logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wybór spawarki TIG Esab Rogue ET 180i do drobnych napraw warsztatowych - opinie?

m2606 29 Mar 2025 14:19 651 8
REKLAMA
  • #1 21499938
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2766
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Spawarka TIG Esab Rogue ET 180i. Ma służyć do drobnych "napraw" warsztatowych. Nie mam praktyki w tej technologii i nie wiem na co zwrócić uwagę,czym się kierować przy zakupie. To będzie dobry wybór,czy lepiej jest dołożyć i kupić coś z przydatnymi funkcjami?
    Spawanie głównie stali ,np napawanie wytartych rogów w matrycach,cienkie blachy,cienkościenne rury.
    Może polecicie inny model warty uwagi .
  • REKLAMA
  • #2 21499959
    trojan 12
    Poziom 40  
    Posty: 5010
    Pomógł: 517
    Ocena: 1111
    Kolega poszuka czegoś z elektrodą, mam Magnum i jest OK.
    Cena też nie powala.
  • REKLAMA
  • #3 21499999
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2766
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    W sensie kombajn?
  • REKLAMA
  • #4 21500053
    trojan 12
    Poziom 40  
    Posty: 5010
    Pomógł: 517
    Ocena: 1111
    Kombajn typu Mig, Tig, MMA, plazma- nie, to nie zdaje egzaminu.
  • #5 21500409
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2766
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Własnie do tego zmierzam,że jak coś jest do wszystkiego,to i do niczego też.
    Nawet nie biorę pod uwagę takiego czegoś,tym bardziej że wszystko jest i to w bardzo wysokiej półki do zatosowań przemysłowych.
    Po prostu nie bardzo zrozumiałem to:
    trojan 12 napisał:
    Kolega poszuka czegoś z elektrodą,
  • #6 21500489
    trojan 12
    Poziom 40  
    Posty: 5010
    Pomógł: 517
    Ocena: 1111
    TIG+MMA.
    Mig całkowicie osobno i raczej stare rozwiązanie na transformatorze. Mig z elektroniką (inwerter) potrzebuje długich przerw w pracy- praca 30%.
  • REKLAMA
  • #7 21500750
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2766
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Czyli jednak nie sam TIG.
    Chodzi właśnie o to żeby był jedynie TIG ,bez możliwości używania w inny sposób.
    Zmierzam do tego że ma stać gotowy do pracy,a nie przezbrajany co chwilę na inną technikę.
    Pracuję z kilkoma brygadami ,każda robi bajzel.Zaraz poroznoszą przewody, rzucą gdzie popadnie.
    Jest spawarka inwerterowa na warsztacie w razie potrzeby.
    Czy są jakieś inne znaczące różnice jeśli chodzi o TIG-a na trafo?
    Przy MIG ją odczuwam ,inwerterowym pracuje mi się zdecydowanie inaczej i wolę transformator.
  • #8 21500764
    trojan 12
    Poziom 40  
    Posty: 5010
    Pomógł: 517
    Ocena: 1111
    To nie TG na trafo tylko Migomat (na drut w szpulce)
    Sam mam na transformatorze 190 A i mogę spawać praktycznie bez przerw na chłodzenie.
    Inwerter taki sam prąd wyłączył się po pospawaniu 20 cm.
    Flux nie uważam że to spawarka nadająca się do czegokolwiek.
  • #9 21500786
    m2606
    Poziom 34  
    Posty: 2766
    Pomógł: 172
    Ocena: 570
    Podałem to pierwsze lepsze urządzenie https://elnaro.pl/spawarki/spawarka-inwertero...3PZWO-SWTcV0Go0ZrUx2Sbg05eOF46AQaArLcEALw_wcB
    jako "wprowadzenie" do dyskusji. Może być całkowicie innej firmy i budowy. Po prostu chciałem poznać za i przeciw.
    Jeśli chodzi o przerwy,to nie będzie to problem,bo spawy kilkucentymetrowe to wszystko co będzie nim robione.
    Mile widziane jakieś konkretne modele.Transformatorowe oczywiście jak najbardziej wchodzą w grę .

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik, początkujący w dziedzinie spawania, poszukuje spawarki TIG do drobnych napraw warsztatowych, głównie spawania stali, cienkich blach i rur cienkościennych oraz napawania wytartych rogów w matrycach. Jako przykład podał model Esab Rogue ET 180i, który jest spawarką inwerterową TIG HF/MMA. Dopytuje, czy jest to dobry wybór i na co zwrócić uwagę, szukając alternatywy. Użytkownik preferuje spawarkę dedykowaną do TIG (ewentualnie TIG+MMA), odrzucając kombajny wieloprocesowe (Mig, Tig, MMA, plazma) jako mniej efektywne. Wspomniano o różnicach w cyklu pracy między spawarkami inwerterowymi a transformatorowymi, zwłaszcza w kontekście MIG/Migomat, choć dla planowanych krótkich spawów cykl pracy inwertera może być wystarczający. Użytkownik jest otwarty na inne modele, w tym transformatorowe, i prosi o konkretne rekomendacje spawarek TIG.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA