Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stanowisko do badania bramek logicznych...

09 Gru 2005 20:50 1655 2
  • Poziom 13  
    Witam!
    Musze wykonać pewien układ o nazwie "Stanowisko do badania bramek logicznych". Jestem, powiedzmy "początkującym" elektronikiem i narazie wiedza praktyczna jest mi dość obca:cry:A problem jast taki ze musze wykonac ten ustrój a nie mam pojęcia jak się do tego zabrać!Buszowałem troszke w necie ale nic o tym nie znalazłemi dlatego prosze o jakiekolwiek rady co do tego tematu.
    Z góry wielkie dzięki!!!
  • Poziom 19  
    Gdybym ja mial za zadanie wykonac takie stanowisko i byloby to powiedzmy zaliczenie przedmiotu (czyli mialbym na to ze 4 miesiace) to na 100% zabralbym sie za projekt jakiegos analizatora stanow logicznych. Podoba mi sie projekt Simple Logic Analyzer z EP 4/2005 http://www.ep.com.pl/?strona=archiwum.php&r=2005&m=4

Ale jesli to ma byc cos prostego to zrobilbym prosta plytke bazowa, na srodku podstawki pod uklad scalony z mozliwoscia podlaczenia sygnalow, do tego z jednej strony przelaczniki z wyprowadzonymi sygnalami logicznymi 0 i 1 (czyli przelaczniki podlaczaja do plusa zasilania lub do masy), po drugiej stronie diody z rezystorami, ktore by sluzyly do wizualizacji sygnalow wejsciowych. Oprocz tego moze jakies przyciski itp.
    Jesli to nie wystarczy, to wrzucilbym jeszcze ze 2 wyswietlacze 7-segmentowe zeby mozna bylo zaprezentowac dzialanie bardziej skomplikowanych ukladow cyfrowych (bardzo ciekawe zagadnienie multipleksowania wyswietlacza 7-segmentowego).
    Wszystkie wyjscia i wejscia bylyby laczone przez uzytkownika przy pomocy kabelkow wciskanych w takie specjalne podstawki (gniazdo tulipanowe to sie chyba nazywa - troche upierdliwe ale lepszego rozwiazania nie znam, osobiscie w takich ukladach uniwersalnych lutuje kabelki na czas doswiadczenia - w domu, bo na uczelni by mi leb urwali za lutowanie ich).

Wszystko to co opisalem jest bardzo latwo zaprojektowac nawet bez wiekszej wiedzy elektronicznej. Takie plytki uniwersalne dla ukladow cyfrowych daje sie kupic, mielismy cos takiego na laborach z EC (bardziej zaawansowane, z bramkami schmitta, multiplekserem itp.). Pomijajac klebowisko kabli utrudniajace orientacje, bylo to dosyc przyjemne rozwiazanie i milo wspominam te labory.
  • Użytkownik usunął konto