logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Domowa sieć światłowodowa: jaki kabel, końcówki i sprzęt do spawania OS2?

KrzysztofTTTT 20 Sie 2025 19:20 432 5
REKLAMA
  • #1 21639980
    KrzysztofTTTT
    Poziom 5  
    Posty: 26
    W nowo budowanym domu chcę w każdym pomieszczeniu obok gniazda sieciowego RJ-45 zrobić gniazdo światłowodowe. Całą sieć będę robił samodzielnie. Szukam informacji, jakie światłowody użyć? Jakie końcówki spawać na końcach, tj. w szafie rackowej i w gniazdku?

    Zastanawiałem się nad światłowodem jednomodowym OS2 i spawaniem pigtaili przy gniazdkach i w szafie. Tak spawać też chciałbym sam, zakupiłbym jakiś chiński zestaw, myślę, że za spawarkę, stripper, cleaver, jakiś miernik ze średniej półki (średniej-dolnej :)) w 10 tys. lub coś około się zmieszczę.

    Co wy byście proponowali za sprzęt? Na co uważać? Czego się wystrzegać?
  • REKLAMA
  • #2 21640006
    JacekCz
    Poziom 42  
    Posty: 8670
    Pomógł: 760
    Ocena: 1462
    KrzysztofTTTT napisał:
    Czego się wystrzegać?


    A czym ten pomysł uzasadniasz ? Dla mnie jest dziwny. Lepiej zwiększ ilość skrętki.
  • REKLAMA
  • #3 21640016
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9138
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2509
    KrzysztofTTTT napisał:
    Zastanawiałem się nad światłowodem jednomodowym OS2

    Przy jednomodach nie operuje się nazewnictwem OS1, OS2 ..., tylko podaje konkretny standard włókna, np G.652d
    Klasyfikacja IEC11801 jest zbyt mało precyzyjna przy obecnej ilości różnych typów włókien i zjawisk jakie mogą wystąpić Przy łączeniu różnych typów włókien.
    KrzysztofTTTT napisał:
    jakie światłowody użyć?

    Giętkie G.657A2. Przy okazji są one zgodne z G652D pod względem transmisyjnym. Można na nich też "przedłużyć sieć operatorską FTTH i przykładowo przenosić sprzet operatora między pomieszczeniami przepinając tylko patchcord w szafie krosowej.
    KrzysztofTTTT napisał:
    Tak spawać też chciałbym sam, zakupiłbym jakiś chiński zestaw, myślę, że za spawarkę, stripper, cleaver, jakiś miernik ze średniej półki (średniej-dolnej ) w 10 tys. lub coś około się zmieszczę.

    Pytanie, czy masz tyle zleceń, żeby ten sprzęt odrobić i na nim zarobić? Jak to tylko pojedyncze "akcje", to lepiej podejść do lokalnego ISP, albo do firm podwykonawców, serwisujących sieci dużych operatorów. Zasapawają za drobne.

    Dodano po 6 [minuty]:

    JacekCz napisał:
    A czym ten pomysł uzasadniasz ? Dla mnie jest dziwny. Lepiej zwiększ ilość skrętki

    Powoli wchodzi (jeszcze nie wiem Polsce) do domów FTTR (FTT-Room). Inna kwestia, że NAS i komputery połączyć światłowodem to koszt 80zł na końcowe urzadzenia aktywne + tani switch SFP za 300zł. To samo w miedzi to po parę stówek na wkładki i koszmarnie drogi (na warunki domowe) switch. Do tego wkładki i karty miedziane mogą robić za ogrzewanie uzupełniające.
    Natomiast co do ilości przewodów miedzianych - tak, powinny być po minimum 2 w każdym pokoju a w salonie nawet więcej.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #4 21640073
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #5 21640144
    KrzysztofTTTT
    Poziom 5  
    Posty: 26
    JacekCz napisał:
    KrzysztofTTTT napisał:
    Czego się wystrzegać?


    A czym ten pomysł uzasadniasz ? Dla mnie jest dziwny. Lepiej zwiększ ilość skrętki.

