logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podlaczyc wylacznik pozarowy z wyłącznikiem głównym, w środku znajduje się cewka

myslinskiadrian44 09 Wrz 2025 16:59 687 11
  • #1 21658187
    myslinskiadrian44
    Poziom 3  
    Posty: 30
    Wyłącznik mocy ETI EB2S 160/3LF 160A, trzybiegunowy, z dźwignią ON
    Czerwony przycisk przeciwpożarowego wyłącznika prądu z żółtym środkiem .
  • #2 21658193
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Jaka jest cewka tego wyzwalacza wybijakowa (wzrostowa) czy zanikowa?
    I na jakie napięcie?
  • #3 21658365
    waton

    Poziom 12  
    Posty: 69
    Pomógł: 6
    Ocena: 20
    Chętnie bym pomógł, ale szukając co prawda krótko po necie znalazłem tylko:
    Liczba styków pomocniczych rozwiernych 0
    Liczba styków pomocniczych zwiernych 0
    Liczba styków pomocniczych przełączających 0
    Czyżby to był zwykły FR ?
    Jeżeli tak to się nie nadaje do takich zastosowań. Pozatym nie wiem dlaczego nie jest na szynie TH.
    Podaj więcej info dlaczego to nie jest rozdzielnia ?
    Konto firmowe:
    Waton s.c.
    Siedliska-Kolonia 50, Zamość, 22-400 | Strona WWW: https://waton.pl
  • #4 21658386
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    FR to stary typ rozłącznika instalacyjnego prod. FAEL na licencji nieistniejącej już firmy BBC.(Brown Bowery Corporation).
    FR mówi się tak na rozłączniki instalacyjne jak moja babcia mówiła na piecyk łazienkowy junkers a na odkurzacz electrolux.
    A to jest wyłącznik i nie instalacyjny. Wyzwalacze nadmiarowy i zwarciowy nie regulowane (fixed).
    Styki pomocnicze, wyzwalacze wzrostowe czy zanikowe to wyposażenie dodatkowe.
    Autor pisze że jest cewka wyzwalacza, tylko jaka i na jakie napięcie?
  • #5 21658437
    waton

    Poziom 12  
    Posty: 69
    Pomógł: 6
    Ocena: 20
    OK, gdzie podłącza się to wyposażenie dodatkowe, bo tak jak pisałem, krótko szukałem, ale nie znalazłem gdzie ma być uruchamiana ta cewka aby rozłączyć rozłącznik izolacyjny :) już napiszę zgodnie z wyżej napisanymi sugestiami :)
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

    Proszę z szacunku dla autora tematu założyć własny i tam uzupełniać wiedzę.
    3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

    Konto firmowe:
    Waton s.c.
    Siedliska-Kolonia 50, Zamość, 22-400 | Strona WWW: https://waton.pl
  • #7 21686428
    myslinskiadrian44
    Poziom 3  
    Posty: 30
    Mam ją zamontowaną w środku i jak powpinać przewody?
    Wyzwalacz wzrostowy DA ETIMAT P10 z oznaczeniami SH, C1 i C2
  • #8 21686459
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Na C1 podać napięcie z przewodu (fazy) L przez bezpiecznik 6A i przycisk p-poż.
    Na C2 przyłączyć N.
  • #9 21686496
    myslinskiadrian44
    Poziom 3  
    Posty: 30
    Czyli z listwy N, która znajduje się w skrzynce RB, mam iść bezpośrednio na C2?

    Dodano po 2 minutach:

    Czy taki schemat jest dobry? Przypominam, że mam doprowadzony przewód tylko 3×1,5 mm²... Wiem, powinien być min. 4×1,5 mm²
    Ręcznie narysowany schemat elektryczny z oznaczeniami L, N, PE i przyciskami.
  • #10 21686507
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Tak prosto z N
    A napięcie z L np. L1 Można "wziąć" przez bezpiecznik 6A sprzed tego wyłącznika.
    Później przez przycisk p-poż na C1.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Nie bardzo rozumiem?
    W tym obwodzie wyłączenia p-poż w ogóle nie ma być PE.

    Dodano po 6 [minuty]:

    Wpisz w g...e wył p.poż z cewką wybijakową to na grafice,,znajdziesz masę tych schematów.
    Ja na tablecie nie umiem rysować.
  • #11 21686533
    myslinskiadrian44
    Poziom 3  
    Posty: 30
    No bo żółto-zielony używam jako fazowy, bo mam 3×1,5 mm² przewód.
  • #12 21686564
    jozgo
    Poziom 42  
    Posty: 7333
    Pomógł: 1019
    Ocena: 1329
    Używanie przewodu żółto-zielonego jako fazowego jest zabronione,,grozi śmiercią.
    Wybacz ale podłączenie wyłącznika p-poż powinien wykonać elektryk.
    Dwa zagrożenia: pożar i porażenie!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy podłączenia wyłącznika pożarowego (z cewką) do wyłącznika głównego w instalacji elektrycznej. Autor zamieścił zdjęcia urządzenia, prosząc o wskazówki dotyczące prawidłowego okablowania i integracji obu wyłączników. Temat obejmuje zagadnienia związane z funkcją cewki w wyłączniku pożarowym, sposobem sterowania oraz zabezpieczenia instalacji. Wskazane jest, aby cewka wyłącznika pożarowego była zasilana odpowiednim napięciem i podłączona tak, aby mogła wyzwolić wyłącznik główny w przypadku wykrycia zagrożenia pożarowego. Dyskusja podkreśla konieczność stosowania schematów elektrycznych oraz zachowania zasad bezpieczeństwa przy łączeniu urządzeń zabezpieczających.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA