logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Układ muzyczny z NE555 - jak zwiększyć napięcie sygnału audio z jacka?

Paliwrot 29 Gru 2024 17:26 756 30
REKLAMA
  • #1 21367635
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    Witam, z góry powiem, że jestem laikiem. Posiadam problem z moim projektem. Jest to układ muzyczny z trafopowielacza. Ciekawie wygląda, więc próbuję. Układ zbudowany z timera 555, ja skorzystałem z NE555 (zastanawiam się, czy jest zgodny ze schematem). Problemem jest to, że kiedy daję jakiekolwiek dźwięki przez jacka, to nie działa... Dlaczego??? Audio jest podłączone do nóżki 5 układu NE555. Jak czytałem, to minimalne napięcie dla tego wyprowadzenia to 2,9 V??? Sygnał z jacka ma tylko ok. 1,6 V (czy to jest prawidłowe napięcie jack?) Myślicie, że wystarczy wzmacniacz??? Błagam, pomóżcie. Z góry dziękuję.

    Schemat układu z timerem NE555 i trafopowielaczem.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21367698
    Lionsio
    Poziom 11  
    Posty: 313
    Pomógł: 12
    Ocena: 24
    timer 555 i NE555 to dosłownie ta sama rzecz

    Dodano po 3 [minuty]:

    Audio+ przebiega na schemacie przez linię zasilania, ale nie jest połączone bo nie ma kropki, jesteś pewien że ie podłączyłeś przez przypadek audio do tej ścieżki?

    Dodano po 1 [minuty]:

    jest też kilka innych takich połączeń gdzie nie ma podłączenia bo nie ma kropki, też je sprawdż
  • REKLAMA
  • #3 21367729
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22644
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6074
    Co to u ciebie znaczy nie działa?
  • #4 21367734
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9505
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Kierowniku, generator działa? Jeśli nie działa na sucho, to nie zadziała z sygnałem audio. Sprawdź połączenia z normalnym schematem z datasheet układu 555. Ten tutaj to jakiś koszmarek rysowany bez ładu i składu. W dokumentacji masz opisane funkcje nóg układu, zasadę działania układu, masz też przykładowe schematy z wykorzystaniem układu 555.
  • #5 21367767
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22644
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6074
    Układ został "okradziony" z przydatnych elementów, przez jakiegoś wielbiciela prostoty (lub prostactwa). Szeregowo z potencjometrami powinien być rezystor uniemożliwiający zrobienie zwarcia przez skręcenie na zero. W obwodzie zasilania powinien powinien być kondensator odprzęgający 1000uF a najlepiej było by oddzielić zasilanie 555 od obwodu mocy filtrem RC.
  • #6 21367832
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21367698
    1. Wiem że timer 555 a ne555 to to samo tylko są jeszcze odmiany. Na schemacie LM555. Czy różni się czymś od ne555?
    2. Nie mam połączonych tych które nie są z kropkami. (Jestem pewny że tak nie zrobiłem)
  • Pomocny post
    #7 21367839
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9505
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Funkcjonalnie układy są takie same. Mogą się różnić maksymalną częstotliwością pracy lub napięciami, lub temperaturą otoczenia w czasie pracy. Jest też wariant CMOS o mniejszym poborze prądu i mniejszym prądzie wyjściowym.
  • #8 21367843
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21367729
    Układ po dostaniu sygnału w tym wypadku sygnału audio powinien zostać załączony. Normalnie bez dźwięku powinien zostać w spoczynku bez poboru prądu. (W moim przypadku nie pobiera prądu bez sygnału audio ale za to z audio też się nie załącza, obstawiam jest to problem za słabego sygnału z audio.

