logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dlaczego rozłączenie kabla neutralnego zwiększa napięcie w gniazdku?

darl211 29 Sie 2024 13:50 570 4
REKLAMA
  • #1 21208205
    darl211
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Jest to dla mnie mało intuicyjne - jeśli w gniazdku mam podłączony neutral i fazę, a jeden kabel się przerwie, to skąd pojawia się tam napięcie 400V? Jedna faza jest, ale w jaki sposób prąd płynie do drugiej?
  • REKLAMA
  • #2 21208216
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15143
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4626
    Zbyt mało danych, aby można to dokładnie zinterpretować. Jedno jest pewne- nie eksperymentuj z odłączaniem przewodu neutralnego, bo spalisz przy okazji kilka urządzeń podłączonych do gniazdek, pozbawionych przewodu neutralnego.
  • REKLAMA
  • #3 21208217
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10998
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3693
    darl211 napisał:
    pojawia się tam napięcie 400V?

    To napięcie mierzone względem czego?
    darl211 napisał:
    sposób prąd płynie do drugiej?
    To znaczy do czego płynie? Prąd i napięcie, to nie to samo.
  • REKLAMA
  • #4 21208247
    abart64
    Poziom 34  
    Posty: 1709
    Pomógł: 270
    Ocena: 631
    Zależy od miejsca upalenia. Na jednej fazie masz np oświetlenie, na drugiej np bojler .
    N się upala w rozdzielni, ginie na odbiornikach obydwu faz.
    Pojawia się droga : faza2-bojler- n upalone- n upalone -faza1-oświetlenie. W efekcie masz 400v międzyfazowe na oświetleniu bo bojler stanowi mały opór
  • #5 21208250
    CYRUS2
    Poziom 43  
    Posty: 17830
    Pomógł: 1231
    Ocena: 3488
    darl211 napisał:
    Jest to dla mnie mało intuicyjne - jeśli w gniazdku mam podłączony neutral i fazę, a jeden kabel się przerwie, to skąd pojawia się tam napięcie 400V?
    Nie pojawia się 400V !
    Bo to nie jest WLZ 3 fazowy.
    darl211 napisał:
    Jedna faza jest, ale w jaki sposób prąd płynie do drugiej?
    Nie płynie do drugiej.

    Instalacje jednofazowe są zasilane w WZ 3 fazowego.
    W WLZ 3f napięcie 230V jest pomiędzy L-N.
    Jak jest przerwa w N WLZ 3f to nie ma 230V - bo nie ma N.
    Jest L-X 300-400V. nazywa się napięcie asymetrii.
    W efekcie w gniazdkach L-X jest 300-400V.
REKLAMA