logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy mogę użyć kondensatora 10 nF/50 V zamiast 0,01 uF/25 V w magnetofonie Sony?

sokot 10 Sie 2024 14:08 1239 52
Najlepsze odpowiedzi

Czy mogę zastąpić kondensator 0,01 µF/25 V kondensatorem 10 nF/50 V w magnetofonie Sony?

Tak, 10 nF/50 V można zastosować zamiast 0,01 µF/25 V, bo 0,01 µF to właśnie 10 nF, a kondensator na wyższe napięcie jest dopuszczalny [#21186417] W tym miejscu są to kondensatory ceramiczne używane do odsprzęgania zasilania i filtrów, więc większe napięcie znamionowe nie stanowi problemu [#21186724] Trzeba tylko pamiętać, że w kondensatorach ceramicznych pojemność może zależeć od napięcia, ale przy niskim napięciu pracy i tolerancji 20% nie powinno to przeszkadzać [#21186712] Nawet wersja na 1 kV może być, jeśli fizycznie zmieści się na płytce, bo takie kondensatory są zwykle większe [#21186805]
REKLAMA
  • #1 21186412
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    Witam,

    Chciałem wymienić kondensatory ceramiczne w starym magnetofonie reporterskim Sony z lat 90. Z instrukcji serwisowej wynika, że zastosowano w nim takie oto kondensatory:

    0,01 uF/25 V
    0,1 uF/16 V
    0,0047 uF/50 V
    0,001 uF/50 V

    One w tych oznaczeniach nie są w zasadzie do zdobycia. Można np. zamiast 0,01 uF dostać 10 nF, ale już nie na napięcie 25 V, tylko na 50 V.
    Czy jeśli kondensator jest na wyższe napięcie, to będzie pasował?
    Chodzi mi np że nie mogę dostać 0,01 uF/25 V, ale znalazłem 10 nF/50 V. Czy on się sprawdzi?
    Jeśli nie, to może znacie miejsca, gdzie można kupić takie nietypowe kondensatory?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21186417
    BC545B
    Poziom 10  
    Posty: 13
    Pomógł: 7
    Ocena: 12
    Tak, możesz zastosować kondensator na wyższe napięcie.

    I dla przypomnienia:
    0,01 uF = 10 nF
    0,1 uF = 100 nF
    0,0047 uF = 4,7 nF
    0,001 uF = 1 nF
  • #3 21186420
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    dziękuję
  • REKLAMA
  • #6 21186712
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    Czyli C103, koło TP103 na schemacie? Ceramiczne mają to do siebie, że ich pojemność zależy od napięcia, ale tu nie powinno to mieć znaczenia, że kondensator 10 nF/50 V będzie może miał nieco większą pojemność, pracując przy niskim napięciu. Zwłaszcza że podają tolerancję 20%.
  • REKLAMA
  • #8 21186749
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21186724 Jak dużo większę mogą być napięcia na takich kondensatorach? Czasami różnice są spore, np. zamiast 50 V znalazłem dopiero 1 kV. :(
  • Pomocny post
    #9 21186805
    SlawekKedra
    Poziom 43  
    Posty: 16713
    Pomógł: 1573
    Ocena: 1943
    sokot napisał:
    zamiast 50 V znalazłem dopiero 1 kV.
    Też może być pod warunkiem, że fizycznie się zmieści. Kondensatory na wysokie napięcia mają dużo większe wymiary niż kondensatory na niskie napięcia.
  • #10 21191937
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21186805 Hej, a co z sytuacją, jeśli na kondensatorze ceramicznym nie mam literki tolerancji? Oznacza to, że on nie ma w ogóle tolerancji? Czy można taki wstawić zamiast kondensatora, który ma tolerancję 10%? Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    #11 21191943
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 11003
    Pomógł: 1318
    Ocena: 3696
    Każdy kondensator ma tolerancję. Ale ja bym wstawił.
  • #12 21191959
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    Nikt nie zadał pytania, po co wymieniasz te kondensatory.

    To, że nie ma ceramicznych na mniej niż 1 kV to nieprawda, te na 1 kV i więcej często są z Y5V albo Z5U, czyli jeszcze gorsze od najczęściej spotykanego X7R.


    Najczęstszą przyczyną wymiany kondensatorów ceramicznych THT jest... głupota. Chciałbym, żeby w tym przypadku było inaczej.
  • #13 21192074
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21191959 po prostu się uczę więc może to i głupota ale pytam po to by być mądrzejszym. ;)
    mógłbyś zerknąć na ten manual na strone 14 stą:

    https://ia904506.us.archive.org/12/items/manual_TCM939_SM_SONY_EN/TCM939_SM_SONY_EN_text.pdf

    tam w poyzcji C105 jest kondensator wapisany jako PF (duża litera P) cyz mowa tam o piCofaradach czy piKofaradach ? bo np w tym preliczniku są takie z dużą literką P i małą literką p

    https://www.convertworld.com/pl/pojemnosc-elektryczna/farad.html

    W innych przelicznikach już tego rozróżnienia za bardzo nie ma
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #14 21192085
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    sokot napisał:
    tam w poyzcji C105 jest kondensator wapisany jako PF (duża litera P) cyz mowa tam o piCofaradach czy piKofaradach

    To jest 2.2nF = 2200pF

    Dodano po 5 [minuty]:

    sokot napisał:
    po prostu się uczę więc może to i głupota

    Ale Kolega się pytał z jakiego powodu wymieniasz te kondensatory ceramiczne?
  • #15 21192097
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21192085 magnet działa bardzo cicho i trzeszczy nie umiem tego mierzyć jeszcze. Kondensatorów jest mało płytka mała więc postanowiłem je wymienić.
  • #16 21192106
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8018
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    A wiesz rezystory też trzeszczą/szumią, też będziesz wymieniał?

    Dodano po 3 [minuty]:

    Tam trzeba zająć się przełącznikiem zapis-odczyt
  • #17 21192128
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    sokot napisał:
    po prostu się uczę więc może to i głupota ale pytam po to by być mądrzejszym.
    Jak ktoś jest w trakcie uczenia i nie wie to nie jest głupota. Ale jak robi coś bez sensu, nie zapyta się, nie poczyta, tylko robi coś bo tak sobie wykombinował nie mając ku temu racjonalnych przesłanek, to już jest głupie.

    sokot napisał:
    Kondensatorów jest mało płytka mała więc postanowiłem je wymienić.
    Przełączników jest jeszcze mniej. Potencjometrów też jest mało.
    Skąd w ogóle pomysł żeby wymieniać kondensatory ceramiczne, o których powszechnie wiadomo, że uszkodzenie jest niezmiernie rzadkie. Co się może zepsuć w przewlekanym kondensatorze ceramicznym?
    To tak jak wymieniać szybę w samochodzie w którym silnik nie odpala.
  • #18 21192133
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21192128 czy wy ludzie musicie być tak pretensjonalni ? Ćwicze sobie lutowanie przy okazji i doputuje się o kondensatory Które wymieniam. Nie pomoże trudno płakać nie będę ale będe te kilka rozmów (z osobami którzy nie wyjeżdzają z insynuacjmami głupoty tylko odpowiadają na konkretne pytania) z wiedzą do porzodu. Pozdrawiam.
  • #19 21192140
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    sokot napisał:
    czy wy ludzie musicie być tak pretensjonalni
    Po prostu mamy swoje doświadczenie, jaki sposób postępowania prowadzi do skutecznej naprawy, a jaki nie. Sam dawno temu też próbowałem naprawiać, przez bezmyślne wymiany i wiem że byłem głupi. Głupota jest głupotą, warto ją nazwać po imieniu niezależnie czy ja, ty czy, ktoś inny robi głupio.

    Z doświadczenia powiem że najwięcej sensu w naprawach ma postępowanie które daje informację, czy coś działa prawidłowo, czy nie - banał ale warty przypomnienia. Jeśli coś zmierzysz, albo podasz jakiś sygnał, albo sprawdzisz obecność sygnału przed i za wzmacniaczem, albo sprawdzisz czy przełącznik poprawnie łączy,to się czegoś dowiesz. to Sprzęt RTV jest robiony na tanich płytkach o słabej odporności na lutowanie, im więcej lutujesz, tym większa szansa że zepsujesz.
  • #20 21192143
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21192128 ogólnie (po za tym ze wymieniam te kondensatory) najbardziej podejrzewam że zwalony jest rezystor od podgłaszania cześć RV101 efekty dzwiękowe (dziwne) przy pogłaszaniu się uskuteczniają. Ogólnie nie da się podgłosić. Ale takiej części do tego konkretnie urządzenia raczej niue dostane.

    Dodano po 10 [minuty]:

    >>21192140 to mój pierwszy magnetofon nawet nie mam pojęcia od czego zacząć mierzyć i jak to robić? Sygnał z głowicy raczej idzie (bo słychać niezafajnie ale jednak). więc podejrzewam że coś na płytce
  • #21 21192151
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    To go sprawdź miernikiem. Usta max i sprawdź czy przewodzi od TP110 do suwaka (bez zasilania)
    sokot napisał:
    Ale takiej części do tego konkretnie urządzenia raczej nie dostane.
    Ale są pewne możliwości poprawy jego działania.
  • #22 21192156
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    jarek_lnx napisał:
    Usta max i sprawdź czy przewodzi od TP110 do suwaka
    wyjaśnisz dokładnie ? :) chodzi o to sformułowanie Usta max
    edit: aaaa już wiem ustaw max :) oki
  • #23 21192159
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8018
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Jeżeli masz możliwość/doświadczenie to go wylutowujemy i rozbieramy, myjemy, smarujemy, składamy.
    Jeżeli nie jest uszkodzona ścieżka oporowa czy druga ścieżka przewodząca (bo i takie są potencjometry z 4-rema ścieżkami) a ślizgacze nie są uszkodzone - cieszymy się z skutecznie naprawionego magnetofonu.

