logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Klasyfikacja zawodu elektryka – specjalizacje i podspecjalizacje

ZawodowyAmator 09 Sie 2024 12:34 1314 20
  • #1 21185354
    ZawodowyAmator
    Poziom 2  
    Posty: 6
    Cześć wszystkim!

    Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad tym, jak sensownie podzielić zawód elektryka na specjalizacje i podspecjalizacje. Termin "elektryk" jest niezwykle szeroki, dlatego uważam, że warto go uporządkować.

    Na początku wydawało mi się intuicyjne podzielenie elektryków na takie specjalizacje jak: elektromechanik, elektryk przemysłowy, elektroinstalator, elektromonter i elektroenergetyk. Na przykład, strona Randstad określa "elektroinstalatora" jako elektryka budowlanego. Czy zgadzacie się z tym? Czy to określenie jest powszechnie stosowane przez pracodawców?
    Schemat przedstawiający podział zawodu elektryka na specjalizacje.

    Chciałbym zapytać bardziej doświadczonych osób w branży: jak Wy klasyfikowalibyście ten zawód? Jakie podspecjalizacje dodalibyście do poszczególnych specjalizacji? Przykładowo, gdzie uplasowalibyście specjalistę od systemów "smart home" – czy będzie to podspecjalizacja elektromontera, czy może innej specjalizacji? Gdzie w tym podziale widzicie elektryka okrętowego? Zwłaszcza ciekawi mnie, jak sensownie można podzielić specjalizacje "elektromonter".

    Uwielbiam porządkować różne rzeczy i bardzo interesuje mnie, jak ten zawód można by sensownie sklasyfikować. Domyślam się, że pomysłów na to może być wiele, dlatego będę wdzięczny za Wasze opinie!

    Dzięki i pozdrawiam!
  • #2 21185420
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3835
    ZawodowyAmator napisał:
    Czy to określenie jest powszechnie stosowane przez pracodawców?
    Jeśli już w tym kierunku, to pewnie brakuje jeszcze elektroautomatyka?
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #3 21185489
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2748
    Pomógł: 332
    Ocena: 1146
    Mobali napisał:
    ZawodowyAmator napisał:
    Czy to określenie jest powszechnie stosowane przez pracodawców?
    Jeśli już w tym kierunku, to pewnie brakuje jeszcze elektroautomatyka?

    Wybierz sobie co lubisz:
    313101
    Elektroenergetyk elektrowni cieplnych
    313102
    Elektroenergetyk elektrowni wodnych
    313103
    Elektroenergetyk nastawni
    313104
    Elektroenergetyk pomiarów i zabezpieczeń
    741201
    Elektromechanik S
    741202
    Elektromechanik elektrycznych przyrządów pomiarowych
    741203
    Elektromechanik pojazdów samochodowych S
    741204
    Elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego
    741205
    Elektromechanik urządzeń chłodniczych
    741206
    Elektromechanik urządzeń sterowania ruchem kolejowym
    741207
    Elektromonter (elektryk) zakładowy
    741101
    Elektromonter instalacji elektrycznych
    741301
    Elektromonter linii kablowych
    741209
    Elektromonter lotniczy
    741210
    Elektromonter maszyn elektrycznych
    741211
    Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa odkrywkowego
    741212
    Elektromonter maszyn i urządzeń górnictwa podziemnego
    741302
    Elektromonter napowietrznych linii niskich i średnich napięć
    741303
    Elektromonter napowietrznych linii wysokich i najwyższych napięć
    741213
    Elektromonter okrętowy
    741304
    Elektromonter pogotowia elektroenergetycznego
    741214
    Elektromonter prefabrykowanych stacji transformatorowych
    741102
    Elektromonter reklam świetlnych
    741215
    Elektromonter rozdzielni i podstacji trakcyjnych
    741305
    Elektromonter sieci trakcyjnej
    741216
    Elektromonter taboru szynowego
    741217
    Elektromonter telekomunikacyjnych urządzeń zasilających
    741218
    Elektromonter transformatorów
    741219
    Elektromonter układów pomiarowych i automatyki zabezpieczeniowej
    741220
    Elektromonter urządzeń sygnalizacyjnych
    741208
    Elektromonter/konserwator urządzeń dźwignicowych
    742117
    Elektronik S
    229913
    Elektroradiolog
    741103
    Elektryk S
    741104
    Elektryk budowlany