    Nie wiem, czy mam jakiekolwiek racjonalne uzasadnienie (a przynajmniej racjonalne dla ciebie lub innych). Skrętek będę miał dużo, na tyle dużo, że więcej nie potrzebuję :)
    Ogólnie rzecz biorąc, jestem fanem selfhostingu, planuję serwer (ownię) w piwnicy, kolejny serwer w garażu w oddzielnym budynku, pomiędzy tymi serwerami oraz w moim "centrum dowodzenia" w biurze skrętka (10 Gb/s) to za mało i potrzebuję światłowodu, wiem, że tylko taki szkielet bez problemu zrobiłbym bez spawarek i innych kosztownych sprzętów, ale tu wchodzą racjonalne (dla mnie) kolejne powody: pierwszy taki, że chcę zrobić przyszłościowo (dom buduję na przynajmniej 30 lat, choć różnie to bywa, ale mimo wszystko), a drugi, dla mnie również ważny, chcę się nauczyć czegoś nowego, a przy okazji pożytecznego :)

    Dodano po 2 [minuty]:

    Erbit napisał:
    KrzysztofTTTT napisał:
    w każdym pomieszczeniu obok gniazda sieciowego RJ-45


    Chcesz dać jedno gniazdo na pokój ? To trochę tak jakbyś chciał dać jedno gniazdko elektryczne w pokoju.

    Może powinienem napisać: "w każdym pomieszczeniu obok każdego z gniazd sieciowych RJ-45 :) Generalnie w niektórych pomieszczeniach będzie jedno (podwójne), a w niektórych kilkanaście :)

    Dodano po 9 [minuty]:

    IC_Current napisał:
    KrzysztofTTTT napisał:
    Zastanawiałem się nad światłowodem jednomodowym OS2

    Przy jednomodach nie operuje się nazewnictwem OS1, OS2 ..., tylko podaje konkretny standard włókna, np G.652d
    Klasyfikacja IEC11801 jest zbyt mało precyzyjna przy obecnej ilości różnych typów włókien i zjawisk jakie mogą wystąpić Przy łączeniu różnych typów włókien.
    KrzysztofTTTT napisał:
    jakie światłowody użyć?

    Giętkie G.657A2. Przy okazji są one zgodne z G652D pod względem transmisyjnym. Można na nich też "przedłużyć sieć operatorską FTTH i przykładowo przenosić sprzet operatora między pomieszczeniami przepinając tylko patchcord w szafie krosowej.

    W sumie właśnie o G.657.A2 myślałem.

    IC_Current napisał:
    KrzysztofTTTT napisał:
    Tak spawać też chciałbym sam, zakupiłbym jakiś chiński zestaw, myślę, że za spawarkę, stripper, cleaver, jakiś miernik ze średniej półki (średniej-dolnej ) w 10 tys. lub coś około się zmieszczę.

    Pytanie, czy masz tyle zleceń, żeby ten sprzęt odrobić i na nim zarobić? Jak to tylko pojedyncze "akcje", to lepiej podejść do lokalnego ISP, albo do firm podwykonawców, serwisujących sieci dużych operatorów. Zasapawają za drobne.

    Zleceń nie mam wcale, ale wiem też, że sam zakup spawarki nie wystarczy, żeby zespawać prawidłowo światłowody :) trzeba nauki/praktyki i właśnie to jest jeden z powodów, dlaczego chcę zrobić sobie sieć na światłowodzie na własnym sprzęcie. Czytałem wiele opinii pozytywnych o chińskich spawarkach w cenie rzędu 5–6 tys., że można nimi przy odrobinie wprawy wykonać bardzo dobre połączenia, więc w taki też sprzęt planuję zainwestować, a jeśli kiedyś zacząłbym robić to zarobkowo, to wtedy pomyślę o sprzęcie w pełni profesjonalnym :)
  • #6 21640340
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9138
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2509
    KrzysztofTTTT napisał:
    Czytałem wiele opinii pozytywnych o chińskich spawarkach w cenie rzędu 5–6 tys., że można nimi przy odrobinie wprawy wykonać bardzo dobre połączenia

    Chyba wszyscy technicy lokalnych ISP albo technicy dużych ISP obsługujący FTTH na takich jadą.
    "Fujikura" to do linków na dziesiątki kilometrów albo na trakty w szkielecie.

    Dodano po 3 [minuty]:

    KrzysztofTTTT napisał:
    że sam zakup spawarki nie wystarczy, żeby zespawać prawidłowo światłowody

    Akurat samo wykonanie spawu szybko ogarniesz. 10m włókna i ćwiczenie. Z doświadczenia wiem, że najtrudniej ogarnąć prowadzenie i ukladanie włókien w kasetach i organizerach.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
REKLAMA