logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć silnik elektryczny ze zdjęcia? Instrukcje i schematy połączeń

73proman 03 Sty 2025 11:29 669 9
  • #1 21374710
    73proman
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam. Jak podłączyć taki silnik
    Załączniki:
    • Jak podłączyć silnik elektryczny ze zdjęcia? Instrukcje i schematy połączeń 20250103_105406.jpg (2.22 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jak podłączyć silnik elektryczny ze zdjęcia? Instrukcje i schematy połączeń 20250103_105713.jpg (1.13 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #2 21374752
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3850
    Za pośrednictwem odpowiednio dobranego przełącznika gwiazda / trójkąt. Albo automatyki na stycznikach. Na pełnym wypasie przez falownik.
  • #3 21375983
    leonov
    Poziom 43  
    Posty: 8910
    Pomógł: 1038
    Ocena: 2240
    Zależy do czego chcesz podłączyć.
  • #5 21376154
    r103
    Poziom 37  
    Posty: 6234
    Pomógł: 281
    Ocena: 946
    No tyle że tamtym wątku jest silnik 5,5 kW a tu 55 kW :-)
  • Pomocny post
    #6 21376374
    kortyleski
    Poziom 43  
    Posty: 12265
    Pomógł: 957
    Ocena: 3850
    73proman napisał:
    Jak podłączyć taki silnik

    r103 napisał:
    że tamtym wątku jest silnik 5,5 kW a tu 55 kW

    No więc właśnie. Moc silnika raczej uniemożliwia jego załączenie w warunkach domowych. Raczej jakiś zakład przemysłowy. A tam nie ma miejsca na amatorkę.
  • Pomocny post
    #7 21376747
    Madrik
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 12515
    Pomógł: 623
    Ocena: 1181
    Silnik jak widać jest przystosowany do układu rozruchowego "Gwiazda-Trójkąt", umieszczonego w szafie sterowniczej.
    Czyli - wyłącznik główny - może być rozłącznik bezpiecznikowy.
    Stycznik załączający, styczniki przełączające końce uzwojenia gwiazda-trójkat.
    55 kW to już solidna porcja mocy.

    Jeden z przewodów podłączasz pod wyjście stycznika załączającego.
    Drugi pod wyjście ze styczników układu "Gwiazda-Trójkąt".

    Nie muszę chyba dodawać, że przy tej mocy, to już nie będą aparaty za 100 zł.
    Tak lekko licząc... Układ, jeżeli go nie masz, wyjdzie pewnie za jakieś 3-4 kilo...
  • #8 21376818
    spinacz
    Poziom 42  
    Posty: 8572
    Pomógł: 1204
    Ocena: 2649
    Pomijając wszelkie aspekty techniczne to ciekawe jak można pomóc zdalnie w podłączeniu silnika takiej mocy.
    Po za tym autor ani razu się nie odezwał a jak widać wiedzy nie ma totalnej w tym zakresie.
  • #10 21376910
    spinacz
    Poziom 42  
    Posty: 8572
    Pomógł: 1204
    Ocena: 2649
    Niby tak tylko przy takich mocach grzebanie osoby bez wiedzy jest bezpieczne? Czasem uważam że takim osobom lepiej nie dawać rozwiązań bo może stać się tragedia, ale to takie moje prywatne zdanie.

Podsumowanie tematu

✨ Aby podłączyć silnik elektryczny o mocy 55 kW, zaleca się użycie układu rozruchowego "Gwiazda-Trójkąt", który powinien być umieszczony w szafie sterowniczej. Wymaga to zastosowania wyłącznika głównego, stycznika załączającego oraz styczników do przełączania końców uzwojenia. Przy tej mocy, niezbędne są odpowiednie komponenty, które mogą kosztować od 3 do 4 tysięcy złotych. Istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa podłączania tak dużych silników przez osoby bez odpowiedniej wiedzy technicznej.
REKLAMA