logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wymiana WLZ na 4x10 mm² – czy mogę sam podłączyć przewód w ZK pod BM (PGE)?

jonson98 28 Sie 2025 07:23 402 5
REKLAMA
  • #1 21646640
    jonson98
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 5
    Chciałbym się zapytać bardziej doświadczonych ode mnie kolegów elektryków o wymianę WLZ. Obecnie WLZ to 2 przewody po 2 żyły. Jest robiony remont elewacji i zapadła decyzja, żeby wymienić ten stary przewód na 4x10 mm². Granica zacisków wg warunków przyłączeniowych w ZK

    Fragment dokumentu opisujący warunki przyłączenia energii elektrycznej przez PGE
    Skrzynka wygląda tak

    Zbliżenie na skrzynkę elektryczną z bezpiecznikami typu NH2 i szynami zasilającymi

    Schemat elektryczny z opisem podziału sieci i zabezpieczeniami WT-00 40A
    Czy mogę sam wprowadzić tam nowy przewód i podpiąć pod BM? Czy podłączenie pod zaciski to robota ludzi z PGE ?
  • REKLAMA
  • #2 21646663
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #3 21646664
    jonson98
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 5
    Nic nie trzeba odkopywać akurat te wlz wchodzą z tyłu skrzynki.
  • REKLAMA
  • #4 21647018
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    jonson98 napisał:
    Czy mogę sam wprowadzić tam nowy przewód i podpiąć pod BM?
    Czy posiadasz ważne Świadectwo Kwalifikacji G1?
  • REKLAMA
  • #5 21647033
    jonson98
    Poziom 11  
    Posty: 95
    Ocena: 5
    Tak mam uprawnienia elektryczne
  • Pomocny post
    #6 21647074
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    jonson98 napisał:
    Tak mam uprawnienia elektryczne
    To już powinieneś wiedzieć, a tym bardziej nie pytać na forum, co należy do elektryka, a co trzeba powierzyć OSD.

    Skontaktuj się z lokalnym oddziałem PGE, najlepiej z działem technicznym, tam ci powiedzą jak temat ogarnąć.
    Bo co kraj to obyczaj, znaczy w różnych rejonach są różne zasady:
    a. broń boże wtykać łapki do złącza OSD,
    b. róbta co chceta, nas to nie obchodzi.

    Dowiedz się najpierw którą opcję, a czy b, preferuje twój operator.
REKLAMA