    Jeżeli nie ma możliwości rozebrania potencjometru czy się nie masz doświadczenia używany preparatów do regeneracji potencjometrów - nieraz to przynosi jakiś rezultat na dłuższy czas
  • #24 21192160
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    Zjadło literę. Ustaw na maksa wtedy TP110 i suwak powinny być zwarte, co można sprawdzić omomierzem
  • #25 21192170
    buszyl33
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 745
    Pomógł: 56
    Ocena: 179
    Ja, jako były, miałem kolegę w pracy, może raczej "kolegę", który naprawiał moduł radiostacji w ten sposób: zaczynał od lewej, i wymieniał np. 48 elementów i osiągał sukces. Czasem zaczynał z prawej i też naprawiał. Po wymianie 76% elementów kolejny sukces. Oczywiście to co wyrzucał skrupulatnie zbierałem.
    Firma to jednostka wojskowa, pluton remontowy, "kolega" to syn oficera owej jednostki. To były lata osiemdziesiąte (nie 80-te).
  • #26 21192172
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21192160 to jest śćierzka pomiędzy resystorem R110 a tym zmiennym RV101 tak ? Mogę ją zmierzyć tak że łapie końcówke tego stałego rezystora i końcówke podrugiej stronie tego zmiennego ? Na jaką wartość ustawić mam omomierz ?

    Dodano po 7 [minuty]:

    >>21192160 wrzucam jeszcze fotki do zobrzowania o co pytam :) na tej zielonej stronie na fotce zaznaczyłem czy to te 2 punkty mam mierzyć

    Zdjęcie płytki drukowanej z oznaczeniem RV101 i zaznaczonymi punktami do pomiaru. Ścieżka między rezystorem R110 a potencjometrem RV101 na płytce drukowanej.
  • Pomocny post
    #27 21192176
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22647
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6075
    Skoro podczas regulacji są jakieś niepożądane dźwięki to wiadomo że trzeba coś z nim zrobić. Ale jeśli sie okaże że ustawiony na max przepuszcza sygnał to trzeba szukać innej przyczyny mocno zaniżonej głośności.
    Tu masz zaznaczone suwak i koniec ścieżki potencjometru.
    Czy mogę użyć kondensatora 10 nF/50 V zamiast 0,01 uF/25 V w magnetofonie Sony?

    Nie powinno być tam więcej jak kilkaset omów
  • #28 21192180
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21192176 OK, wygląda na to, że bez znaczenia, na jakim poziomie suwaka jestem, jest troszkę ponad 21 kiloomów.
    Edit: Nie tę nóżkę złapałem, teraz zmienia się przy podgłaśnianiu, ale wartości dalej w kiloomach. Zresztą "zmienia się" to lekko napisane - sieczka jest na niższym poziomie, czasem wyższe wartości.
  • #29 21192184
    HD-VIDEO
    Poziom 43  
    Posty: 8018
    Pomógł: 1261
    Ocena: 1868
    Zewrzyj drutem te dwa czerwone punkty - czy uzyskasz maksymalną głośność
  • #30 21192193
    sokot
    Poziom 5  
    Posty: 151
    Ocena: 8
    >>21192176 Łatwiej mi się mierzy po tej stronie (zdjęcie z zaznaczonymi miejscami) po drugiej nie chce za bardzo łapać. Jeśli tak można to rezystor raczej nie działa poprawnie wartości cały czas w kilo Ohmach na samej górze pod 100 podchodzi na dole około 2 i w sumie to skacze mocno Zbliżenie na płytkę drukowaną z zaznaczonymi miejscami

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta, czy może użyć kondensatora 10 nF/50 V zamiast 0,01 uF/25 V w starym magnetofonie Sony. Odpowiedzi wskazują, że kondensatory o wyższym napięciu są akceptowalne, a 10 nF jest równoważne 0,01 uF. Użytkownicy podkreślają, że kondensatory ceramiczne mają tolerancję, a ich pojemność może się nieznacznie zmieniać w zależności od napięcia. Pojawiają się również pytania o inne kondensatory i ich tolerancję, a także o potencjalne problemy z innymi komponentami magnetofonu, takimi jak rezystory i potencjometry. Użytkownik poszukuje również informacji na temat miejsc zakupu nietypowych kondensatorów oraz sposobów regeneracji uszkodzonych elementów.
REKLAMA