Witajcie
Jestem w fazie projektowanie obudowy (obudów) kolumny głośnikowej i mam pytanie odnośnie wpływu wypełnienia obudowy a jej pojemnością "widzianą" przez głośnik.
Czytałem sporo postów w tym temacie, lecz jednoznacznej informacji nie uzyskałem.
Zależnie od wypełnienia - 25, 50, 75 % itd głośnik podobno widzi pozornie większą objętość.
Moje pytanie brzmi: czy po przeliczeniu optymalnej objętości w winsd trzeba dodać pojemność ilości materiału tłumiącego - w sensie np. obudowa jest w 50% zapełniona wytłumieniem to dodajemy np. 10% do pojemności obudowy ?
Jak to pogodzić z wyliczeniami w winsd ?
Pozdrawiam
Jestem w fazie projektowanie obudowy (obudów) kolumny głośnikowej i mam pytanie odnośnie wpływu wypełnienia obudowy a jej pojemnością "widzianą" przez głośnik.
Czytałem sporo postów w tym temacie, lecz jednoznacznej informacji nie uzyskałem.
Zależnie od wypełnienia - 25, 50, 75 % itd głośnik podobno widzi pozornie większą objętość.
Moje pytanie brzmi: czy po przeliczeniu optymalnej objętości w winsd trzeba dodać pojemność ilości materiału tłumiącego - w sensie np. obudowa jest w 50% zapełniona wytłumieniem to dodajemy np. 10% do pojemności obudowy ?
Jak to pogodzić z wyliczeniami w winsd ?
Pozdrawiam