logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Montaż jednostki wewnętrznej pompy ciepła SPLIT w piwnicy - czy to dopuszczalne?

pawlik118 21 Mar 2025 16:21 678 6
REKLAMA
  • #1 21489386
    pawlik118
    Poziom 34  
    Posty: 2422
    Pomógł: 202
    Ocena: 608
    Pompa ciepła typu SPLIT.
    Czy jednostka wewnętrzna może być montowana w piwnicy, poniżej gruntu?

    Czy podobnie jak w przypadku gazu LPG, nie można?
    R32 też jest cięższy od powietrza, podobnie jak LPG.
  • REKLAMA
  • #2 21489417
    gbksiazczak
    Poziom 31  
    Posty: 1474
    Pomógł: 165
    Ocena: 320
    LPG jest pod normalnym ciśnieniem i podlega spalaniu.
    R32 jest pod dużym ciśnieniem i jest pompowany kompresorem.
    Analogia jest znikoma (tyle, że oba to gazy pod ciśnieniem)
  • REKLAMA
  • #3 21489480
    pawlik118
    Poziom 34  
    Posty: 2422
    Pomógł: 202
    Ocena: 608
    Czyli wymiennik split'a można montować w piwnicy? Nie ma prawnego zakazu, ani nieprawnego zalecenia?
  • #4 21489554
    gbksiazczak
    Poziom 31  
    Posty: 1474
    Pomógł: 165
    Ocena: 320
    W dzisiejszych czasach, niczego nie można być pewnym
    bo polskie i unijne prawodawstwo zajmuje cały pociąg towarowy.
    A ja prawnikiem nie jestem - tylko inżynierem zdrowo-rozsądkowym.
    (Równie dobrze można by zapytać czy na strychu wolno zainstalować falownik)
  • REKLAMA
  • #5 21489573
    krodag
    Poziom 25  
    Posty: 553
    Pomógł: 89
    Ocena: 163
    O ile mnie pamięć nie myli to dla R32 jako trudno zapalnego nie można przekroczyć 3,5% stężenia w pomieszeniu - a to jest około 0,3 kg/m3. Tyle w Twoim splicie na pewno się nie zmieści :) (chyba, że to klitka a nie piwnica) - ale dla pewności radzę zapytać fachowców od klimy.
  • #6 21489583
    vorlog
    Poziom 40  
    Posty: 8347
    Pomógł: 527
    Ocena: 2582
    @pawlik118 szwagier mój ma splita (albo R410, albo R32, nie wiem) z jednostką wewnętrzną zainstalowaną w piwnicy, poniżej poziomu gruntu (piwnica wkopana tak na oko w połowie swej wysokości w ziemię)
    V.
  • REKLAMA
  • #7 21489650
    pawlik118
    Poziom 34  
    Posty: 2422
    Pomógł: 202
    Ocena: 608
    Moja piwnica, w zasadzie pomieszczenie w którym byłby split ma 5x4x1,6m.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy możliwości montażu jednostki wewnętrznej pompy ciepła typu SPLIT w piwnicy, czyli poniżej poziomu gruntu. Porównanie do instalacji gazu LPG jest nieadekwatne, ponieważ R32, stosowany jako czynnik chłodniczy, jest gazem pod wysokim ciśnieniem i pompowanym kompresorem, a nie gazem łatwopalnym pod normalnym ciśnieniem jak LPG. W polskim i unijnym prawodawstwie brak jednoznacznych zakazów montażu jednostki wewnętrznej SPLIT w piwnicy, jednak zaleca się zachowanie ostrożności i konsultację z fachowcami. Istotne jest, aby stężenie R32 w pomieszczeniu nie przekraczało 3,5% (około 0,3 kg/m³), co w typowej piwnicy o wymiarach 5x4x1,6 m jest mało prawdopodobne do osiągnięcia. Przykłady praktyczne wskazują, że jednostki SPLIT z R32 lub R410 mogą być montowane w piwnicach, nawet jeśli są częściowo zagłębione w ziemię.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA