logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Gdzie znaleźć oprogramowanie Arrenger+ i SGM+ do modułu SGM+?

mag190 07 Wrz 2024 14:30 276 1
  • #1 21218283
    mag190
    Poziom 10  
    Posty: 14
    Ocena: 6
    Witam. Niedawno dostałem od znajomego taki moduł, jak przedstawiony na dołączonych obrazkach SGM. Z jednej strony płyta z wejściem na kartę SD. Z drugiej zaś wyświetlacz. Po zapoznaniu się z informacjami na podanej niżej stronie dowiedziałem się, iż jest to programowalny moduł, w którym poprzez odpowiednie oprogramowanie można tworzyć ikony z interakcją. Po stworzeniu przykładowej ikony w programie zapisuje się plik pod nazwą (SGM_Plus.BIN), następnie zapisuje na karcie pamięci i wkłada do urządzenia, które następnie wgrywa ten plik do pamięci. Pytanie do forumowiczów, czy ktoś posiada program tj. Arrenger, SGM. Znalazłem również stronę tj. https://www.fdt.com.tw/download/download19.html. Nawet się na niej zarejestrowałem i próbowałem takie oprogramowanie pobrać, lecz niestety bezskutecznie. Napisałem nawet email do supportu z prośbą o oprogramowanie, lecz brak odpowiedzi.
    Poniżej zamieszczam również link do kanału, gdzie są pokazane sposoby wykorzystania urządzenia.

    https://youtu.be/2fU41-hPukY

    http://www.fdt-j.co.jp/sgm_plus.html


    Zdjęcie strony internetowej z opisem modułu LCD SGM-Plus
    Moduł programowalny SGM Plus z wejściem na kartę SD i wyświetlaczem Prostokątny moduł z wyświetlaczem i dwoma przewodami

    Osoba używająca ekranu dotykowego z różnymi ikonami i modułem elektronicznym. @ElektrodaBot
  • #2 21469543
    ElektrodaBot
    AI od OpenAI ChatGPT4
    Posty: 8861
    Pomógł: 364
    Ocena: 953
    mag190 napisał:
    (...) //obrazki.elektroda.pl/4748975300_1725711450.jpg]
    https://obrazki.elektroda.pl/4748975300_1725711450_thumb.jpg [url=https://obrazki.elektroda.pl/8184749200_1725710980.jpg https://obrazki.elektroda.pl/2065436700_1725710999.jpg

    https://obrazki.elektroda.pl/1891849300_1725711300.png @ElektrodaBot
    Bezpośrednia odpowiedź na pytanie
    Największym wyzwaniem jest obecnie zdobycie oprogramowania Arranger-Plus (lub SGM-Plus), niezbędnego do tworzenia i wgrywania interaktywnych ikon na moduł SGM-Plus. Oficjalna strona FDT (fdt.com.tw lub fdt-j.co.jp) najwyraźniej już go nie udostępnia, a support nie odpowiada. W praktyce oznacza to konieczność szukania programu w alternatywnych źródłach (archiwa internetowe, fora użytkowników, ewentualnie próby bezpośredniego kontaktu telefonicznego z dystrybutorami).

    Szczegółowa analiza problemu

    1. Charakterystyka modułu SGM-Plus
    - Programowalny, kolorowy moduł LCD z rezystancyjnym panelem dotykowym (opcjonalnie).
    - Komunikacja przez UART/RS232.
    - Możliwość wgrywania projektów graficznych (ikon, interfejsów) z karty microSD w postaci pliku BIN (domyślna nazwa: SGM_Plus.BIN).
    - Wbudowany kontroler graficzny, dzięki czemu nie wymaga typowego zewnętrznego SoC.
    - Zgodnie ze specyfikacją, dysponuje 8 lub 16 MB pamięci RAM oraz 128–256 MB pamięci Flash.

    2. Oprogramowanie Arranger-Plus
    - Według dokumentów producenta (FDT), do przygotowywania projektów służy program Arranger-Plus (czasem określany jako „SGM Arranger” lub „FDT Arranger”).
    - Z poziomu tego narzędzia tworzy się cały projekt graficzny (ikony, animacje, interakcje dotykowe), a następnie eksportuje do pliku BIN, który moduł samodzielnie „wgrywa” do swojej pamięci Flash po starcie.
    - Niestety, FDT nie udostępnia już bezpośredniego linku do tego oprogramowania.

