logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Alfanumeryczny wyświetlacz LCD w Winampie

c2h5oh 20 Wrz 2002 12:47 36477 51
REKLAMA
  • Temat związany z LCD dla Winamp

    Wiadomość oryginalna:
    Cytat:

    Witam !

    Mam dołączony zewnętrzny wyświetlacz LCD . Po starcie Winampa pokazuje się komunikat powitalny , podczas konfiguracji jest na wyświetlaczu komunikat i to wszystko. Nic poza tym nie wyświetla.
    Może ktoś ten temat trenował ? Wyświetlacz jest przyłączony prawidłowo , bo jednak " coś " wyświetla. :(

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    c2h5oh
    Moderator
    Offline 
    c2h5oh napisał 6667 postów o ocenie 752, pomógł 502 razy. Mieszka w mieście Wołomin. Jest z nami od 2002 roku.
  • REKLAMA
  • #2 45659
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Witam
    Niewiem na podstawie jakiego schematu robiłeś sterowanie, ale ja mam zrobione tak jak na fotce HD44780 i działa bez problemu a ma jeszcze kilka bajerków, po szczegóły odsyłam na:
    http://www.rendo.dekooi.nl/~basiep/smartie/
    Załączniki:
    • Alfanumeryczny wyświetlacz LCD w Winampie 4x40_mo_sysinfo_bl.jpg (21.09 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • smartie51.zip (758.7 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Alfanumeryczny wyświetlacz LCD w Winampie lcdconnect.jpg (22.38 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #3 45689
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Cześć !
    Miałem złe drivery. Na tych które poleciłeś śmiga bez problemu.
    Ja wyświetlacz dołączyłem w/g schematu zamieszczonego poniżej.
    Dzięki "grzechhh" za pomoc.
    Załączniki:
    • Alfanumeryczny wyświetlacz LCD w Winampie lcd_parallel_8bit.gif (22.02 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 45716
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Cze. Sory że się wtrącam ale od bardzo dawna poszukuję czegoś takiego i w końcu znalazłem :) ale jest problem program ściągnięty z podanej wyżej strony po ustawieniu LCD settings na opcję Parallel(HD44780) port na 378 wywala przy uruchomieniu komunikat o błędzie: DLOPORTIO.SYS device driver not loaded. Port I/O will have no effect. Czemu?
  • #5 45730
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Musisz założyć koniecznie te drivery :
    Załączniki:
    • port95nt.exe (1.57 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 45899
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Dzięki i czy pin R/W wyswietlacza musi być podpięty do portu?
  • REKLAMA
  • #7 45903
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Cześć

    Połącz jak na schemacie. R/W do 14 pinu w porcie.
  • #8 45923
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    Witam,

    Jak wyłaczyć automatyczną zmianę screenów w tym sofcie (smartie51).
    Don't skip nie pomaga.
    Co ozncza zakładka Actions.

    P.S
    dopiero rozgryzam ten sofcik i zamierzam zrobić hardware do niego...
  • #9 45956
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    Odnosnie przełączania screenów już doszedłem o co chodzi :)
  • #10 45980
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Cze.Jak ten bajer odpalić na kompie z procesorem P100MHz? No bo na nowym sprzęcie (Athlon 1700XP) Chodzi super zarówno pod win. 98 i XP a na setce mam 98 ładowany z tej samej płyty co ten na nowym sprzęcie i ani rusz programik się nie odpala :( smartie51 nie wykrywa jakiegoś dll-a a przy próbie uruchomienia wersji 5 pojawia się komunikat o wykonaniu nieprawidłowej operacji przez program. R\W nie trzeba podpinać do tej 14-stki w porcie jak się podepnie do masy też chodzi.
  • #11 45992
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Chyba to wina drivera port95nt.exe . Nie jestem pewien , czy jest właściwy do win98.

    Ja właśnie dołączyłem wyświetlacz 4x40 . Teraz dopiero widać co ten program może !

    Jak macie takie wyświetlacze to koniecznie sprawdźcie . SUPER !
  • REKLAMA
  • #12 46040
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Musi działać pod 98 bo pod 98 na nowym kompie działa a na starym nie chce! :(. Co do wyświetlacza to mam 2x16 i też jest COOL w starym kompie chciałem wyciąć dziurę na na wyświetlacz w zaślepce dużej kieszeni i podłączyć go wewnętrznie do płyty głównej i zasilacza ale program nie działa :cry:

    PS. C2H5OH skąd wziąłeś LCD 4x40. Już parę razy chciałem w taki zainwestować i nigdzie nie mogłem dostać.
  • #13 46048
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Wyświetlacz wydłubałem z uszkodzonego polskiego telefonu systemowego firmy DGT. Ma on oznaczenie PVC400402BTN. Wielka szkoda że nie ma on podświetlenia. :(
    Odnośnie Twojego problemu , to zobacz w jakim trybie pracują porty w kompie. Może masz ustawiony zły tryb pracy ?
  • #14 46102
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    Jaka jest orientacyjna cena takiego wyświetlacza 4x40 ???
  • REKLAMA
  • #15 46115
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Odnośnie cen , to zobacz tutaj : http://www.lcd.elementy.pl/
    Ja kupiłem telefon w którym był ten wyświetlacz ( 4x40 ) na Wolumenie za 40 zł.
  • #16 46447
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Jak ten tryb pracy sie sprawdza?
  • #17 46475
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    W ustawieniach bios-u płyty głównej .
  • #18 46518
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    Zapewne chodzi o SPP, ECP lub EPP
  • #19 46623
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Witam
    Dużo zależy od ustawień biosu dla samego portu, jak się nie myle gdzieś na stronie były podane zalecane ustawienia(ECP i adres 378)
  • #20 46629
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Jeszcze jedno na tym schemacie, który umieściłem z tranzystorkiem jest taki bajer że jak macie podświetlanie to można nim sterować z programu(on/off)
  • #21 46911
    remzibi
    Poziom 24  
    Posty: 1393
    Pomógł: 34
    Ocena: 887
    nie chce zakladac nowego tematu ale wydaje mi sie ze najtansza mozliwoscia pozyskania fajnego wyswietlacza to komorki.
    No i teraz co tam siedzi to kazdy moze zobaczyc ale jak to wysterowac itd.?
    Gdzie szukac danych i PDF-ow.
  • #22 46923
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Ja bym sobie dał spokój z wyświetlaczami z komórek bo tonapewno nie bedzie tak proste, że tylko kabelek do lpt i koniec. Było kilka postów na temat sterowania wyświetlaczy graficznych, wynika z nich że bez programowania procesora+pamięc zewnetrzna nie uda się ich uruchomić
  • #23 46939
    remzibi
    Poziom 24  
    Posty: 1393
    Pomógł: 34
    Ocena: 887
    tak to wiem ale dzieki ludziom ktorym chcialo sie nad tym przysiasc mamy wspaniale efekty na LPT i source-y do mikrokontrolerow
  • #24 47617
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    LCD-kiem graficznym się już bawiłem i nie jest tak źle z tą pamięcią to fakt ale np. 128x64 można by podpiąć pod LPT.
  • #25 47628
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    A może ktoś ma patent na graficzny pod LPT ?
  • #26 48632
    Lukalago
    Poziom 26  
    Posty: 1160
    Pomógł: 30
    Ocena: 72
    Wyświetlacz od komórki w tym projekcie???? bez sensu, chyba przez lupę trzeba by na niego patrzeć, hehe
  • #27 48679
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Sprawdziłem działanie tego programu na starym kompie z wszystkimi możliwymi w biosie ustawieniami LPT zawsze to samo wersja 5 wykonuje nieprawidłową operację a 51 nie widzi jakichś dll-i.
  • #28 48757
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Cześć

    Chyba jednak będzie wyświetlacz graficzny do WinAmpa !

    Prace trwają ......
    Załączniki:
    • Alfanumeryczny wyświetlacz LCD w Winampie lcd_graf.gif (18.93 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #29 48781
    KJ
    Poziom 31  
    Posty: 2370
    Pomógł: 68
    Ocena: 945
    Co to za graficzny? Bo pewno nie z każdym będzie łazić :(
  • #30 48792
    c2h5oh
    Moderator
    Posty: 6667
    Pomógł: 502
    Ocena: 752
    Projekt bazuje na wyświetlaczu firmy OPTREX.
    Załączniki:
    • optrex.pdf (14.98 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia i sterowania alfanumerycznym wyświetlaczem LCD (głównie HD44780) z programem Smartie do Winampa przez port LPT. Użytkownicy omawiają schematy połączeń, konieczność użycia odpowiednich sterowników (np. DLPORTIO.SYS, port95nt.exe) oraz ustawień BIOS-u portu drukarki (tryby ECP, SPP, EPP). Poruszono kwestie podłączenia pinu R/W, kontrastu, podświetlania (sterowanego tranzystorem) oraz kompatybilności z różnymi wersjami Windows (98, XP). Wskazano, że program Smartie w wersjach 5.1 i 5.2 obsługuje różne typy wyświetlaczy LCD 2x16, 2x24, 4x20, 4x40, ale wyświetlacze oparte na innych kontrolerach (np. Simensi) lub graficzne wymagają innych rozwiązań i programowania mikrokontrolerów. Wspomniano o wyświetlaczach z telefonów komórkowych (np. PVC400402BTN z DGT, wyświetlacz z Nokii 3210) jako źródle tanich modułów, jednak ich sterowanie jest bardziej skomplikowane. Podkreślono, że poprawne działanie wymaga zgodności sprzętowej i programowej, a problemy często wynikają z braku sterowników lub nieprawidłowych ustawień portu. Projekt graficznego wyświetlacza bazuje na module firmy OPTREX. Wskazano także na dostępność schematów w magazynie CHIP 4/2003 oraz stronach internetowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA