja. KK nadaje 24h/24h 7d/7d. Radio jest tak zaprogramowane, ze w momencie kiedy sila odbioru KK spadnie ponizej pewnego poziomu to radio zaczyna znowu skanowac ustawiona pule czestotliwosci. Jak znajdzie inny, mocniejszy KK to sie na nim zaloguje, itd...

Cytat:
    reszta jak opisales to zwykly trunking i nic wiecej, pozatym czy edek nie jest przypadkiem ericssona?

No bo to jest zwykly trunking ;)
    Co do EDACSa, on mial juz tylu wlascicieli, ze trudno sie polapac.
    Zaczelo sie od General Electric, potem byl Ericsson, a teraz jest M/A-Com. Ciekawe kto bedzie nastepny...

PS: A tak z innej beczki, to Amerykanie nazywaja EDACS w taki sposob: "Every Day Another Customer Screams" :) :) :)
  • Poziom 23  
    dobrze, pytanie odszukiwania zadalem z przekory poniewaz sygnal KK nazywam (moze po laicku) aloha...
    jesli chodzi o wlasciciela to z tego co mi wiadomo(i jak mowi skrot) to system nalezal i nalezy do ericssona(Ericsson/General Electric Enhanced Digital Access Communications System) ale to racze juz nie na temat :)
    jednym slowem nie taki edek straszny, gorzej bedzie jak nam sie sluzby stetrycza...ale do tego chyba daleko(na wieksza skale oczywiscie)
  • Poziom 20  
    Piter K. napisał:
    system nalezal i nalezy do ericssona

http://www.macom.pl/main.php?action=2

"Począwszy od maja 2002 roku M/A-COM Poland kontynuuje 9-letnie doświadczenie Działu Prywatnych Systemów Radiowych firmy Ericsson Sp. z o.o. oraz firmy Com-Net Ericsson Polska Sp. z o.o. w zakresie sprzedaży i obsługi serwisowej systemów trankingowych EDACS. Oferowany zakres produktów do transmisji głosu i danych obejmuje radiotelefony konwencjonalne analogowe i cyfrowe zgodne ze standardem Project 25, analogowe i cyfrowe systemy i radiotelefony trankingowe w standardzie EDACS, nowoczesne rozwiązania integracyjne oparte na sieciach LAN/WAN z protokołem IP a także urządzenia radioliniowe z rodziny MINI-LINK."
  • Poziom 23  
    aha..no to mialem przeterminowane zrodlo i wszystko jasne :))
  • Poziom 10  
    witam kolegów
    moze ktos wie jak sie programuje ericsona MPA, bo sobie takiego kupiłem
    .chciałbym go zaprogramowac w konwencji,no i oczywiscie jak sie da w trunkingu:P:D
  • Poziom 23  
    w trunkingu??? a poco? moze kolega ma wlasna siec?
  • Poziom 10  
    niemam,a zeby sobie słuchać:P
  • Poziom 23  
    trunkingu za pomoca takiego radia? to chyba tylko przez przypadek a i w to watpie, bo to tak jakby probowac sluchac NMT za pomoca telefonu(bez przerobek).
    radze skupic sie na konwencji ale to chyba nie ten temat...
  • Poziom 20  
    Witam a moze napisze ktos w jaki sposób posłuchać sobie naszej plskiej szanownej polic**??? działającej w systemie tetra??!!!! Pzd4all.:D
  • Poziom 23  
    tetra to podobny temat do gsm i raczej ciezki...sluchac jest jak tylko dekodowac nie ma czym, nie nadarmo sztab ludzi siedzial nad takimi systemami...
  • Poziom 20  
    Oki ponoć legnicka policja korzysta z radiotelefonow ericssona.
  • Poziom 20  
    Dwa tygodnie temu dokonałem zakupu skanera RadioShack :)
  • Poziom 11  
    RadioShack PRO-97 fajny sprzęt bawiłem się krótko ma pewną wadę nie odbiera prywatnych ID tylko grupowe.
  • Poziom 11  
    Może jakiś link albo inny namiar na takowe oprogramowanie i kabelek.