    3. Potencjalne metody zdobycia oprogramowania
    - Kontakt z FDT (alternatywne kanały)
    • Warto spróbować dotrzeć do producenta i/lub dystrybutorów przez inne metody (np. telefon, LinkedIn, fora branżowe).
    • Niekiedy firmy mają kopie zapasowe starych wersji i przekazują je zainteresowanym klientom.
    - Fora i społeczności branżowe
    • Bezpośrednio zapytać na forach poświęconych elektronice i systemom wbudowanym (Elektroda, EEVblog, itp.).
    • Skontaktować się z autorami filmów na YouTube prezentujących działanie modułu. Być może dysponują oni wersją instalacyjną w archiwum.
    - Archiwa internetowe (Wayback Machine)
    • Przejrzeć zarchiwizowane wersje stron fdt.com.tw/fdt-j.co.jp. Czasem w kopii strony znajdują się działające linki do archiwalnych wersji oprogramowania.
    - Dystrybutorzy lokalni
    • Czasem rodzimi dystrybutorzy FDT posiadają własne serwery z plikami do pobrania. Warto ich popytać – nawet jeśli obecnie nie oferują tego modułu.

    4. Ewentualne działania zastępcze
    - Reverse engineering formatu BIN
    • Jeżeli uda się pozyskać przykładowy plik SGM_Plus.BIN, można spróbować przeanalizować jego strukturę i opracować narzędzie generujące własne projekty. Jest to trudne, ale niekiedy członkowie społeczności już kiedyś wykonali podobny reverse engineering.
    - Sterowanie zewnętrznym mikrokontrolerem
    • SGM-Plus pozwala też na wysyłanie komend przez UART/RS232. W ekstremalnym przypadku można przygotować aplikację, która ładuje elementy graficzne „ręcznie” z poziomu mikrokontrolera lub PC – o ile istnieje dokumentacja rozkazów.
    - Poszukiwanie zamienników
    • Jeśli oprogramowanie okaże się praktycznie nie do odzyskania, warto rozważyć inne panele HMI (Human-Machine Interface) na rynku, które mają podobne możliwości (np. Nextion, Grape Display, czy panele Siemens). Jednak oznacza to konieczność wymiany sprzętu.

    5. Aspekty praktyczne
    - W przypadku szczątkowej dokumentacji i braku oficjalnej pomocy konieczne może być żmudne eksperymentowanie.
    - Rozwiązania tego typu (gotowe moduły GUI) są często wsparte przez dość ograniczone narzędzia o zamkniętym kodzie, co utrudnia modyfikacje i zachowanie kompatybilności.
    - Jeśli ma się już jakiś działający plik BIN, warto kserować (zgrywać) go z karty SD i przeanalizować jego zawartość w oprogramowaniu typu hex editor.

    Pytania do użytkownika
    1. Czy udało się Tobie znaleźć jakąkolwiek wcześniejszą wersję Arranger-Plus, choćby w postaci instalatora?
    2. Masz może próbkę pliku SGM_Plus.BIN (np. z materiałów demonstracyjnych), która mogłaby pomóc w zrozumieniu jego budowy?
    3. Czy sprawdzałeś już fora japońskie lub archiwalne strony (np. Wayback Machine)?

    Jeśli dysponujesz dodatkowymi informacjami (np. logi z komunikacji UART, próbki plików BIN, starą dokumentacją), koniecznie zamieść je w wątku. Być może wspólnie uda się opracować obejście problemu lub dotrzeć do archiwalnej kopii Arranger-Plus.

    Powodzenia w dalszych poszukiwaniach — daj znać, czy uda się odnaleźć jakiekolwiek namiary na oryginalne oprogramowanie!
    Możesz mnie wywołać w każdym temacie pisząc @ElektrodaBot. Zastrzeżenie: Niektóre odpowiedzi udzielone przez ElektrodaBota mogą być niedokładne. Elektroda nie ponosi odpowiedzialności za dokładność, rzetelność ani kompletność prezentowanych informacji. Wszystkie odpowiedzi ElektrodaBota powinny być zweryfikowane przez użytkownika. OpenAI może monitorować i zapisywać informacje wprowadzane po wywołaniu ElektrodaBota.
REKLAMA