    smacznego!
  • #4 21185671
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3835
    Może jeszcze elektroseksuolog? No bo któż inny ma kompetencje do obsługi wibratora? ;-)
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #5 21185828
    czesiu
    Poziom 38  
    Posty: 3171
    Pomógł: 452
    Ocena: 832
    Potwierdzam zdanie kolegi tyqva. Temat rzeka. Każdy gdzieś pracuje coś robi i na tym się zna, inne rzeczy zna tylko teoretycznie i pewnie nigdy nie będzie mu dane przećwiczyć tego w realu. Nie da się tego zbytnio sklasyfikować. Elektryk pracujący w nastawni mógł przez lata nie tykać wkrętaka czy miernika, pomiarowiec często nie zajmuje się niczym innym i może np. niechcący "przekręcić" gniazdko u siebie w domu. Ja np. zakopałem kilometry linii kablowych, ale nigdy nie naciągałem napowietrznych.
    A zaraz po studiach elektrycznych w PWr, w pierwszej robocie musiałem się sam nauczyć schematów pneumatyki, bo w szkole nie było, a w pierwszym zetknięciu to były dla mnie jakieś hieroglify :).
  • #7 21186506
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2748
    Pomógł: 332
    Ocena: 1146
    opornik7 napisał:
    tyqva napisał:
    Elektroenergetyk

    A gdzie upchasz projektantów? ;) To nie są elektrycy?

    Na stronie, skąd pochodzą wcześniejsze kody klasyfikacji zawodów - https://klasyfikacje.gofin.pl/kzis2023/6,0.html znalazłem takich speców pod hasłem specjaliści:
           214205
    Inżynier budownictwa - urządzenia, instalacje i sieci energetyczne
           214301
    Inżynier inżynierii środowiska - gazowe urządzenia, instalacje i sieci energetyczne
           214901
    Audytor energetyczny
           214902
    Inspektor dozoru technicznego
           214903
    Inżynier automatyki i robotyki
           214906
    Inżynier energetyki
        2151
    Inżynierowie elektrycy
           215101
    Inżynier elektroenergetyk
           215102
    Inżynier elektroenergetyk kolejowych sieci i podstacji trakcyjnych
           215103
    Inżynier elektryk
           215104
    Inżynier elektryk automatyk
           215105
    Inżynier techniki świetlnej
           215106
    Inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
        2153
    Inżynierowie telekomunikacji
           215301
    Inżynier telekomunikacji
           215302
    Technolog inżynierii telekomunikacyjnej


    Ale projektantów nie ma.
    Czyli nie ma ich, nie liczą się, można się bez nich obejść.

    Albo może trzeba szukać pod pracownicy wykonujący prace proste?

    Nie, też ich tam nie ma...
    Upchnięto ich tu poniżej:
    2151 Inżynierowie elektrycy
    215101 Inżynier elektroenergetyk
    215102 Inżynier elektroenergetyk kolejowych sieci i podstacji trakcyjnych
    215103 Inżynier elektryk
    215104 Inżynier elektryk automatyk
    215105 Inżynier techniki świetlnej
    215106 Inżynier urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
    215190 Pozostali inżynierowie elektrycy

    Wybierz sobie coś smakowitego.
  • #8 21186831
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    tyqva napisał:
    Ale projektantów nie ma.
    Czyli nie ma ich, nie liczą się, można się bez nich obejść.

