Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wyregulować gaz Lovato w polonezie 1,6 GLE ??

17 Gru 2005 12:36 18698 35
  • Poziom 12  
    Witam. tematem jest własnie sposób wyregulowania gazu samodzielnie. Od czego zacząć ?? Benzynę mam ustawioną dobrze. Tylko rozregulowany gaz. Prosiłbym o opisanie czynności krok po kroku czyli co sprawdzic i czym pokręcić. Dodam że do gaźnika idą mi dwa przewody gazowe i są tam 2 zawory.

Jeśli tego typu tema już jest na forum to przepraszam ale szukając nic podobnego nie znalazłem.

Prosze o podpowiedzi jak do dokładnie wyregulować.

Pozdrawiam mpn105
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 12  
    Czyżby nikt nie wiedział??
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Masz regulator z rozgałęzieniem na 2 gardziele. Ciężko samemu wyregulować. Podstawowa zasada, regulacja dla gardzieli prawej- ok 1 obrotu śruby bardziej wkręcona. Odpal na benzynie, rozgrzej, po przejściu na gaz przy obr ok 3500 reguluj śrubą gardzieli lewej optymalne obroty. To znaczy tak że jeśli wkręcasz to zaczynają spadać, a jeśli wykręcasz to rosną do pewnego momentu, a później przestają. Następnie powoli schodź z obrotów ( tak by nie zgasł) i reguluj śrubą na reduktorze wolne obroty. Po regulacji wolnych musisz ponownie skorygować regulację na przewodzie gazowym. Czasem kilkakrotnie trzeba proces powtórzyć. I pamiętaj o tym że na gardzieli prawej ma być bardziej skręcona śruba reg.
  • Poziom 12  
    troszke malo jasne jak dla mnie :( ale cos tam mniej wiecej rozumiem :)
    dziekuje i pozdrawiam
  • Poziom 29  
    rychslaw ma dobry sposób ale ja to robię w warunkach drogowych.Pomijajac już regulację na reduktorze można jeszcze kręcić śrubami na przewodzie.Musza być tak ustawione żeby osiągi na benzynie były podobne do tych na gazie.
  • Poziom 12  
    witam. dostalem takie 2 linki wiec temat gazu mozna by zakonczyc ew. komentowac to co jest napisane na stronach
    http://www.fsoautoklub.pl/?action=technika&id=8
    http://www.fsoautoklub.pl/?action=technika&id=9
    strony znalazl kolega adjar

Teraz pytanie jak w wymienionym w temacie polonezie wyregulować zapłon. teguluje sie przekrecajac cos takiego pod kopulka ale jak ustawic opymalnie to nie mam pojecia. Prosze o rady

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    To odpowiem w tym watku, zeby nie mieszac tematow z podgrzewaniem gazu :)
    Po ppoerwsze - poszukaj na stronie, z ktorej pochodza oba linki ktore Ci podalem - bo jest nastawiona na FSO, wiec moze tam byc cos o samym poldku (ja poldka nigdy dotad nie "ujezdzalem" :) ) Stronka sprawia dosyc "bogate" wrazenie, jest szansa ze tez cos bedzie.
    Jak nie - to jesli masz tak jak mnie zaplon na przerywaczu, po pierwsze ustawiasz przerwe na przerywaczu (jesli tego nie robiles , napisz, to odpowiem co jak). Pzrerwe powinienes pewnie miec w parametrach autka, podejrzewam ze ok. 0,5 mm.
    Nastepnie znajdujesz na kole pasowym (chyba tak to sie nazywa :) To kolo, na wale silnika, na ktorym jest pasek klinowy) znacznik - pewnie taka "wyrzezana" kreseczka. Informuje ona o polozeniu pierwszego tloka. Nastepnie podlaczasz stroboskop pod kabel dopierwszej swiecy (tu uwazaj, zeby kable nie zaplataly sie w wiatrak, moze byc przykro, a w pospiechu latwo o bledy, sam to kiedys zrobilem :) ), odpalasz autko i oswietlasz stroboskopem kolo, tam gdzie jest znacznik. Lepiej zeby nie bylo za jasno, chyba ze stroboskop naprawde silny :) I krecisz aparatem zaplonowym tak, zeby znacznik ustawil sie na odpowiedniej wartosci na podzialce, ktora powinna byc przy kole.Wartosc sprawdzasz sobie w parametrach autka, u mnie na wolnych to bodajze ok 10 stopni (albo podobnie). Dla gazu dobrze zaplon o kilka stopni przyspieszyc.
    Jesli nie masz mozliwosci zdobycia strobo - to niedobrze. Napisz, wtedy podam jeszcze inny sposob. Potencjalnie mniej precyzyjny, ale jak sie nie ma co sie lubi... :)

Dodano po 39 [sekundy]:

rcze, za duzotych buziek, hehe. Musze nad tym popracowac.
  • Poziom 30  
    Normalnie jak czytam tego typu posty to szlag czlowieka chce trafic. Regulacja w zakladzie kosztuje okolo 20 - 30 zl i do tego samochodu wyposazonego w gaznik wystarczy analizator spalin a ludzie zakladaja gaz i mysla ze to jest bezobslugowe albo chca zaoszczedzic, przynajmniej sie im tak wydaje. Po pewnym czasie zwykle ci sami ludzie pisza ze samochod jezdzi na gazie a na benzynie nie itp.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Slawek, a co, masz zaklad mechaniczny czy co?

-po pierwsze 20-30 zet to ponad 10 piw - wole je wydac na to.
    -po drugie-pewne czynnosci sa tak proste, ze az wstyd jechac do zakladu
    -po trzecie - jak moge cos zrobic w 5 min pod domem, szkoda mi czasu na jazde do zakladu, zeby gosciu mi zrobil to samo.
    -po czwarte - pol biedy jak znasz dobry zaklad. Ale jak nie, to moga Ci jeszcze gorzej spaprac. Ogladanie "usterki" na TVN oraz kilka doswiadczen osobistych znacznie zmniejszylo moj respekt do "fachowcow". Jak cos ma byc zrobione dobrze, a jestes w stanie zrobic to sam - to zrob. A malo takich, co pisza ze bylina analizatorze, u "fachowcow", i ustawianie nic nie dalo?
    -po piate - jest to ksztalcace troche wiedziec o swoim autku i umiec przy nim porobic. Zwlaszcza jak sie ma starszy rocznik.

to tylko kilka argumentow, znalazloby sie wiecej
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 12  
    Dokładnie zgadzam się w tej kwestii z kolegą Adjar-em. Lepiej zrobić coś samemu i zaoszczędzić. Zresztą w myśl dewizy "chcesz mieć coś dobrze zrobione zrób to sam".

Do Adjar: Na kole pasowym jeszcze nie patrzyłem czy jest znacznik ale prawdopodobnie jest. Niestety stroboskopem nie dysponuję :( Z zaplontaniem kabli nie ma problemu ponieważ silnik poloneza nie ma wentylatora napedzanego od wału korbowego.
    Przerwy na przerywaczu nie ruszałem i nie wiem jak ruszyć. Rozumiem ze chodzi o kopułkę.
    Jeśli byś mógł opisać regulację tej przerwy i drugi sposob regulacji zapłonu byłbym wdzieczny. Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Co do znacznika, to chyba na tym forum ktos pisal, ze niestety nie w kazdym autku jest i wtedy trzeba miec specjalny przymiar.Ale podejrzewam ze w Poldku powinien byc (choc kwestia czy dobrze widoczny).
    Przerwa: zdejmujesz kopulke rozdzielacza, palec itd - pod spodem masz takie ustrojstwo - styk na sprezystej blaszce, zwierany i rozwiarany z drugim stykiem przez krecaca sie oske w srodku, o przekroju zaoblonego kwadratu.
    Krecac silnikiem (np. ja krece obracajac wlasnie wiatrak :) ) doprowadzasz do max. rozwarcia, a nastepnie regulujesz, by w tym polozeniu szczelinma miala konkretna wartosc (u mnie trzeba poluzowac srubke, ustawic i dokrecic znowu)
    Zaplon: niestety metoda nie do konca pewna, bo u mnie np. jest podcisnieniowy przyspieszacz zaplonu i ustawienia na wylaczonym silniku nie musza byc takie jak na wolnych. Mozna stosowac raczej jakowstepna regulacje.
    Ustawiasz kolo pasowe na wlasciwe przyspieszenie i krecisz aparatem tak, by w tym momencie nastapilo rozwarcie stykow przerywacza. Mozna to zrobic np. podlaczajac zarowke 12V miedzy styki przerywacza (przerywacz rozwarty, to na jednym styku masa, na drugim 12V, swieci. Zwarty - nie swieci) Ewentualnie podlaczyc kabelz pierwszej swiecy do jakiejs swiecy na wierzchu (jak nie masz zapasowej, trudno, trza wykrecic), ze zwarta masa do silnika (kladziesz ja na silnuk tak by dotykala) i krecisz, zatrzymujac aparat w miejscu, gdze przeskoczy iskra.

Ale jak pisalem - nie ma gwarancji ze na dzialajacym zaplon bedzie tak samo ustawiony. Pewniejszy jest stroboskop.
  • Poziom 29  
    jaki przerywacz i jaka przerwa???!!!!! tam jest elektroniczny zapłon!!!!!!
  • Poziom 12  
    bandi21 napisał:
    jaki przerywacz i jaka przerwa???!!!!! tam jest elektroniczny zapłon!!!!!!
    Gdzie ???? <szok> 1,6 GLE to pełny gaźnikowiec jeśli o to koledze chodzi. Zapłon jesli mozna go nazwać elektroniczny bo z modułu. ale i tak rozdziela go kopułka.
  • Poziom 29  
    Drogi mpn105,musisz rozróżnić przerywacz od palca rozdzielacza i kopółki.W twoim samochodzie nie ma przerywacza tylko jest cewka połączona zielonym kablem do modułu.Nie ma przerywacza i nie ustawia się przerwy.Tym sie różni zapłon mechaniczny od elektronicznego.
  • Poziom 22  
    Jeżeli mogę się wtrącić,to bez stroboskopu nie ustawisz zapłonu można na słuch a to trzeba mieć praktykę, gazu nie ustawisz jeżeli nie będzie prawidłowy zapłon i bardzo prawidłowa regulacja zaworów wtym wypadku czeka cię zakład naprawczy i strata pieniędzy,najlepiej pokazane było to w "USTERKA''wTVN.
    Powodzenia i pozdrowienia
    wiesławP
  • Poziom 12  
    Pytanie. Jeżeli zapłon jest za wczesny to w skrajnym przypadku może walić w gaźnik a jeśli za późny w wydech?? Dobrze rozumuje czy jest odwrotnie ??

Pozdrawiam
  • Poziom 22  
    Podam krok pokroku,na kole pasowym dolnym od strony silnika jest nacięcie trzeba je oczyścić i ustawić na znak który jest na pokrywie rozrządu \\\ tak to wygląda,zdiąć obudowę filtru z gażnika i pokrywę zaworów,zaopatrzyć się wduży klucz 36 założyć na nakretkę koła pasowego dolnego niewielkimi ruchami klucza około 2cm góra dół w obrębie znaków sprawdzić które zawory się poruszają jeden się zamyka a drugi otwiera ,jeżeli będą to dwa ostatnie zawory to jest dobrze jeśli dwa pierwsze należy zrobić pełny obrót wału korboweg i pokryć znak na kole pasowym z pierwszym znakiem na pokrywie rozrządu sprawdzić czy ruszają się dwa ostatnie zawory, dowodem dobrze wykonanej pracy jest to że po zdięciu kopułki aparatu zapłonowego palec rozdzielacza zapłonu z metalowym końcem musi znajdować się dokładnie na wyjściu przewodu wysokiego napięcia do pierwszej świecy w silniku,potrzebny bedzie szczelinomierz 0.25 oraz klucz do regulacji zaworów który można kupic w sklepie,po opanowaniu tej operacji na pamięc proszę dać znać na PW.
    Życzę powodzenia....

WiesławP
  • Poziom 29  
    Jeśli ustawisz zapłon tak jak pisze wieslawpanek to będzie on za póżny,poniewaz bedzie trafiał dokładnie w górny martwy punkt tłoka(ostatnia kreska na obudowie rozrzadu).Zapłon musi być przed GMP tłoka stąd nazwa wyprzedzenie kąta zapłonu.Uwazam że bez stroboskopu laik nie ustawi tego dobrze.Pamiętać należy że zbyt wczesny zapłon powoduje spalanie stukowe(wybuch mieszanki w momencie GMP) co niektórzy nazywaja graniem zaworów
  • Poziom 22  
    To co napisałem jest to przygotowanie do regulacji zaworów a do zapłonu to jeszcze daleka droga a regulacji gazu jeszcze dalsza.
  • Poziom 29  
    Zwracam honor myslałem ze nadal mówimy o zapłonie.Jeśli zawory to właśnie w ten sposób.Dodam ze aby wyregulować zawory następnego cylindra nalezy obrócić wał o 90 stopni i tak dalej..
  • Poziom 14  
    Podaję sposób na ustawienie zapłonu nie posiadając lampy stroboskopowej:
    Trzeba zaopatrzyć się w śietlówkę 18W lub mniejszą. Przylutować (ważne) przewody do wystających końcówek i zaizolować. Przewody podłączyć: jeden do masy, drugi pod przewód zapłonowy na 1 świecy (najlepiej nie zdejmować kapturka ze świecy). Oznaczyć białą kredą lub farbą znaki na kole pasowym i pokrywie rozrządu. Wjechać do ciemnego garażu, zgasić swiatło, znaki oświetlić świetlówką. Kręcić aparatem zapłonowym aż odpowiednie znaki się pokryją najczęściej pierwszy na pokrywie rozrządu z e znakiem na kole pasowym.
    Należy uważać na:
    Nie zapłatać przewodó w wentylator, który może ruszyć.
    Nie podłączyć się do WN
    Nie do puścić do pracy z całkowicie zdjętym przewodem z którejkolwiek ze świec bo można uszkodzić moduł.
  • Poziom 22  
    Pan marek 234 podał bardzo prawidłowo ustawienie zapłonu w warunkach polowych ale mialo być to kroku ,pan mpn105 napewno już się pogubił.Kolejność jest taka,
    wyregulować dokładnie zawory
    ustawić dokładnie zapłon
    wyregulować gażnik na benzynie
    dopiero można zabrać się za gaz bo innaczej nic z tego nie będzie,a ja napisałem dopiero pierwsza część.
  • Poziom 14  
    Podaję sposób na wyregulowanie zaworów w Poldkach i FSO za sporym przebiegiem:
    Ustawić silnik tak jak pisze m.in. wieslawpanek z tą różnicą, że nie regulować na szczelinomierz tylko użyć śruby którą reguluje się luz zaworów. To znaczy poluzować nakrętkę kontrującą, palcami wkręcić śrubę regulującą do wyczuwalnego oporu, cofnąć śrubę o 1/4 obrotu dla wydechowego i niecałe 1/4 obrotu dla ssącego, w tym położeniu zakontrować śrubę regulacyjną.
    Ten sposób ma przewagę ponieważ nie istotne są wytarcia w dzwigienkach zaworowych, które zawyżają ustawione luzy.
    Do wieslawpanek: podałem krok po kroku sposób ustawienia zapłonu a nie kolejność regulacji silnika.
    Kolega mpn105 niech nie rusza wszystkiego od razu, jak nie wie dokładnie co robi. Jak będzie regulował wszystko na raz, czytając rady innych, to będzie musiał, po swioch regulacjach poszukać, dobrego mechanika
    Moja propozycja: ustaw zawory - sprawdź jak się samochód zachowuje, jak gorzej to znów ustaw zawory, jak lepiej to ustaw zapłon, i tak krok po kroku dojdziesz z nim do ładu.
    p.s. zawory regulujemy na zimnym silniku.
  • Poziom 12  
    Witam. Już rozwiewam wszystkie wątpliwości. Poldek ma przejechane 150000KM :( okolo 3 miesięcy temu był na regulacji zaworów i wymianie paska rozrządu. Sprawa tyczy się regulacji zapłonu. Oczywiście sposób ze świetlówką jest moim zdaniem świetny lecz teraz pytanie. Zapłon reguluje się przesuwając takie cuś pod kopułką jeśli dobrze myślę. Powiedzcie mi czy stojąc przed samochodem ruszając tym czymś to opóźniam zapłon w lewo czy w prawo??. Dodam że jesli wkręcę silnik na obroty i gwałtownie zdejmę z gazu potrafi walnąć w rurę. Dodatkowo na 5 biegu przy obrotach około 2000 mam dziwne uczucie jak by zawory waliły. (był na regulacji w warsztacie, uszczelniacze wymienione). Bedę chciał powalczyć właśnie z zapłonem.

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    masz za wczesny zapłon(spalanie stukowe) a
    wyregulujesz obracajac cały aparat .
  • Poziom 12  
    Zastanawia mnie to bo jak zaczynam regulować zapłon to jak przekręcam tym ustrojstwem to w jedną stronę obrty mi maleją czyli silnik zwalnia a w drugą nabiera obrotów. Skąd mam wiedzieć w którą stronę jest wcześniejszy a w którą późniejszy zapłon ??
  • Poziom 29  
    zgodnie z ruchem wskazówek zegara opóżniasz (tak mi sie wydaje ,jak masz stroboskop to sie nie zastanawiasz)
  • Poziom 22  
    Witam.
    Propozycję regulacji zaworów proponowaną przez Pana Marka zostawiam bez komentarza niech osądzą to inni prawdziwi mechanicy a Pan MPN105 jeżeli niechce nauczyć się robić coś dobrze to jego sprawa lecz powinien zmienić post:Chcę zepsuć silnik poloneza POMOCY.
    Aby nie marnować swojego cennego czasu rezygnuję z dalszego udziału w tym forum oraz wszystkich serdecznie pozdrawiam.
    wieslawpanek.
  • Poziom 29  
    Co by nie mówić to mielismy regulować gaz a zboczyliśmy na zapłon i zawory,pewnie za chwile ktoś spyta jak wyjać tłoki przez rure wydechowa i znajdzie się taki co będzie miał na to sposób.Rzeczywiście czas kończyć.