Witam,
Postanowiłem rozpocząć nowy temat, gdyż nie znalazłem ani na elektrodzie, ani u cioci Google klarownego wyjaśnienia problemu związanego z uruchomieniem zestawu firmy Satel składającego się z dowolnej centrali wyposażonej w magistralę ekspanderów oraz dwóch lub więcej kontrolerów magistrali ABAX2 - ekspanderów ACU-220.
Jest na forum elektrody temat -
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3937081.html#20308010
- w którym pada sugestia na temat rozwiązania problemu, ale nie oddaje ona w pełni problemu i rozwiązania. A ponieważ jestem świeżo po dość długiej wojnie z tym tematem, chciałem podzielić się z potrzebującymi precyzyjnym wyjaśnieniem problemu, którego rozwiązania nie znalazłem ani w instrukcji od Integry, ani w instrukcji od modułu ACU-220, a klarownie przedstawił go dopiero dział wsparcia technicznego firmy Satel.
W odróżnieniu od przedstawionego przeze mnie rozwiązania w cytowanym wątku - tzn. podłączenia jednego ACU-220 na magistrali ekspanderów numer 1 i podłączenia drugiego ACU-220 na magistrali ekspanderów numer 2, tym razem chciałem doprowadzić do stanu, kiedy albo dowiem się, że na jednej magistrali ekspanderów dwa ACU-220 działać nie mogą, albo chciałbym doprowadzić do stanu, kiedy w końcu zadziałają.
Gdzie tkwi błąd w opisach prezentowanych w instrukcjach firmy Satel. Pojawia się on również w poście zawierającym propozycję rozwiązania problemu.
Gdzie tkwi błąd w powyższych słowach? W stwierdzeniu "może zabrać do 6 adresów". Kontroler ACU-220 nie może zabrać 6 adresów. Każdy z nich rezerwuje 6 adresów już na starcie swojego działania, choć ani oprogramowanie, ani dokumenty klarownie o tym nie mówią. Jeśli ustawimy kontrolerowi ACU-220 jego adres na 0, pierwszy adres ekspandera jaki będzie dostępny w systemie to będzie adres 6 (pierwsze 6 pozycji, adresy od 0 do 5 faktycznie będzie rezerwował ACU nawet w sytuacji, kiedy nie będzie miał skonfigurowanych na swoje potrzeby żadnych urządzeń systemu ABAX2). Jeśli spróbujemy podłączyć jakiś ekspander pod adresem "rezerwowanym" przez ACU-220, ekspander taki będzie widziany w systemie, ale próba jego identyfikacji zawsze będzie kończyła się niepowodzeniem.
Cytując klasyka - Co zrobić? Jak żyć? Trzeba pamiętać, że ACU zużywa 6 adresów. Nie trzeba uciekać na drugą magistralę manipulatorów. Trzeba tylko dobrze wybierać adresy kontrolerów. Jeśli pierwszy ACU dostanie adres 0, kolejny ekspander będzie mógł mieć jako najniższy możliwy adres ustawiony adres 6. Jeśli drugi ACU dostanie wspomniany adres 6, kolejny ekspander będzie mógł mieć adres 12, następny wolny adres to będzie 18 i tak dalej. I to wszystko będzie miało miejsce niezależnie od tego, ile faktycznie urządzeń ABAX2 będzie działało w systemie.
Jeśli moderatorzy uznają, że temat nie jest wart osobnego wątku, z góry przepraszam za bałagan. Jednak biorąc pod uwagę to, jak niejasno jest ten temat opisany w internecie, być może pozostawienie go jako odrębny temat pomoże komuś szybciej odnaleźć rozwiązanie podobnego problemu.
Pozdrawiam.
Postanowiłem rozpocząć nowy temat, gdyż nie znalazłem ani na elektrodzie, ani u cioci Google klarownego wyjaśnienia problemu związanego z uruchomieniem zestawu firmy Satel składającego się z dowolnej centrali wyposażonej w magistralę ekspanderów oraz dwóch lub więcej kontrolerów magistrali ABAX2 - ekspanderów ACU-220.
Jest na forum elektrody temat -
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3937081.html#20308010
- w którym pada sugestia na temat rozwiązania problemu, ale nie oddaje ona w pełni problemu i rozwiązania. A ponieważ jestem świeżo po dość długiej wojnie z tym tematem, chciałem podzielić się z potrzebującymi precyzyjnym wyjaśnieniem problemu, którego rozwiązania nie znalazłem ani w instrukcji od Integry, ani w instrukcji od modułu ACU-220, a klarownie przedstawił go dopiero dział wsparcia technicznego firmy Satel.
W odróżnieniu od przedstawionego przeze mnie rozwiązania w cytowanym wątku - tzn. podłączenia jednego ACU-220 na magistrali ekspanderów numer 1 i podłączenia drugiego ACU-220 na magistrali ekspanderów numer 2, tym razem chciałem doprowadzić do stanu, kiedy albo dowiem się, że na jednej magistrali ekspanderów dwa ACU-220 działać nie mogą, albo chciałbym doprowadzić do stanu, kiedy w końcu zadziałają.
Gdzie tkwi błąd w opisach prezentowanych w instrukcjach firmy Satel. Pojawia się on również w poście zawierającym propozycję rozwiązania problemu.
Cytat:Ale w tym kontrolerze adresy urządzeń bezprzewodowych grupowane są po 8. I każda taka ósemka ma swój kolejny adres na magistrali ekspanderów (stąd możliwość, że jedno urządzenie/jeden kontroler może zabrać do 6 adresów).
Weź zaprogramuj adresy różniące się od siebie o co najmniej sześć pozycji, np. 1 i 7, 1 i 10, 2 i 10 itp.
Gdzie tkwi błąd w powyższych słowach? W stwierdzeniu "może zabrać do 6 adresów". Kontroler ACU-220 nie może zabrać 6 adresów. Każdy z nich rezerwuje 6 adresów już na starcie swojego działania, choć ani oprogramowanie, ani dokumenty klarownie o tym nie mówią. Jeśli ustawimy kontrolerowi ACU-220 jego adres na 0, pierwszy adres ekspandera jaki będzie dostępny w systemie to będzie adres 6 (pierwsze 6 pozycji, adresy od 0 do 5 faktycznie będzie rezerwował ACU nawet w sytuacji, kiedy nie będzie miał skonfigurowanych na swoje potrzeby żadnych urządzeń systemu ABAX2). Jeśli spróbujemy podłączyć jakiś ekspander pod adresem "rezerwowanym" przez ACU-220, ekspander taki będzie widziany w systemie, ale próba jego identyfikacji zawsze będzie kończyła się niepowodzeniem.
Cytując klasyka - Co zrobić? Jak żyć? Trzeba pamiętać, że ACU zużywa 6 adresów. Nie trzeba uciekać na drugą magistralę manipulatorów. Trzeba tylko dobrze wybierać adresy kontrolerów. Jeśli pierwszy ACU dostanie adres 0, kolejny ekspander będzie mógł mieć jako najniższy możliwy adres ustawiony adres 6. Jeśli drugi ACU dostanie wspomniany adres 6, kolejny ekspander będzie mógł mieć adres 12, następny wolny adres to będzie 18 i tak dalej. I to wszystko będzie miało miejsce niezależnie od tego, ile faktycznie urządzeń ABAX2 będzie działało w systemie.
Jeśli moderatorzy uznają, że temat nie jest wart osobnego wątku, z góry przepraszam za bałagan. Jednak biorąc pod uwagę to, jak niejasno jest ten temat opisany w internecie, być może pozostawienie go jako odrębny temat pomoże komuś szybciej odnaleźć rozwiązanie podobnego problemu.
Pozdrawiam.