Cześć,
Próbuję naprawić spawarkę kolegi, Spartus easytig 210. Wyparował rezystor R85. Był on razem z diodą D34 (zwarta w obu kierunkach) w torze zasilania zasilacza (zasilanie uzwojenia transformatora. Dopiero dalej jest duży rezystor przewlekany 200kOhm (czyli Rstart). Uszkodzony jest również R44 (wypalona dziurka), który dostarczał zasilanie DC układu UC3842 (tego nie jestem na 100% pewien) z osobnego uzwojenia transformatora. Przebita jest także dioda zenera na bramce głównego mosfeta. Nie znam jej wartości, brak oznaczeń - zapewne była na napięcie rzędu 15-20 (max) voltów. Dioda ta jest w układzie przy samej bramce mosfeta a nie jak na typowym schemacie, przed rezystorem Rg. W ogóle ten układ mocno różni się od wszelkich znalezionych w sieci aplikacji. Oczywiście schematu do spawarki w sieci brak.
Potrzebuję pomocy w doborze diody zenera (chyba zenera, inne diody na PCB mają oznaczenia ZDx a ta jednak ma symbol Z1 choć wygląda jak typowa dioda zenera mini-MELF), oraz tych dwóch rezystorów 1206, oba zapewne miały pojedyncze Ohmy, być może 1R0 (na jednym z nich, R44 niemal widać kawałki tego typu oznaczenia).
PS. W obwodzie głównego zasilania DC (za mostkiem prostowniczym) jest między innymi tyrystor MCR106-8G (bramka sterowana z transoptora 817 - dalej nie śledziłem) , rezystor PTC 101R oraz, nieistniejący już (wyparował) rezystor R85. W okolicy układu przetwornicy jest jeszcze MCK100-8 (triak?) oraz jeszcze jedne półprzewodnik typu tranzystor/ triak/ tyrystor w SMD.
Pozdrawiam
Karol
Próbuję naprawić spawarkę kolegi, Spartus easytig 210. Wyparował rezystor R85. Był on razem z diodą D34 (zwarta w obu kierunkach) w torze zasilania zasilacza (zasilanie uzwojenia transformatora. Dopiero dalej jest duży rezystor przewlekany 200kOhm (czyli Rstart). Uszkodzony jest również R44 (wypalona dziurka), który dostarczał zasilanie DC układu UC3842 (tego nie jestem na 100% pewien) z osobnego uzwojenia transformatora. Przebita jest także dioda zenera na bramce głównego mosfeta. Nie znam jej wartości, brak oznaczeń - zapewne była na napięcie rzędu 15-20 (max) voltów. Dioda ta jest w układzie przy samej bramce mosfeta a nie jak na typowym schemacie, przed rezystorem Rg. W ogóle ten układ mocno różni się od wszelkich znalezionych w sieci aplikacji. Oczywiście schematu do spawarki w sieci brak.
Potrzebuję pomocy w doborze diody zenera (chyba zenera, inne diody na PCB mają oznaczenia ZDx a ta jednak ma symbol Z1 choć wygląda jak typowa dioda zenera mini-MELF), oraz tych dwóch rezystorów 1206, oba zapewne miały pojedyncze Ohmy, być może 1R0 (na jednym z nich, R44 niemal widać kawałki tego typu oznaczenia).
PS. W obwodzie głównego zasilania DC (za mostkiem prostowniczym) jest między innymi tyrystor MCR106-8G (bramka sterowana z transoptora 817 - dalej nie śledziłem) , rezystor PTC 101R oraz, nieistniejący już (wyparował) rezystor R85. W okolicy układu przetwornicy jest jeszcze MCK100-8 (triak?) oraz jeszcze jedne półprzewodnik typu tranzystor/ triak/ tyrystor w SMD.
Pozdrawiam
Karol