    Można się obejść? Genialne i głupie stwierdzenie. Ponad dwa lata walczyłem jako projektant z budową linii kablowej SN około 800m i słupowej stacji trafo wraz z przyłączeniem odbiorcy i poprawą warunków napięciowych. Kilkanaście wersji trasy kabla, kolejne wypisy z rejestru gruntów, kolejne wyjazdy w teren w celu uzyskania zgód. Kilometry jakie przejechałem można porównać z dwoma wyjazdami na Hel.
    Po drodze miałem Wody Polskie i pozwolenie wodno-prawne na przekroczenie cieku kablem. Wykonawca zrealizował mój projekt w ciągu trzech tygodni. Projektant psu na budę.
  • #9 21186840
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #10 21186856
    opornik7
    Specjalista elektryk
    Posty: 4503
    Pomógł: 316
    Ocena: 1566
    napisał:
    Jakieś tematy typu przekroczenie rowu który podlega pod WP to ja załatwiam HDD lub przeciskiem.

    Czy aby na pewno zrozumiałeś mój wpis? Przekroczenie kablem cieku wymaga operatu wodno-prawnego i pozwolenia wodno-prawnego. Kapujesz?

    Dodano po 1 [minuty]:

    napisał:
    Generalnie … z wykonawcą można załatwić wszystko.

    Co możesz załatwić z wykonawcą? Nie mieszaj Kolego.
  • #11 21186962
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3835
    napisał:
    Jakieś tematy typu przekroczenie rowu który podlega pod WP to ja załatwiam HDD lub przeciskiem.
    Chyba żartujesz? Z linią SN załatwisz??
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #12 21186999
    Krzysztof Reszka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 10574
    Pomógł: 609
    Ocena: 1548
    Koledzy spokojnie, bo za chwilę ta dyskusja wyląduje w koszu. I po co te wasze wypociny.
  • #13 21187097
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #14 21187123
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2748
    Pomógł: 332
    Ocena: 1146
    opornik7 napisał:
    tyqva napisał:
    Ale projektantów nie ma.
    Czyli nie ma ich, nie liczą się, można się bez nich obejść.

    Można się obejść? Genialne i głupie stwierdzenie. ...


    To nie ja jestem winny.
    W klasyfikacji zawodów z zamieszczonego powyżej linku jest wyszukiwarka zawodów. Po wpisaniu 'projektant' wyniki nie pokażą projektantów elektryki.
    Cóż, taka karma.
    Widok ekranu wyszukiwarki zawodów z listą zawodów zaczynających się na projektant.
  • #15 21187207
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3835
    tyqva napisał:
    Po wpisaniu 'projektant' wyniki nie pokażą projektantów elektryki.
    Po prostu nie należy wierzyć we wszystko, "co wyskoczy w internetach" ;-)
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #16 21187238
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2748
    Pomógł: 332
    Ocena: 1146
    >>21187207 Byłoby to prawdą co piszesz, gdybym użył wyszukiwarki i by mi "nie wyskoczyło".
    Ale nie jest to prawda.
    Sięgnąłem do oficjalnego źródła klasyfikacji zawodów.
    Jakbyś po prostu sięgnął do zasobów umysłu, to byś doszedł prawdy.
    Projektant to nie zawód. Owszem, można żyć z tego, projektując, ale jest się dalej elektrykiem.
    Można powiedzieć, że projektant elektryk jest zwieńczeniem zawodu elektryka.
    Dlatego nie mieści się w cytowanej klasyfikacji zawodowej, bo uprawnienia projektowe to potwierdzenie wiedzy zawodowej. Na dodatek uprawnienia są nadawane dożywotnio, i nawet zmiana miejsca pracy na np dróżnika, tych uprawnień nie likwiduje.

    pozdrawiam
  • #17 21188178
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    tyqva napisał:
    Na dodatek uprawnienia są nadawane dożywotnio
    Natomiast świadectwo kwalifikacji, czyli kartonik wymagany od zwykłego robola, nadal ma ważność lat pięć.
    I co tyle lat trzeba sponsorować "leśnych dziadków".

    Co do pytania tytułowego - klasyfikacja zawodu elektryka - nie można tego jednoznacznie sklasyfikować - jest nim zarówno koleś o rączkach gładkich jak niemowlę, jak i ten, którego dłonie przypominają papier ścierny.
    Tak samo górnikiem jest ten, który klika w klawiaturę w klimatyzowanym biurze od siódmej do piętnastej, jak i ten co dwanaście godzin fedruje na przodku.
  • #18 21188302
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3835
    zbich70 napisał:
    ...ten co dwanaście godzin fedruje na przodku.
    W takie legendy raczej nie wierz na słowo ;-)
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #19 21188367
    tyqva
    Poziom 36  
    Posty: 2748
    Pomógł: 332
    Ocena: 1146
    Mobali napisał:
    zbich70 napisał:
    ...ten co dwanaście godzin fedruje na przodku.
    W takie legendy raczej nie wierz na słowo ;-)

    Jak byłem w kopalni to jechało się godzinę na przodek, górnicy fedrowali cztery godziny, i wracali godzinę na wierzch. Ot, taki klimat.
    I dlatego za tak skrajne warunki mają tylko 25 lat pracy. Ja im nie zazdroszczę, a o tym wiele wiem .
    Czy moi rozmówcy kłamali twierdząc, że fedrowali po 12 godzin? Nie wiem.
    Bywało tak, ale jedynie w sytuacjach wyjątkowych awaria i to nie wszyscy pracownicy. Więc nie kłamali, ale nie mówili też prawdy jeśli chodzi o normalny dzień pracy.
    Czasem jest możliwość zjazdu na dół - skorzystaj, sam zobacz, zweryfikuj. Naprawdę warto
    Zapraszam kopalnia Guido Trochę liźniecie górnictwa .
  • #20 21188781
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Mobali napisał:
    W takie legendy raczej nie wierz na słowo
    Pewnie masz rację. Ja w kopalni (poprawnie po śląsku - na kopalni) nie byłem. Temat znam tylko z opowieści.
    Ile jest w tym prawdy, a ile przechwałek - trudno ocenić. Opowieści pochodziły z lat powojennych i późniejszych, za Gomułki, Gierka... itd.
    Czy moi rozmówcy kłamali twierdząc, że fedrowali po 12 godzin? Nie wiem.
  • #21 21189016
    Mobali
    Poziom 43  
    Posty: 11923
    Pomógł: 1343
    Ocena: 3835
    zbich70 napisał:
    Ja w kopalni (poprawnie po śląsku - na kopalni)
    Jak już, to pewnie "na grubie"? ;-)
    zbich70 napisał:
    Czy moi rozmówcy kłamali twierdząc, że fedrowali po 12 godzin?
    Na dole trudno pracować aż tak ponad dniówkę. Poza tym specyfika tej pracy polega na tym, że czasem od zjazdu do przodka jest kawał drogi. A więc i czystej roboty z dniówki odpada sporo. Skoro więc fedrowali po 12 godzin, trzeba dodać zjazd i wyjazd, oczekiwanie, drogę na przodek i z powrotem... Naprawdę mało prawdopodobne. Czasem jest możliwość zjazdu na dół - skorzystaj, sam zobacz, zweryfikuj. Naprawdę warto ;-)
    Pomogłem? Kup mi kawę.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja na temat klasyfikacji zawodu elektryka koncentruje się na podziale na specjalizacje i podspecjalizacje, takie jak elektromechanik, elektryk przemysłowy, elektroinstalator, elektromonter i elektroenergetyk. Uczestnicy podnoszą kwestie dotyczące braku jednoznacznej klasyfikacji, wskazując na różnorodność ról w branży, w tym projektantów oraz specjalistów od systemów "smart home". Wskazano również na potrzebę uwzględnienia elektroautomatyki oraz inżynierów w klasyfikacji zawodów. Dyskusja ujawnia różnice w doświadczeniach zawodowych elektryków oraz ich umiejętności, co utrudnia stworzenie jednolitej klasyfikacji.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA