logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Mechanizm Roto – drzwi balkonowe nie zamykają się klamką, działa tylko uchył

ekmir 04 Paź 2025 11:42 870 29
REKLAMA
  • #1 21709589
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Okno balkonowe z mechanizmem Roto.
    Wystąpił problem z pełnym otwieraniem i zamykaniem okna/drzwi balkonowych.
    Nie można klamką zamknąć i otworzyć okna/drzwi. Można tylko je uchylić albo domknąć ale nie zamknąć za pomocą klamki.

    Jaka może być przyczyna takiej sytuacji ?
  • REKLAMA
  • #2 21709611
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Na otwartym skrzydle klamka idzie na dół?
  • #3 21709623
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Skrzydła nie mogę otworzyć, mogę je tylko uchylić.
    W zasadzie w tej pozycji "uchylnej" okno/drzwi są cały czas i można je tylko domknąć ale nie da się ich zablokować klamką w pozycji "otwarte" lub "zamknięte".
    Klamka jest w pozycji "uchylnej" skierowana do góry. Można ją poruszać tylko lekko w kierunku otwierania okna/drzwi (jest w górnej pozycji i można ją przekręcić mniej więcej o 40 stopni w kierunku stanu "otwarcia").
    Skrzydło okna/drzwi jest otwierane w lewo. Klamkę można tylko lekko przesunąć w lewo (w kierunku otwarcia) tak ok. 40 stopni.
  • #4 21709677
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Trudno podpowiedzieć cokolwiek, bez możliwości "pomacania" tego. Czy na zasuwnicy jest zabezpieczenie przed niewłaściwą obsługą? To jest taka blaszka odchylona od zasuwnicy na ok. 45°, ruchoma.
  • #5 21709702
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Zrobiłem zdjęcia.

    Czy to chodzi o tą blaszkę ?
    Zbliżenie na metalową blachę zaczepową w ramie drewnianego okna lub drzwi

    Blaszka zamka okiennego w ramie z ciemnego drewna, widoczna z bliska

    Klamka w pozycji uchylenia i okno/drzwi uchylone
    Brązowa klamka okienna w pozycji uchylenia na tle zewnętrznego tarasu

    Możliwe max. przekręcenie klamki
    Mosiężna klamka ustawiona w pozycji uchylenia na drewnianym oknie
  • REKLAMA
  • #6 21709704
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    ekmir napisał:
    Czy to chodzi o tą blaszkę ?

    Nie, tamta odstaje na 45° i jest ruchoma.
  • #7 21709712
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    gdzie jej szukać ?
  • #8 21709716
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Na zasuwnicy. Zasuwnica jest na dwóch pierwszych zdjęciach.
  • REKLAMA
  • #9 21709726
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Niestety nic takiego nie widzę.
    Czy ta blaszka powinna być w pobliżu klamki ?
  • #10 21709727
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Jeżeli jej nie ma, to jedna potencjalna przyczyna odpada.
  • #11 21709728
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Jakie inne przyczyny mogą w takiej sytuacji występować ?
  • #12 21709731
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Coś się stało z okuciem. Trzeba ustalić, który element blokuje ruch, ale na odległość tego nie zrobię.
  • #13 21709733
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    a co najszybciej (najprawdopodobniej) mogło się stać ?
    na co zwrócić uwagę ?
  • #14 21709735
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Każdy element mógł się zablokować, nie da się tak strzelać.
  • #15 21709739
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Największy problem jest taki, że okno/drzwi mogę tylko uchylić i trudno jest przyjrzeć się dokładnie elementom mechanizmu.

    Czy jest jakiś sposób aby je otworzyć ?
  • #16 21709746
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Masz dostęp do górnej części okucia z przodu. Rozłącz zasuwnicę od górnego narożnika i zobacz, czy wtedy klamka da się obrócić. Jeżeli się da, to otworzysz skrzydło, które będzie jednocześnie uchylone. No i to będzie oznaczało, że problem jest gdzieś na górze lub z tyłu.
  • #17 21709863
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Rozumiem, że chodzi o ten mechanizm
    Zawias mechanizmu uchylno-rozwieranego zamontowany w górnej części okna

    Czy trzeba odkręcić te śrubki ? (chociaż nie wiem czy uda się wysunąć mechanizm do góry - może przeszkadzać rama okna)
    Zbliżenie na zawias okienny z trzema widocznymi śrubami i metalowym trzpieniem

    Czy może raczej da się wysunąć ten trzpień ?
    Zbliżenie na zawias drzwiowy z widocznym trzpieniem i śrubami montażowymi.
  • #18 21709869
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    balonika3 napisał:
    Rozłącz zasuwnicę od górnego narożnika

    Zasuwnica to jest ta pionowa listwa. W pewnym miejscu kończy się i łączy z narożnikiem. Tam ją rozłącz.
  • #19 21709887
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    to o ten mechanizm chodzi ?
    Zbliżenie na mechanizm okuciowy przy krawędzi skrzydła okna z dwoma śrubami.

    rozpiąć w tym miejscu ?
    Fragment metalowego mechanizmu z dwiema śrubami na krawędzi drzwi.
  • #20 21709892
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Tak. Odkręć dolny wkręt i odchyl zasuwnicę. Wtedy spróbuj przekręcić klamkę.
  • #21 21709958
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Po wykręcenia tego (dolnego) wkręta i odchyleniu blaszki mechanizmu zasuwnicy, klamka przekręca się w pozycję otwarcia okna/drzwi i w pozycję zamknięcia okna/drzwi.

    Wygląda na to, że problem występuje w górnej części mechanizmu.
  • REKLAMA
  • #22 21709990
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Skrzydło da się otworzyć?
  • #23 21709993
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Tak, skrzydło można otworzyć.
  • #24 21710000
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Więc masz już dostęp do okucia. Teraz tylko szukać, co blokuje mechanizm.
  • #25 21710023
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Po otworzeniu okna/drzwi górny mechanizm też się przesuwa.
    Wydmuchałem go sprężonym powietrzem.

    Może dodatkowo go czymś naoliwić ?
  • #26 21710024
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    ekmir napisał:
    Może dodatkowo go czymś naoliwić ?

    Trzeba! Dowolny olej, nawet silnikowy. Tylko nie olej spożywczy i nie WD40.
  • #27 21710043
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Mam takie w sprayu:

    Wurth:
    - smar wysokotemperaturowy CU 800,
    - MULTI płynny smar wielofunkcyjny,
    - suchy smar z PTFE

    Boll
    - biały smar,
    - silikon w sprayu

    oraz
    - oliwą do maszyn

    który z nich będzie najlepszy do tego zastosowania ?
  • #28 21710049
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Oliwa do maszyn.
  • #29 21710134
    ekmir
    Poziom 24  
    Posty: 1761
    Pomógł: 18
    Ocena: 406
    Naoliwiłem oliwą do maszyn.
    Otwarte skrzydło - klamka działała poprawnie.
    Zamknąłem okno i nie mogę go otworzyć :(
  • #30 21710184
    balonika3
    Poziom 43  
    Posty: 10996
    Pomógł: 1316
    Ocena: 3691
    Czyli prawdą jest, że samo się nic nie naprawia. Cóż - próbuj dociskać skrzydło i ruszać klamką, może uda się otworzyć. Ale nadal jest jakaś przyczyna. Tak, jak wcześniej napisałem - nie da się zdiagnozować na odległość.

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy okna balkonowego wyposażonego w mechanizm Roto, gdzie klamka nie umożliwia pełnego zamknięcia ani otwarcia drzwi, a jedynie ich uchylenie lub domknięcie. Przyczyną takiego stanu może być uszkodzenie lub niewłaściwe ustawienie elementów mechanizmu wielopunktowego, blokada w oku mechanizmu, zużycie lub zanieczyszczenie okuć, a także niewłaściwe wyregulowanie klamki lub zaczepów. Zaleca się sprawdzenie stanu okuć, regulację mechanizmu zgodnie z instrukcją producenta oraz ewentualną wymianę uszkodzonych komponentów. Mechanizm Roto wymaga precyzyjnej regulacji, aby klamka mogła prawidłowo działać zarówno w trybie uchyłu, jak i pełnego zamknięcia drzwi balkonowych.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA