Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Format DUZEGO dysku

john_t 09 Dec 2005 21:49 3341 20
 • #1
  john_t
  Level 29  
  Jak sformatować duży (80Gb) dysk? Spod dosu DOS 6.22 widzi tylko 2Gb! Po zainstalowaniu Win98se pozostaje 2Gb a fizycznie powinno być 80Gb jak to zrobić???
 • #3
  woto0
  Level 18  
  Używałeś fdisku może spod win98?
 • #5
  john_t
  Level 29  
  Tak Bios rozpoznaje dysk prawidłowo zarówno pod względem typu jak i wielkości. Dziś powalczę z dyskietką od Cichego.
 • #6
  betonn
  Level 15  
  Użyj instalatora XP. Sformatujesz dysk, podzielisz na partycje. Tylko w odpowiednim momencie przerwij proces bo zainstalujesz XP.
 • #7
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Użyj płyty instalacyjnej z dowolnego linuxa - zrobisz to 50 razy szybciej niz XP'kiem. Cichy jest wielki
 • #8
  john_t
  Level 29  
  Walczę z tym kompem i dalej PORAŻKA!!!
  Użyłem dyskietki Cichego. Dysk sformatowany w systemie FAT32, cluster 64kb i widzi cały dysk. Żadnych badsektorów czyli niby OK. Ustawiona jedna partycja C: 80Gb jako podstawowa DOS. Włączam VC (Volkow Commander) wybieram CD z dyskiem instalacyjnym WinXP i zwiocha!!!
  Próbuję z samego dosu czyli DIR i nie pojawiają się nazwy plików tylko wolne pola i wielkości jakby ukrytych plików. Wkurzyłem się. Włożyłem dysk startowy od Win98 zmieniam ścieżkę na CD i daję DIR. Pojawia się wszystko jak trzeba. Wstukuję SETUP.exe i otrzymuję info że nie można tego wykonać w DOS (toż to jakieś chore!!! nie pierwszy komp robię i pierwszy raz coś takiego aby nie wykonał w dosie dosowego polecenia). Dobra z powrotem dysk Cichego i sprawdzam BIOS na hasła i nic, nie ma żadnych haseł, partycja C: aktywna ... na dziś nie mam już pomysłów ...
 • #9
  paweliw
  IT specialist
  Wcale się nie dziwię.
  Przy FAT32 maksymalny rozmiar partycji określany jest na 32 GB !
  Znam przypadki kiedy większy rozmiar partycji działa pod FAT32 ale to przypadki ...
  Przy Twoim dysku podzieliłbym partycje tak:
  C: 8 GB (FAT32 albo NTFS) przy FAT32 partycja będzie dostępna pod dos-em
  D: 16 GB (FAT32 lub NTFS)
  E: 16 GB (FAT32 lub NTFS)
  F: pozostałość tylko NTFS
  Szczegóły do uzgodnienia.
 • #10
  Platon
  Level 42  
  paweliw - to co opowiadasz o maksymalnym rozmiarze partycji FAT32 to bajki. Maksymalny rozmiar fat32 to cos kolo 2 terabajtow.
  Ograniczenie (celowe i sztuczne) FAT32 do 32GB to pomysl microsoftu w windowsie XP.
 • #11
  paweliw
  IT specialist
  Platon wrote:
  paweliw - to co opowiadasz o maksymalnym rozmiarze partycji FAT32 to bajki. Maksymalny rozmiar fat32 to cos kolo 2 terabajtow.
  Ograniczenie (celowe i sztuczne) FAT32 do 32GB to pomysl microsoftu w windowsie XP.


  może i bajki, tylko z praktycznego punktu widzenia (klaster ponad 32 kB) zupełnie niepraktyczne. Ktoś kto potrzebuje większej partycji (dla obrazu DVD itp.) na FAT32 będzie miał problem (obsługa do 4 GB pojedyńczego pliku). I zawsze wtedy potrzeba NTFS ...
  Pokaż mi kogoś kto ma partycję większą niż 32 GB w FAT32 - to totalna pomyłka !!!
 • #12
  BRASS
  Level 15  
  Proponuję odpalić na kompie RescueCd. To specjalna wersja linuxa z zestawem najczęstszych narzędzi. Jak kolega nie ma to moze być jaki kolwiek bootowlny (nie instalujący sie linux)
 • #13
  Robert B
  Level 43  
  :arrow: Paweliw
  Mogę Ci jednego takiego pokazać :lol: :lol: :lol:
  Mam dwie dwusetki: pierwszy podzielony po chamsku na pół a drugi trochę mniej równo bo F: (150GB z NTFS) mam właśnie do obróbki filmów :) Może to i rozrzutne ale za to bezproblemowe a przy tych pojemnościach "drobne straty" (5-6GB) są akceptowalne.
  Na C: mam Win2000 a na D: mam zainstalowany 98SE. Oba instalowane spod DOS z 98SE po wcześniejszym przekopiowaniu instalacji na dysk - jest szybciej i wykluczone są ewentualne uszkodzenia płyty CD.
  Pisałem o tym parokrotnie że podział i formatowanie robię zawsze "po Bożemu" za pomocą zwykłego fdiska (z poprawką) i zwykłego formatu z Win98SE. Oczywiście poza przeformatowaniem na NTFS, które zrobiłem już z Win2000. Nie uwierzę więc mówiącym o konieczności robienia wywijasów, używania różnych Magiców czy innego szajsu, bo to najzwyczajniej jest do zrobienia narzędziami dostępnymi w Win98 czy ME.
  :arrow: john_t
  Powinieneś wiedzieć że instalatora WinXP/2000/NT spod DOS nie uruchamia się poleceniem "setup.exe" ale poleceniem "winnt.exe" który to plik znajdziesz w katalogu \i386\. Stąd Twój problem. I nie jest to "chore" bo istnieje od czasów Windows NT a "setup.exe" jest używany do instalacji pod Win9x - po to żebyś na starcie miał możliwość wyboru systemu. Przy instalacji spod DOS uruchom wcześniej smartdrv bo będzie Ci się wlokła strasznie długo.
 • #14
  john_t
  Level 29  
  Jestem w pracy i czytam (rano) Wasze posty, więc teraz mogę tylko pogadać a zajęcia praktyczne po południu. Przypomniałem sobie takie zjawisko. Poprzednio gdy instalowałem Win98SE instalator również nie uruchomił się z polecenia SETUP.exe tylko z SETUPCOR.exe ??? Co do partycji (ten komp ma być dla dzieciaków do gier) to chyba trzeba iść na kompromis. Maksymalnie duża systemowa partycja ale dostępna dla dosu czyli FAT32 i 32Gb pozostałość 2-ga na NTFS.
 • #15
  Robert B
  Level 43  
  Setup i setupcor to są w instalatorze 98SE polecenia DOSowe, więc jeżeli nie mogłeś uruchomić setupu a jedynie setupcor to musisz mieć coś nie tak ze sprzętem gdyż to drugie polecenie mniej rygorystycznie go sprawdza. Co do "widzialności" 100 czy 200 gigowej partycji, przez DOS z 98SE, to mogę powiedzieć że często korzystam z DOSa u siebie i nie zauważyłem aby miał problemy z zobaczeniem czegoś na moich dyskach :)
  DOSowy scandisk również nie ma z tym żadnych problemów.
 • #16
  john_t
  Level 29  
  Win98SE mogę zainstalować z SETUPCOR z tym nie ma problemu tylko że wtedy partycja podstawowa to tylko 1,9Gb. Instalator WinXP nie ma niestety SETUPCOR. Chyba trzeba się skoncentrować na niewykonywaniu tych dos'owych poleceń !? Dane komputera:
  Procek: Pentium IV 1,8GHz; Mother board: ASUS P4PE-X ACPI BIOS Revision 1004; HD: ST 380011A Barracuda 80Gb.
 • #17
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Pachnie mi tu problemem sprzętowym:
  Albo HD, albo płyta główna - spróbój pokombinować "u sąsiada": dysk z inna płytą, płyta z innym dyskiem itd.
 • #18
  Robert B
  Level 43  
  john_t wrote:
  Win98SE mogę zainstalować z SETUPCOR z tym nie ma problemu tylko że wtedy partycja podstawowa to tylko 1,9Gb ...

  Od kiedy??? Bo ja inatalowałem na 100GB o czym dopiero co pisałem.
  Napisz dokładnie i po kolei (nawet w punktach) jak się zabierasz do tej instalacji źe wychodzą Ci takie herezje.
  Sprawdzałeś pamięć - czym i jak?
 • #19
  mayfair
  Level 11  
  chodzi o to ze w starszych komputerach (uzywajac dos-a to pewnie to nie za nowy model) bios max pojemnosc dysku rozpoznawal do 40GB (ale nie jestem pewny). dlatego nie rozpoznaje dysku z taka pojemnoscia jaka masz. i nie chodzi o ver windy.
  a jezeli chodzi o setupcor to polecenie w 98 bylo uzuwane jest jezeli masz "rzecha" i na poleceniu setap instalator sie wysypywal
  Rady:
  - dbaj o styl swojej wypowiedzi
  - nie popełniaj błędów
  - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
  Dziękujemy!
  (TJT) :D
 • #20
  john_t
  Level 29  
  RAM sprawdzałem "memtest'em" jest OK. HD też sprawdzony na wszystkie sposoby i jest OK.
  Wyniki wczorajszej "walki" są następujące:
  Sformatowałem HD ponownie i założyłem 1-dną partycję za pomocą "pqmagic". Czyli FAT32 i 32K cluster's, pqmagic widzi całego (80Gb) twardego. Próba instalacji WinXP i porażka. Postanowiłem innaczej. Ale pamiętajmy że można zainstalować Win98SE z polecenia SETUPCOR.exe no i tak zrobiłem. Włożyłem dysk startowy Win98 i z polecenia FDISC sprawdzam stan HD i partycji. W tym momencie widać tylko 10Gb twardego jako dysk C: (ale nie przejmuję się tym). Ustawiłem aktywność partycji. Zainstalowałem Win98SE bez problemów. Już w Windowsie sprawdzam HD i jest OK. widzi C: format FAT32 i 80Gb (no dokładnie to 75 i cośtam). Dla porządku sprawdzam dysk na błędy i ich nie ma. Z tego poziomu zainstalowałem WinXP też bez problemów. Na razie jest OK pracuje stabilnie. Ciekawe jak długo ponieważ komp ulega "destrukcji" co pewien czas (co parę dni tygodni). A uszkodzenie zwykle polega na tym że nie załaduje Win'sa. (czarny ekran i monitor wyłącza się), tak jakby nie przechodził autotestu POST. Rozmawiałem z informatykiem, mówi że są tylko 2 możliwości albo HD albo bios.
 • #21
  Robert B
  Level 43  
  Albo prozaicznie naderwany drucik w taśmie... :)
  Co do fdiska z 98SE to jest w Microsofcie jego poprawiona wersja - Fdisk fix 263044POL8. Zaznaczyłem to w swoim poście :)

  Dodane 28-12-2005
  Właśnie wczoraj zakupiłem nowy dysk Seagate 250GB, który również podzieliłem tymże fdiskiem i sformatowałem narzędziami z dyskietki startowej Win98SE.
  :) DOS jest wielki! :)