Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ft232 mały proble

14 Gru 2005 14:24 5451 22
  • Poziom 12  
    Witam, czy moze ktoś programował eprom do ft232. Chodzi mi dokladnie o zwiększenie wydolności portu USB do 500mA. Chciałbym zasilić ft232 z usb. Jakich driverów używacie, d2xx czy VCP? Czym można zaprogramować eprom do ft232, czy ktoś używał moze Mprogra?? Właśnie ten program pozwala na zwiększenie wydolności USB. Gwint w tym, że ten program nie widzi mi scalaka ft232 i nie mozna zapisać ustawień do epromu. DZięki za podpowiedzi. Pozdrawiam.
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 17  
    Może nie widzi bo zainstalowałeś mu stery VCP...a żeby mprog aidział FT to muszą być D2XX
    pzdr
  • Poziom 19  
    Witam
    Jaki jest typ FT232 BM czy RL.

AB
  • Serwerowe OpowieściSerwerowe Opowieści
  • Poziom 17  
    W wersji oznaczonej literą R eprom jest już w środku układu.Zresztą ta wersja jest lepsza bo nie trzeba elementów zewnętrznych podłączać jak jest to w wersji BM(BL)
    pzdr.
  • Poziom 19  
    Witam

Zaprogramowanie tego układu jest możliwe za pomocą programu MProg2.8a
    Należy jednak wcześniej zainstalować sterownik D30104, jeżeli wcześniej były instalowane inne sterowniki to należy je usunąć. Najlepiej za pomocą programu znajdującego się w katalogu D30104 (program MProg2.8a i D30104 w załączniku)

AB

Moderowany przez McRancor:

Mproga wywaliłem z załącznika §10.10

• Poziom 17  
    Witam.Kolego Alibi czy możesz dorzucić załącznik ze sterownikami VCP??A może posiadasz programik pod bildera z wykorzystaniem tych sterów VCP??
    pozdr
  • Poziom 17  
    Pytałem o te stery gdyż po ciągnięciu z linka powyżej a później poszedłem do strony z D2xx i porównałem co jest w tych katalogach to widzę że jest to samo i w końcu nie wiem które to VCP a które D2xx.
    ps
    czy w windzie można zobaczyć gdzieś że jest zainstalowany sterownik VCP??
    pzdr
  • Poziom 19  
    Witam
    Jeżeli VCP jest zainstalowany w systemie to menedżerze urządzeń pod pozycją Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej
    znajdziemy urządzenie USB High Speed Serial Converter, a wśród portów (COM i LPT) pojawi
    się USB Seriall Port(COM?) (? pierwszy wolny numer).

Aby zainstalować VCP należy użyć tych sterowników - w załączniku.

AB
    Załączniki:
  • Poziom 19  
    cukras napisał:
    Pytałem o te stery gdyż po ciągnięciu z linka powyżej a później poszedłem do strony z D2xx i porównałem co jest w tych katalogach to widzę że jest to samo i w końcu nie wiem które to VCP a które D2xx.
    pzdr

Z tego co pamiętam, to najnowsze sterowniki są zestawem dwa w jednym, który można konfigurować poprzez zmiany w odpowiednim pliku.
  • Poziom 19  
    To jest jeden sterownik o nazwie CDM, który zawiera funkcjonalność obu starych sterowników VCP i D2XX. Jedynym ograniczeniem jest niemożność korzystania jednocześnie z zainstalowanego wirtualnego portu szeregowego (VCP) i interfejsu D2XX. Przy takim sterowniku programowanie pamięci EEPROM działa bez problemu na układach FT232BM i FT232R. Innych modeli jeszcze nie używałem, ale też nie powinno być żadnych problemów.

Domyślnie instaluje on wirtualny port szeregowy, ale można to wyłączyć przed instalacją poprzez zmianę lub dodanie wpisu w pliku FTDIBUS.INF (opisane dokładnie w nocie aplikacyjnej producenta). Ale wtedy sterownik traci podpis Microsoftu i przy instalacji użytkownik jest ostrzegany o jego braku i pytany o chęć kontynuowania instalacji. Co nie oznacza, że nie będzie działał po zainstalowaniu :)

Dodano po 12 [minuty]:

Abili napisał:
    Witam
    Jeżeli VCP jest zainstalowany w systemie to menedżerze urządzeń pod pozycją Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej
    znajdziemy urządzenie USB High Speed Serial Converter, a wśród portów (COM i LPT) pojawi
    się USB Seriall Port(COM?) (? pierwszy wolny numer).

Urządzenie USB High Speed Serial Converter pojawia się niezależnie od rodzaju zainstalowanego sterownika. W przypadku zainstalowania starych sterowników VCP lub nowego niemodyfikowanego CDM po podłączeniu układu pojawi się także wpis o wirtualnym porcie szeregowym (USB Serial Port).
    Informację o zainstalowanym sterowniku masz zawsze w "Panel sterowania / Dodaj lub usuń programy".
  • Poziom 17  
    No....o to chodziło,wiedziałem że da sie to jakoś wytłumaczyć że zawartości katalogów są te same,a ten wpis to w którym miejscu ma być??A może macie jakis przykładowy programik pod bildera obsługujący VCP??Bo muszę taki napisać a o bilderze pojęcia nie mam :(
    pzdr
  • Poziom 19  
    cukras napisał:
    ...a ten wpis to w którym miejscu ma być??

Spojrzałem do dokumentacji.
    VCP można również wyłączyć i włączyć po zainstalowaniu sterownika CDM w zakładce "Advanced" we właściwościach urządzenia USB Serial Converter w Menadżerze urządzeń.

Zaawansowana konfiguracja sterownika jest opisana w dokumencie Advanced Driver Options. Co zrobić, by wymusić zainstalowanie wybranego sterownika jest opisane na stronie 17 (sekcja 5.2 Override EEPROM Driver Setting).

cukras napisał:
    A może macie jakis przykładowy programik pod bildera obsługujący VCP??Bo muszę taki napisać a o bilderze pojęcia nie mam :(
    pzdr

Mając zainstalowane sterowniki VCP lub CDM możesz obsłużyć ten wirtualny port szeregowy tak jakby to był zwykły port wbudowany w płytę główną. Myślę, że do obsługi portu szeregowego bez problemu znajdziesz mnóstwo przykładów.
  • Poziom 17  
    Może znasz linki do takich przykładów bo mimo wszystko że u mnie opcja szukaj dział to znaleźć nie mogę :(
    pzdr
  • Poziom 17  
    Trochę pochodziłem po różnych stronkach no ale barierą nie do pokonania okazało sie czytanie po angielsku niestety.Poszukuje coś polskiego bo sprawa zaczyna robić sie gorąca i do końca nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem dany angielski tekst.
    pzdr

ps
    dzięki za linki
  • Poziom 21  
    A ja z kolei mam problem z zainstalowaniem sterownikow pod Windows 98 SE. Co prawda w menadzerze urzadzen pojawil sie FTDI FT8U2XX Device, ale nie pojawia sie wirtualny port COM. Proby recznego dodania go w "Dodaj nowy sprzet" niestety nie przynosza skutku. Czy ktos z Was mial podobny problem i znalazl jego rozwiazanie?
  • Warunkowo odblokowany
    Może i jest dobry FT232R ale jak przeprogramować źle zaprogramowany . w testach źle zaprogramowałem VID PID i teraz do kosza czy jest rada .próbowałem podstawiać stery zmieniałem w nich Vid itd i dupa . Z normalnym FT było by bez problemu pamięć do programatora i po krzyku . Pomocy
  • Poziom 38  
    Zmieńdobrze vid i pid i też powinno raczej działąć bez problemu:>
  • Warunkowo odblokowany
    tylko jak- mprog to takie cudo że widzi Ft jak mu podasz stery .jak w kompie nie możesz podać driver bo nic mu nie pasuje to kosz tylko został .albo jest soft co to potrafi albo to lipa .
  • Poziom 38  
    No to trzeba tak zrobić aby mu pasowały stery, zmień dobrze vid i pid w sterach....
  • Warunkowo odblokowany
    próbowałem wszystkiego problem w tym że nie widzi .kombinuję często z interfejsami więc zdarza się że walne babola , ale tym razem przeszedłem sam siebie wykrywa mi go w systemie cos takiego kombinowałem ,chodziło konkretnie żeby ruszył soft tylko . W systemie pokazuje NT-Serwice USB\VID_0BDA&PID_8150\FTQY3RFRG próbowałem mu dopasować stery ale nie łyka . badziewie je

ale jak żeby to zrobić trzeba zainstalowac ft a nie daje sie wżaden sposób

Posty scaliłem, proszę korzystać z funkcji "Pisownia" i poprawić swoje wypowiedzi. [c_p]