    Dodano po 58 [sekundy]:

    >>21367734
    Nie bo w spoczynku nie powinien, dopiero po dostaniu sygnału

    Dodano po 4 [minuty]:

    >>21367767
    Wiadomo można go udoskonalić tak jak pan mówi w filtr RC oraz ten rezystor lecz ma on być jak najprostszy. Nawet w najprostszej wersji powinien działać
  • #9 21367854
    Lionsio
    Poziom 11  
    Posty: 313
    Pomógł: 12
    Ocena: 24
    >>21367843
    A z czego nadajesz sygnał audio ?
  • REKLAMA
  • #10 21367857
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9505
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Możemy się kłócić, możemy dyskutować, czy ten koszmarek działa jako generator modulowan od razu czy dopiero po podaniu napięcia na nogę 5. Moim zdaniem i zdaniem dokumentacji układ powinien działać po włączeniu zasilania. Podanie napięcia modulującego na nogę 5 zmieni parametry czasowe przebiegu wyjściowego. Jak mi nie wierzysz, to uwierz w dokumentację.
    Najważniejsze są nogi 2 i 6 - wejścia 2 komparatorów. Jeden włącza stan wysoki, drugi wyłącza. Noga 5 jest podpięta do wewnętrznego dzielnika napięcia i tych 2 komparatorów, więc nie ma żadnych przesłanek do tego, żeby układ nie działał bez sygnału audio.
    Masz tam coś źle zmontowane albo uszkodzony układ. Odłącz nogę 3 od opornika, sprawdź napięcie na nodze 3. Połączenie nogi 2 do masy powinno ustawić na nodze 3 napięcie bliskie napięciu zasilania. Podanie do nogi 6 napięcia zasilania powinno ustawić wyjście w stan niski. Podanie masy do nogi 4 powinno przerwać generację i ustawić na wyjściu stan niski. Uwaga na nogę 7 - ona rozładowuje kondensator przyłączony do nóg 2 i 6. Podanie napięcia zasilania na tę nogę uszkodzi układ scalony. Dlatego potencjometry powinny być poprzedzone opornikami, bo można je ustawić tak, że uszkodzisz nogę 7. Może już tak masz. Jeśli tak, to można to obejść podłączając diodę anodą do wejścia 6 i katodą do wyjścia 3. Ale to tylko proteza na czas prób.
  • #11 21367870
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21367854
    Sygnał nadaję z telefonu z jack-a
  • #12 21367880
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22644
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6074
    Paliwrot napisał:
    Układ po dostaniu sygnału w tym wypadku sygnału audio powinien zostać załączony. Normalnie bez dźwięku powinien zostać w spoczynku bez poboru prądu. (W moim przypadku nie pobiera prądu bez sygnału audio ale za to z audio też się nie załącza, obstawiam jest to problem za słabego sygnału z audio.
    Kto ci takich głupot naopowiadał? ten generator działa w sposób ciągły i łuk powinien być cały czas, wejście moduluje moc chwilową łuku i tak wytwarza dźwięk
  • #13 21367922
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21367880
    Próbowałem prowizorycznie załączyć układ. No i cóż po przyłożeniu jakiegoś napięcia na 5 pin układ chwilowo się załączał

    Dodano po 1 [minuty]:

    >>21367880
    Ale przyznam rację w nazwie ma przerywacz

    Dodano po 2 [minuty]:

    >>21367880
    https://youtu.be/Yp8a7LEjhh0?si=vPN_UY5LuZqcJkl2
  • Pomocny post
    #14 21367936
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4225
    LEDówki napisał:
    Jest też wariant CMOS o mniejszym poborze prądu i mniejszym prądzie wyjściowym.

    CMOS-y mają dużo mniejszy pobór prądu, ale są wśród nich takie, które mają większy prąd wyjściowy od standardowego NE555.

    Co do nazwy - Wikipedia pisze "Jego oryginalnym oznaczeniem był SE555/NE555"; oznaczenie LM555 i inne wprowadzono później - każda firma, która go produkowała, mogła go nazwać po swojemu (CEMI robiło go jako ULY7855).

    A co do działania: pomierz napięcia - najlepiej wszędzie (poza cewką WN), z sygnałem i bez, to zwykle najszybszy sposób ustalania, co się dzieje.
  • #15 21367987
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22644
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6074
    Paliwrot napisał:
    Próbowałem prowizorycznie załączyć układ. No i cóż po przyłożeniu jakiegoś napięcia na 5 pin układ chwilowo się załączał
    pin 5 ma wewnętrzną polaryzację z dzielnika. Działą bez podłączania czegokolwiek.


