Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.

mik$ 06 Lip 2018 18:21 459 13
  • #1 06 Lip 2018 18:21
    mik$
    Poziom 10  

Po przepaleniu się warystora nie grzeje wody, programy działają poprawnie. Czy i gdzie zmywarka ma zmontowane tzw. tacho? Proszę o pomoc co może być przyczyną nie grzania wody - wymieniłem warystor, przekaźniki, bezpiecznik nadrukowany "skrosowałem" - pozostało mi sprawdzić czujnik ruchu pompy głównej (jeżeli taki jest tu zamontowany).

0 13
  • #2 06 Lip 2018 18:45
    Robo-technical
    Poziom 27  

Jednak "tacho" czyli prądniczka tachometryczna w Twoim przypadku jest zamontowana na silniku pompy myjącej (wysokiego ciśnienia). Moje pytanie czemu o to pytasz? Czyżbyś wszedł w tryb serwisowy i Ci wypluło taki błąd?
    Na Twoim miejscu rozebrałbym całe drzwi, wyjął całą wiązkę kabli w drzwiach i każdy dokładnie obejrzał i przedzwonił miernikiem. Daj znać jak poszła ekspertyza :)

0
  • #3 06 Lip 2018 19:21
    mik$
    Poziom 10  

Problem powstał przy okazji wymiany licznika energii elektrycznej, której dokonywali "fachowcy" na zlecenie operatora (tak na całej wsi). Niestety nie wyłączyłem na ten czas zmywarki i kilku innych rzeczy (ładowarka, laptop) i trzeba kupić nowe. Prawdopodobnie coś poszło nie tak Panom elektrykom i mam zajęcie. Zmywarkę, jako że w miarę nową i trochę droższa niż pozostałe przedmioty, zdecydowałem się naprawić.
    Tak jak pisałem wymieniłem uszkodzony warystor i przekaźniki od grzałki (porady z forum). Ze względu na zerowe doświadczenie w naprawie zmywarek potrzebuje pomocy.

0
  • #4 06 Lip 2018 19:58
    Robo-technical
    Poziom 27  

Aha. Czyli na zmywarkę poszło 400V. No to gratuluję Panom elektrykom... I to jako człowiek co "robił to" 6 latek. Ile masz tam przekaźników? Wymień wszystkie jakie są na tej płycie. Po tym zabiegu musisz trochu poszperać w trybie serwisowym. Na pewno to będzie dla Ciebie pomocne:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3092281.html#15016595

Jak odczytasz nr błędu to się odezwij - pomyślimy. Być może optyka w czujniku zmętnienia dostała strzała i stąd te zachowanie. Oby tylko nie poszedł port procesora :| :O

0
  • #5 07 Lip 2018 08:34
    mik$
    Poziom 10  

Odczytałem kody błędów:
    i62, iF0.
    O ile iF0 wskazuje (zgodnie z DTR) na problem z czujnikiem poziomu wody to po i 62 można wnioskować kłopoty z grzałką. Grzałkę sprawdziłem - około 25 Ω. Płyta sterowania PB100, silnik pompy BLDC.
    Test urządzeń rozpoczyna od 4 do 10 i słychać, że coś pracuje.
    Program krótki 30 min przeszedł cały bez problemu z wyjątkiem faktu, że woda była zimna.
    I teraz najważniejsze, czy to może być czujnik poziomu wody?

0
  • #6 07 Lip 2018 09:58
    Robo-technical
    Poziom 27  

I62 jest to błąd przekaźnika/przekaźników grzałki. Ogólnie zmywarka zgłasza problem z modułem. Porób zdjęcia płyty (tak żebym widział oznaczenia) z obu stron.

Na iF0 mają wpływ wystąpienie wielu spraw. Sprawdź czy czujnik przecizalewowy (w podłodze zmywarki) nie został podmyty.
    Tu masz wykaz wszystkich potrzebnych czujników
    www.north.pl/czesci-do-zmywarek-do-zabudowy/c...budowy-electrolux,239,ESL4575RO,m3081896.html

Być może uszkodzony został czujnik optyczny (w nim jest też termistor) albo hydrostat. Ten drugi można spróbować skalibrować - może się uda. Ale coś mi się wydaje że czeka Cię wymiana modułu i być może któregoś z czujników :-(

Dodano po 3 [minuty]:

Czujnik optyczny masz z przodu. Pod drzwiami masz blachę skręcaną 4 albo 6 wkrętami. Jak ją zdejmiesz będzie go miał na widoku. Jest koloru czerwonego/szarego/czarnego wczepiony w miskę. Hydrostat jest umieszczony po prawej strony. Aby się do niego dostać musisz ściągnąć blachę po prawej stronie drzwi. Jest u dołu (o ile nie pomyliłem wersji zmywarek) :D

1
  • #7 09 Lip 2018 19:26
    mik$
    Poziom 10  

Zamieszczam kilka zdjęć płyty oraz czujnika jakości wody.
    Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.
    Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.
    Napięcia na płycie głównej: =325V, =4,96V. Rezystancja termistora 3,8kΩ przy ok. 25°C otoczenia. Dziwne pomiary mam dla czujnika "zabrudzenia wody". Dokonując pomiaru rezystancji na złączu diody nadawczej i odbiorczej otrzymałem dziwne wartości:
    2,2kΩ i 53kΩ [n2-n3]
    12,2kΩ i 12,2kΩ [n1-n3]
    3,8kΩ i 3,8kΩ [n4-n3] - termistor
    Pod podstawką diod znajduje się? Myślę, że jest to dioda, spadek na złączu w obu kierunkach ∞ Ω spadek napięcia na diodach: (lewa) 2,11V; 1.01V, (prawa) 0,2V; 2,06V. Jak i co jeszcze można sprawdzić, zmierzyć aby zdiagnozować usterkę. Czy już zamówić płytę, czujnik? Proszę o podpowiedź.
    Poprawiłem TONI_2003

0
  • Pomocny post
    #8 09 Lip 2018 20:00
    Robo-technical
    Poziom 27  

Odnośnie czujnika temp
    Zmywarka Electrolux ESL4575RO - nie nagrzewa wody.

Dodano po 1 [minuty]:

Diody (nadawcza i odbiorcza) trzeba jednak wylutować i dopiero je pomierzyć. W kierunku zaporowym ma być nieskończona R.

0
  • #9 09 Lip 2018 20:22
    mik$
    Poziom 10  

Sprawdziłem diody po odlutowaniu.
    Jasna - spadek napięcia na złączu ∞mV, ciemniejsza, wg mnie OK, spadek niepięcia około 1000mV.
    I mam dwa pytania:
    czy jaśniejsza dioda to LED czy inny typ
    czy znajdująca się pod tymi diodami, wlutowana bezpośrednio na druk, to może być dioda przełączająca coś podobnego do 1N4148 (jeżeli się nie mylę z tym oznaczeniem) lub dioda zenera.
    Ona również ma przerwę (spadek napięcia na złączu ∞mV)

0
  • #10 14 Lip 2018 20:12
    mik$
    Poziom 10  

Niestety, po wymianie diody nadawczej podczerwieni oraz diody 1N4148, w czujniku "brudnej wody " nadal bez zmian. Zmywarka działa ale nie grzeje wody.
    Nie wiem jak upewnić się który element jest uszkodzony dlatego zacznę od zakupu nowego czujnika "brudnej wody" a później zobaczymy.

0
  • #11 16 Lip 2018 02:06
    peter falk
    Specjalista AGD

Od tego zacznij.

mik$ napisał:
    dlatego zacznę od zakupu nowego czujnika "brudnej wody"

Jeśli to nie pomoże, to czeka Ciebie wymiana modułu :)

1
  • #12 17 Lip 2018 18:39
    mik$
    Poziom 10  

Wymieniłem czujnik zmętnienia wody i hydrostat i nic zmywarka podczas zmywania zimna jak .... Czyżby tylko wymiana płyty sterownika. Jeżeli tak, to mam pytanie, jak bardzo skomplikowana jest procedura zaprogramowania jej parametrów. Czy można tego dokonać za pomocą przycisków funkcyjnych czy przy pomocy specjalnego interfejsu serwisowego. I najważniejsze czy ustawienie parametrów pracy zmywarki to jakieś czary czy normalny człowiek da radę.
    Dziękuje Wam za dotychczasowe wskazówki i proszę o kolejną podpowiedź.

0
  • Pomocny post
    #13 17 Lip 2018 21:52
    peter falk
    Specjalista AGD

Przekaźniki na module sprawdzone? Zrób reset błędów. Sprawdź, czy ramiona myją naprzemiennie - jeśli zablokowany jest regulator przepływu moduł zablokuje grzanie. Wykonaj kalibrację hydrostatu. Sprawdź, czy zmywarka prawdłowo się napełnia bo IF0 to jest błąd długiego czasu napełniania i wtedy moduł nie uruchomi grzania.

0
  • #14 21 Lip 2018 08:22
    mik$
    Poziom 10  

Sprawdziłem większość rzeczy o których Pisaliście. Niestety zmywarka nadal była bez ogrzewania. Ostatnim podejrzanym modułem był sterownik. Dlatego skorzystałem z pomocy serwisu, który wymienił sterownik i maszyna ożyła.
    Niestety w czasie rozmowy z serwisantem dowiedziałem się, że sterownik został przez niego zaprogramowany na podstawie numeru PNC który znajduje się na etykiecie zmywarki a który przekazywałem mu telefonicznie.
    Tak więc nawet samodzielny zakup sterownika wymagałby jeszcze posiadania programatora i wsadu pamięci.

Podsumowując po "fachowej" wymianie licznika energii elektrycznej zmywarka praktycznie nadawała się do wyrzucenia, wymieniłem czujnik zmętnienia wody i sterownik koszt spory ale co zrobić kiedy nie lubisz zmywać.

Dziękuje "peter falk" i "Robo-technical" za zainteresowanie i pomoc.

0
  Szukaj w 5mln produktów