Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD 17" grzeje się inwerter

trebor1234 10 Gru 2005 23:27 8148 13
  • #1 10 Gru 2005 23:27
    trebor1234
    Poziom 10  

Monitor 17" LCD model LA-1708
    Uwalony inverter typ IV185030HX.
    Uszkodzone elementy w jednej połówce zasilającej 2 lampy:
    -2 x tranzystor SMD oznaczony jako CF (2SD2150)
    -1 x dioda SK24
    - bezpiecznik SMD 4A
    -kondensator 220nf/100V (przebity)
    Po wymianie elementów na nowe podświetlenie matrycy jest prawidłowe,
    ale inwerter mocno się grzeje. Boję się, że się ponownie uszkodzi.
    po około 10 min pracy inwerter jest gorący ok.90st.C
    Grzeją się tranzystory sterujące trafami w jednej jak i drugiej połówce
    MOS-y podające napięcie na tranzystory CF. Nawet dławiki w obwodzie zasilania.
    Napięcia zasilające inwerter w normie 12,3V i 5,0V
    Czy wysoka temperatura pracy inwertera to normalka czy dalej szukać uszkodzenia.
    Dodam, że inwerter zbudowany jest na układzie AAT1351

0 13
  • #2 11 Gru 2005 11:23
    Kalik
    Poziom 24  

Generalnie inwertery to układy, które moga osiągac duże temperatury ale aż 90 stopni to chyba faktycznie zbyt dużo, spotkałem juz dwa przypadki wylutowanych elementów w inwerterach ( cewki w 2 różnych monkach), które odpadły od druku - sladowe ilości cyny jakie producent zastosował do ich zamontowania puściły i elementy te odpadły....
    Czy rury były podmieniane na inne, czy są oryginalne?

0
  • #3 11 Gru 2005 13:02
    trebor1234
    Poziom 10  

Rury raczej są oryginalne.
    Inwerter z odłączonymi rurami również robi się gorący.
    Czy możliwe jest uszkodzenie trafek WN, czy raczej coć z ich sterowaniem(AAT1351)
    Może ktoś posiada podobny inwerter.

Dodano po 4 [minuty]:

A może jakiś schemacik na AAT1351.

0
  • #4 26 Gru 2006 15:26
    WoŹnY
    Poziom 28  

Jestem trochę jak archeolog ale co tam.

Ta sama przetwornica ale nieco inny problem. Jedno z trafek ma jakby przebicie, iskry skaczą pomiędzy nożkami niskiego napięcia (strona pierwotna), a rdzeniem. Czym to może być spowodowane? Może jakiś schemat tego shitu? Po podaniu zasilania przez ułamek sekundy podświetlenie działa jak należy potem jakby człon zabezpieczający wyłącza. Gdzie szukać sprawnego trafka, ewentualnie próbować przewijać?

0
  • #5 26 Gru 2006 17:35
    lisek
    Spec od monitorów

AAT1351 ( Advanced Analogic Technologies) wycofany z produkcji
    -wymien kondki wysokonap./ oraz elektrolity
    LCD 17" grzeje się inwerter

0
  • #6 26 Gru 2006 17:46
    WoŹnY
    Poziom 28  

elektrolit jest tylko jeden zaraz na zasilaniu. Wysokonapięciowe są na wtórnym trafa szeregowo z lampą 3kV więc jutro wymienie. i to właściwie tyle kondziorków. Acha jak podpinam na żywca tasiemkę od przetwornicy to potrafi zaskoczyć i nawet dwie lampy świecą zaś druga gałąź (trafo) iskrzy jak szalony pomiedzy nóżkami pierwotnego a rdzeniem. Może wysokonapięciowe ma jakies przebicie do rdzenia? Postaram się trafa miejscami zamienić i zobaczymy czy efekt zmieni miejsce egzystencji.

0
  • #7 27 Gru 2006 16:49
    Jakant
    Poziom 35  

miałem podobny problem z inwerterem grzał się do temp. jak u kolegi.Niby podświetlanie było lecz okazało się że w gnieżdzie świetlówki upalona była końcówka.Po wymianie gniazda problem znikł.Może jest podobnie u Ciebie.

0
  • #8 28 Gru 2006 19:44
    WoŹnY
    Poziom 28  

Ma ktoś może PDFkę tego układu? Walczę z tą prztewornicą, jednak nie wiem czemu wyłącza się po dosłownie sekundzie. Dotykając elementów palcem jestem w stanie włączyć ją i działa super, jednak nie wiem czemu sama nie działa. Musiałbym przeanalizować co temu scalaczkowi brakuje.
    ...................
    No dobra znalazłem

0
  • #10 05 Sty 2007 01:50
    WoŹnY
    Poziom 28  

Czy ten ATT1351 może się grzać? Ten u mnie jest dość ciepły ok (45st) Trochę poćwiczyłem tą przetwornicę i okazuje się, że jak dotknę nogi NE2 to inverter zaczyna śmigać i ładnie świeci. I nadal nie wiem co ją boli. Kondziory wymienione i dupa. Jak ktoś zna temat, to niech mi powie za co odpowiedzialne jest to wejście NE2, powinien być tam jakiś oscylujący przebieg, czy jakiś stały potencjał?

0
  • #11 05 Sty 2007 09:21
    Richi
    Poziom 39  

Przeczytaj dokładnie datasheet kolegi lisek a zobaczysz za co jet odpowiedzialne NE2.
    Zobacz też jak podłączono NE2 u twoim inverterze i porównaj z datasheet.

0
  • #12 05 Sty 2007 09:57
    lisek
    Spec od monitorów

jak wyżej .... ponadto "kłania sie " zasada pracy wzm, operacyjnego
    patrz w datasheet >>> block diagram

0
  • #13 05 Sty 2007 12:55
    WoŹnY
    Poziom 28  

Nie zasadę działania operacyjnego znam dogłębnie, po prostu brak znajomości j. angielskiego. No, ale człowiek do wszystkiego musi wkońcu dojść. Porównałem schematy i mój jest nieco inny. Nie wiem co to za elementy opisane na nim D3 D4. W każdą stronę mają ok 145k, opisane są jako diody, a na nich napisane jest AZxx trudno odczytać. Próbowałem dzisja kupić ten scalaczek, jednak ciężka sprawa na mieście nie mają. W niedzielę będę walczył dalej

0
  • #14 10 Cze 2015 23:25
    trebor1234
    Poziom 10  

Zamykam temat

0