logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wpływ wypełnienia obudowy głośnika na jej pojemność akustyczną w WinISD

robert nawrot 14 Sty 2025 19:40 261 0
REKLAMA
  • #1 21392944
    robert nawrot
    Poziom 21  
    Posty: 504
    Pomógł: 31
    Ocena: 108
    Witajcie

    Jestem w fazie projektowanie obudowy (obudów) kolumny głośnikowej i mam pytanie odnośnie wpływu wypełnienia obudowy a jej pojemnością "widzianą" przez głośnik.
    Czytałem sporo postów w tym temacie, lecz jednoznacznej informacji nie uzyskałem.
    Zależnie od wypełnienia - 25, 50, 75 % itd głośnik podobno widzi pozornie większą objętość.
    Moje pytanie brzmi: czy po przeliczeniu optymalnej objętości w winsd trzeba dodać pojemność ilości materiału tłumiącego - w sensie np. obudowa jest w 50% zapełniona wytłumieniem to dodajemy np. 10% do pojemności obudowy ?
    Jak to pogodzić z wyliczeniami w winsd ?

    Pozdrawiam
  • REKLAMA
REKLAMA