Dzień dobry,
potrzebuję pomocy w podłączeniu kabli do paneli PV. Temat był wielokrotnie przerabiany, grafik też jest dużo, a moje pytanie dotyczy pętli indukcyjnej.
Potrzebuję podłączyć dwa panele w 1 szeregu i następne również dwa w 1 szeregu.
Jak rozumiem, to przewody dodatni i ujemny należy ułożyć najlepiej obok siebie (równolegle), słowo pętla dla mnie oznacza zamknięcie obwodu, a co w przypadku, jeśli po ułożeniu kabli układ tworzy literę H lub U?
Zamieściłem rysunek z moją propozycją, gdzie na pierwszym oznaczonym (A) dolne połączenie - z - jest na pojedynczym przewodzie z dala od pozostałych,
a górne dwa przewody razem ułożone.
Rysunek B jest podobny, tyle że więcej kabla zostanie położone, jak również przewód "-" zostanie przedłużony do wyjścia " " z panelu i zawrócony do połączenia z "-".
Czy tak będzie bezpiecznie i poprawnie?
Dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze jedno pytanie: spotkałem się z informacją, że prąd stały płynie z plusa do minusa i podłączenie paneli do falownika należy wykonać przez najkrótszy kabel do falownika to minus (z ostatniego panelu). Dodatni może być najdłuższym przewodem.
Ma to znaczenie, czy źle zrozumiałem?
potrzebuję pomocy w podłączeniu kabli do paneli PV. Temat był wielokrotnie przerabiany, grafik też jest dużo, a moje pytanie dotyczy pętli indukcyjnej.
Potrzebuję podłączyć dwa panele w 1 szeregu i następne również dwa w 1 szeregu.
Jak rozumiem, to przewody dodatni i ujemny należy ułożyć najlepiej obok siebie (równolegle), słowo pętla dla mnie oznacza zamknięcie obwodu, a co w przypadku, jeśli po ułożeniu kabli układ tworzy literę H lub U?
Zamieściłem rysunek z moją propozycją, gdzie na pierwszym oznaczonym (A) dolne połączenie - z - jest na pojedynczym przewodzie z dala od pozostałych,
a górne dwa przewody razem ułożone.
Rysunek B jest podobny, tyle że więcej kabla zostanie położone, jak również przewód "-" zostanie przedłużony do wyjścia " " z panelu i zawrócony do połączenia z "-".
Czy tak będzie bezpiecznie i poprawnie?
Dziękuję za odpowiedź.
Jeszcze jedno pytanie: spotkałem się z informacją, że prąd stały płynie z plusa do minusa i podłączenie paneli do falownika należy wykonać przez najkrótszy kabel do falownika to minus (z ostatniego panelu). Dodatni może być najdłuższym przewodem.
Ma to znaczenie, czy źle zrozumiałem?