    Cytat:

    Schemat w tym filmie jest inny, 0:09 jest tranzystor który przez większość czasu zwiera pin 5 do masy a sygnał zewnętrzny go wyłacza
  • #16 21368019
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21367987
    Miałem to zrobione. Coś mnie naszło na zmianę układu 555... Jak panowie myślą??? Działa na razie bez sygnału audio, pobiera 0.3-0.4 A przy 12 V.

    Dodano po 14 [minuty]:

    Działa!!!! Problem jest w układach dajecie proszę rozwiązanie średnio po 5 sekundach się przepala. Dlaczego????
  • Pomocny post
    #17 21368199
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4225
    Co się przepala, 555? Podejrzewam problem z zasilaniem - może cewka generuje takie zakłócenia, które uszkadzają 555, zasilaj go osobno. Możliwe też, że za bardzo obciążasz wyjście - opornik 50Ω przy 12V pozwala na szczytowy prąd około 200mA - ale to chyba jeszcze NE555 powinien wytrzymać, zwłaszcza że to tylko na czas przeładowania bramki MOSFET-a (to powinno trwać około mikrosekundy, jaką nastawiasz częstotliwość?). I jeśli ustawiasz zbyt mały opór na R1 (może dodaj szeregowo 220Ω), to może to przeciążyć pin 7 (zbyt małym oporem R2 trudniej).
  • #18 21368209
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21368199
    Wziąłem ne555 innej marki+dodałem świetlówkę na wyjściu trafopowielacza zbiera zakłócenia.

    Dodano po 2 [minuty]:

    Oto efekty (mam jeszcze problem pobiera jak dla mnie za mało prądu bo tylko 2 A przy 12v) + mam trafo z kondensatorem i mega szumi no ale cóż




    Dodano po 1 [minuty]:
  • #19 21368326
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4225
    Może sygnał modulujący jest za słaby? A może częstotliwość NE555 za niska? Jakie oporności ustawiłeś na R1 i R2? Jaki masz sygnał?

    Sygnał można łatwo wzmocnić używając tranzystora, ale jak za bardzo wzmocnisz, to będą duże zniekształcenia.

    Nie wiem - trudno mi to zgadnąć - jaka jest charakterystyka zależności mocy łuku od chwilowej wartości sygnału modulującego - być może układ działa w takim zakresie, w którym moc łuku prawie nie zależy od tego sygnału, i dlatego nie słychać audycji?
    Zajrzałem do noty katalogowej Fairchild NE555 z 2001 roku (Rev. 1.0.1) - tam proponują taki układ do modulacji pozycji impulsów (z rysunku wygląda to na modulację długości czasu trwania stanu wysokiego, stan niski trwa krócej i jego czas mało się zmienia - w rezultacie zmienia się częstotliwość). Wcześniej w nocie jest pokazany układ do modulacji wypełnienia impulsów (PWM) - częstotliwość jest z osobnego generatora (czyli w układzie musiałyby być dwa NE555), stała, a zmienia się czas trwania impulsów i są one krótkie (choć nie muszą być krótkie). Podobne układy są w nocie TI (SLFS022D, poprawiona w czerwcu 2003; na EleNota.PL jest nowsza, 24 strony. zawiera te same układy, i jest Fairchild-a 150kB, z 2002 roku, Rev. 1.0.3, też zawiera to samo).
  • #20 21368496
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21368326
    Rozwiązałem po części problem niskiego poboru prądu. Wystarczyło jedynie wzmocnić sygnały, tzn. z poziomu komputera wzmocniłem dźwięki poprzez program. Działa łuk do nawet 5 cm, mnie zadowala, patrząc na fakt, że w ogóle działa :) Jutro dodam kolejny filmik, już z dopracowaną wersją.
  • Pomocny post
    #21 21368510
    fred_onizuka
    Poziom 20  
    Posty: 291
    Pomógł: 42
    Ocena: 102
    Jak się "palą" układy, to zwiększ kilkukrotnie wartość rezystora podłączonego do bramki tranzystora (tu nie trzeba bardzo małych rezystancji, bo "555" i tak pracuje ze stosunkowo małą częstotliwością), oraz dodaj równolegle (zaporowo) diodę do uzwojenia podpiętego do drenu tranzystora (bo tam może się pojawiać spore napięcie podczas jego wyłączania).
  • Pomocny post
    #22 21368529
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22644
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6074
    Paliwrot napisał:
    Problem jest w układach dajecie proszę rozwiązanie średnio po 5 sekundach się przepala. Dlaczego????
    Tranzystor ma trudne warunki pracy, pracuje z dużymi prądami i przepięciami.
    fred_onizuka napisał:
    dodaj równolegle (zaporowo) diodę do uzwojenia podpiętego do drenu tranzystora (bo tam może się pojawiać spore napięcie podczas jego wyłączania).
    Tym sposobem zlikwiduje przepięcie po stronie pierwotnej ... i wtórnej.
  • REKLAMA
  • #23 21368570
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4225
    W tym układzie NE555 powinien pracować powyżej 20kHz (a jak ma odtwarzać wysokie dźwięki, to nawet powyżej 40kHz). Bez sygnału modulującego 1/częstotliwość = 0.693·C1·(R1+2·R2), dla C1=10nF, R1=9kΩ, R2=10kΩ wychodzi częstotliwość 4.975 kHz - ponad 4x za mało (oczywiście można wyregulować R1 i R2 tak, by ją zwiększyć).

    Pewnie jakieś zabezpieczenie przed przepięciami by się przydało, żeby nie było przebijania tranzystora - warystor, transil, albo układ gasikowy z diody, kondensatora i opornika.

    Należy unikać kolejnego włączania tranzystora przed zaniknięciem prądu i wyładowania z poprzedniego - bo to może szybko przepalić tranzystor. A jeśli cewka ma rdzeń, to także dochodzenia blisko nasycenia rdzenia - żeby to policzyć, trzeba znać konkretne parametry cewki (po stronie pierwotnej) i rdzenia.
  • #24 21370674
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7




    Dodano po 1 [minuty]:

    >>21370674
    Inny układ, ale ciekawostka dla wszystkich, że można coś takiego zbudować
  • #25 21370687
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9505
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    A jak wyjdą błękitne nimfy?
  • #26 21370691
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    >>21370687
    Co ma pan na myśli? :)
  • Pomocny post
    #27 21370847
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9505
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Mam namyśli, że może Pan odtworzyć tenże utwór w swoim wynalazku Link, zarejestrować i podzielić się filmem.
  • #28 21370868
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7
    To jest mój układ, tylko trochę bardziej rozbudowany schemat.
  • Pomocny post
    #29 21371130
    jarek_lnx
    Poziom 43  
    Posty: 22644
    Pomógł: 4183
    Ocena: 6074
    Układ z tranzystorem powoduje że bez sygnału nie ma łuku i wzmacnia sygnał ale też zniekształca, gdyby tam był liniowy wzmacniacz jakość dźwięku była by lepsza
  • #30 21371466
    Paliwrot
    Poziom 3  
    Posty: 139
    Ocena: 7


Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zbudował układ muzyczny oparty na timerze NE555, który nie działał poprawnie z sygnałem audio z jacka, ponieważ sygnał miał zbyt niskie napięcie (1,6 V) w porównaniu do wymaganego minimum (2,9 V). W odpowiedziach zasugerowano sprawdzenie połączeń, wzmocnienie sygnału audio oraz poprawę schematu, aby uniknąć zwarć. Użytkownik odkrył, że problemem był uszkodzony układ NE555, który został wymieniony na inny model, co poprawiło działanie. Dodatkowo, wzmocnienie sygnału audio z komputera pomogło w uzyskaniu lepszych efektów. Wskazano również na potrzebę zabezpieczeń przed przepięciami oraz na znaczenie odpowiednich wartości rezystorów w obwodzie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA