logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Napęd bramy garażowej SP6060 - żarówka nie gaśnie po zamknięciu bramy

djarek62 09 Lis 2024 12:21 483 3
  • #1 21295160
    djarek62
    Poziom 9  
    Posty: 72
    Witam,
    W napędzie bramy garażowej SP6060 nie wyłącza się żarówka po zamknięciu bramy. Jaka może być przyczyna?
  • #2 21295170
    buszyl33
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 744
    Pomógł: 56
    Ocena: 178
    Może być uszkodzony element w obwodzie zasilania żarówki. Może zwarcie przekaźnika, może triaka?
  • #3 21295264
    pikarel
    Poziom 39  
    Posty: 5000
    Pomógł: 409
    Ocena: 1828
    djarek62 napisał:
    Witam,
    W napędzie bramy garażowej SP6060 nie wyłącza się żarówka po zamknięciu bramy. Jaka może być przyczyna?

    A po otwarciu gaśnie?
  • #4 21295304
    djarek62
    Poziom 9  
    Posty: 72
    Właśnie wróciłem z garażu i okazało się, że problem jest inny niż myślałem. Do zacisków 1. (przez opornik) i 5.
    Zbliżenie na wnętrze obudowy domofonu z widoczną zielonymi złączami śrubowymi oraz przewodami.

    jest podłączona sygnalizacja otwarcia bramy (jest to dioda LED umieszczona w obudowie domofonu). Tu jest opis zacisków:
    Schemat podłączania zacisków domofonu i urządzeń elektrycznych

    Ponieważ ostatnio dioda ciągle się świeciła, więc jak zobaczyłem, że żarówka w napędzie jest spalona uznałem, że się przepaliła ponieważ się nie wyłącza. Po wymianie żarówki za krótko czekałem, aż się wyłączy (żarówka gaśnie po ok. 1 min ). Reasumując żarówka działa prawidłowo. Wracając do sygnalizacji LED otwarcia bramy. Opornik (jeśli się mylę proszę mnie poprawić - nie jestem elektronikiem)

    Rezystor z kodem paskowym na szarym tle
    jest chyba spalony. Proszę o informację co mam w tym miejscu wlutować?

    Dodano po 3 [minuty]:


    pikarel napisał:
    A po otwarciu gaśnie?

    Nie, nie gaśnie.

    Dodano po 52 [minuty]:

    W tym wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic565846.html
    znalazłem wzór na obliczenie wartości opornika. Po dostosowaniu:
    Zakładam, że prąd płynący przez diodę Id ma wynosić 15mA

    Id=15[mA] = 0.015[A]
    Uz=24[V] - napięcie zasilania
    Ud= 1.2[V] - spadek napięcia na diodzie (tu mam wątpliwości, ponieważ mam 3 diody, w 3 różnych domofonach (sądzę, że są połączone równolegle), więc nie wiem jakie napięcie Ud powinienem przyjąć, ale liczę, że w tym przypadku nie wpłynie to znacząco na działanie. Jeśli się mylę proszę mnie poprawić.)

    Wyliczam wartość rezystora :

    R= (Uz-Ud)/Id= (24-1.2)/0.015 = 1520 Ω => 1.5 kΩ
REKLAMA