logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Electrolux ESL7532LO – czy ten model zmywarki posiada tachometr i gdzie go znaleźć?

jabi 21 Sie 2025 16:44 381 21
REKLAMA
  • #1 21640764
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Cześć.

    Mam pytanie czy Zmywarka Electrolux ESL7532LO ma tacho a jeśli tak to gdzie tego szukać?
  • REKLAMA
  • #2 21640771
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    jabi napisał:
    Mam pytanie czy Zmywarka Electrolux ESL7532LO ma tacho a jeśli tak to gdzie tego szukać?

    Nie.
  • #3 21640773
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Dziękuję @AsReeX za szybką odpowiedź.
    Zatem mam problem z pompą myjącą chyba. Mam kody błędów i60 oraz i58 pół roku temu wymieniłem grzałkę i było ok a teraz nie grzeje wody. Czy prawdopodobne jest że tym razem uszkodzeniu uległa pompa myjąca. W zmywarce normalnie pompuje wodę i myje ale w zimnej. Grzałka ma 25,8 Ω czyli raczej ok. termostat sprawdziłem i również działa.
    Myślisz, że powinienem wymienić pompę myjąca?
  • #4 21640780
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Tak, tak, krowa to piękny ptak, tylko skrzydeł jej brak.

    jabi napisał:
    Myślisz, że powinienem wymienić pompę myjąca?

    Nie.

    Sprawdź sobie w trybie serwisowym na teście grzałki czy napięcie idzie :)

    Ps.
    jabi napisał:
    termostat sprawdziłem i również działa.

    A gdzie tam znalazłeś termostat?
  • REKLAMA
  • #5 21640798
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    W czujniku jakości wody jest również termostat, tak myślę ponieważ jak wkładałem go do ciepłej wody rezystancja na stykach ulegała znaczącej zmianie. Dla tego uznałem że pełni też funkcję termostatu. Oczywiście mogę się mylić.
    Jeśli chodzi o wejście w tryb serwisowy to już to zrobiłem i odczytałem 2 kody błędu i 60 oraz i58 nie wiem jak sprawdzić grzałkę w trybie serwisowym. Będę wdzięczny jak podpowiesz.
  • REKLAMA
  • #6 21640799
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Hymm jeśli dobrze pamiętam to na "7" jest test grzałki.
  • #7 21640802
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Oto czujnik o którym mowa.
    Zbliżenie czujnika trzymanego w dłoni z widocznym złączem i oznaczeniami
  • REKLAMA
  • #8 21640808
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Fajnie ... niemniej termostat to inne urządzenie.
  • #9 21640812
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Obecnie wyciągnąłem całą pompę myjącą aby sprawdzić czy nie ma zaśniedziałych styków i jeszcze raz ją pomierzyć. Zastanawiałem się nad jej zakupem ale jest dosyć droga, chciałem najpierw być pewien, że jest uszkodzona. Z tego co napisałeś to nie jest wina tej pompy więc ją ponownie zamontuje. Grzałkę mierzyłem również od styków na module i opór był prawidłowy. Myślę, że z jakiegoś powodu nie jest podawane napięcie na grzałkę. Nie do końca wiem jak zrobić ten test grzałki w trybie serwisowym. Zakładam, że sama grzałka jest ok bo ma kilka miesięcy. jakiś warunek musi być niespełniony, że sterownik nie puszcza na grzałkę napięcia. Na początku myślałem, że to tacho ale rozwiałeś moje wątpliwości mówiąc, że go tam nie ma:)
  • #10 21640819
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Kolega to niezły bajerant ...

    Tryb serwisowy pokazuje 4 kolejne błędy, a następnie zaczynają się testy (przy cyfrze 7) uruchamia grzałkę i pompę myjącą :)

    jabi napisał:
    Myślę, że z jakiegoś powodu nie jest podawane napięcie na grzałkę.

    Moduł otwierałeś?
  • #11 21640820
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Być może przekaźnik w sterowniku? Czy często te przekaźniki ulegają awarii?

    Dodano po 1 [minuty]:

    Tak moduł wyciągałem. Wygląda jak nowy. Może powinienem coś w nim pomierzyć?
  • #12 21640823
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Ja o kozie, ty o wozie! Napisałem co masz sprawdzić, a przekaźnik zostaw w spokoju.

    AsReeX napisał:
    Sprawdź sobie w trybie serwisowym na teście grzałki czy napięcie idzie

    .
  • #13 21640826
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Ok, muszę założyć pompę i sprawdzę jak powiedziałeś

    Dodano po 1 [godziny] 1 [minuty]:

    Zrobiłem test w trybie serwisowym, cały czas miałem podłączony miernik do grzałki, test trwał 15 min, miernik przez ten cały czas nie pokazał żadnego napięcia. Skasowałem błędy.
  • #14 21640873
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Kolega miał sprawdzic na testach ręcznych i wskazanym wyżej xD
  • #15 21640878
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Może ja ten test źle robię. Wchodzę do trybu serwisowego naciskam sekwencję 2 klawiszy i power, następnie zapalają się trzy lampki. 1 to wykryte błędy , 2 to kasowanie błędów a naciskając 3 rozpoczyna się 15 minutowy program myślę że to test zamykam zmywarkę i czekam aż się skończy. Po wszystkim zmywarka się wyłącza. Czy tak jest ok?

    Podpowiesz jak to zrobić?
  • #16 21640900
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    jabi napisał:
    Podpowiedź jak to zrobić?

    Yyy? Zmywarka wyświetla kolejno 4 ostatnie kody usterek, a następnie cyfry od 4 - 11, klikasz tak długo aż trafisz na "7" i zamykasz drzwi.
  • #17 21640905
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    U mnie jest od 4-10 i daje na 7 niestety nie grzeje.
  • #18 21640908
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Zatem moduł do wymiany.
  • #19 21640909
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Czy mogę go naprawić. Może jakieś wskazówki co powinienem w module wymienić? Przekaźnik, warystor? Masz może schemat tego modułu?
  • #20 21640917
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    jabi napisał:
    Czy mogę go naprawić. Może jakieś wskazówki co powinienem w module wymienić? Przekaźnik, warystor?

    Na oko to wiesz co się robi ... Nie spotkałem się dotychczas z uszkodzonymi przekaźnikami na PB150 xD

    jabi napisał:
    Masz może schemat tego modułu?

    Mam, ale nie dam.
  • #21 21640920
    jabi
    Poziom 12  
    Posty: 135
    Ocena: 8
    Rozumiem. Bardzo dziękuję Ci za poświęcony czas. Spróbuję jeszcze coś z tym modułem podziałać. Jak się nie uda to będę miał nową zmywarkę. Jeszcze raz dziękuję. Miło, że chciałeś pomóc i poświęciłeś sporo czasu dla mnie.

    A podpowiesz jakie warunki muszą być spełnione aby moduł miał wystawić sygnał załączający przekaźniki. Pewnie jest sprawdzenie oporności grzałki ale czy coś jeszcze?
  • #22 21641273
    AsReeX
    Poziom 40  
    Posty: 4567
    Pomógł: 688
    Ocena: 1592
    Kod źródłowy aplikacji jest niejawny, niemniej elektronika sprawdza poziom wody, pozycję zaworu, prędkość pompy oraz temperaturę (poprzez termistor).

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono pytanie dotyczące obecności tachometru w zmywarce Electrolux ESL7532LO oraz lokalizacji tego elementu. Nie udzielono jednoznacznej odpowiedzi potwierdzającej istnienie tachometru w tym modelu. Tachometr, jeśli występuje, zwykle jest częścią silnika lub modułu sterującego i służy do pomiaru prędkości obrotowej silnika. W zmywarkach często jest to czujnik hallotronowy lub optyczny umieszczony przy silniku. Brak szczegółowych informacji serwisowych dotyczących ESL7532LO utrudnia dokładne wskazanie lokalizacji tachometru. Zaleca się konsultację z dokumentacją techniczną lub serwisem Electrolux w celu potwierdzenia obecności i lokalizacji tachometru w tym modelu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA