Witam serdecznie. Od kilku tygodni używam quada Yamaha Grizzly 450. Szukając części czy schematów, w ogóle nie jestem w stanie odnaleźć w katalogach numerów, które posiadam na ramie, tj.
5Y4AJ... i K45A4...
Również rocznika nie znam, na ramie ma jakąś naklejkę dotyczącą przyjazdu do Francji w 2002 r., natomiast katalogowo ta pojemność wychodziła od 2006 r. Stąd wniosek, że może być to Kodiak, a naklejki Grizzly ktoś sobie na baku nakleił z biegiem lat.
Z danych mam jeszcze pojemność silnika odczytaną na bloku: 421 cm³ oraz powyżej symbol 5NDOO. Proszę o wskazówki, jak identyfikować ten model w katalogach. To pytanie numer 1.
Mam też kilka pytań co do zaobserwowanych dolegliwości.
2. Jak rozumiem ze schematów oraz z własnego doświadczenia, Grizzly w tylnej osi nie ma mechanizmu różnicowego, z uwagi na hamulec tarczowy po jednej stronie, tak? Świetnie trakcji mu to dodaje. W zamian trochę kopie podwórko nawet przy niewielkim skręcie.
3. Układ hamowania silnikiem robi robotę, ale od kilku dni, na zimnym silniku, po chwili hamowania mam wrażenie, że się wyluzowuje i nie hamuje silnikiem. Co może być tego przyczyną? Jaki element dokładnie odpowiada za hamowanie silnikiem?
4. Szarpak, rozrusznik ręczny, ma ogromny opór. Trzeba wyczuć moment odpowiedniej pozycji tłoka, aby dało się w ogóle pociągnąć. Czy ten opór to właściwa kompresja? Szarpak uruchamia silnik, rozrusznik elektryczny również bez problemu.
5. Bieg postojowy skutecznie unieruchamia quada w połowie góry przy nachyleniu w tył. Natomiast w przód coś głośno przeskakuje i bieg/blokada nie trzyma.
Czym to grozi niebawem?
6. Jadąc szybciej na luzie, słychać często jakieś zazębianie w skrzyni. Czy jest jakaś tego regulacja, czy to już awaria?
7. Z obserwacji, w sytuacji zakopania quada, widzę, że nie działa blokada przedniego dyferencjału, uruchamiana żółtym przyciskiem na kierownicy. Rozłączanie napędu przedniej osi działa właściwie. Jak blokada jest uruchamiana?
Patrząc na schematy, domyślam się, że po prostu aktuator elektryczny działa dwustopniowo: po pierwsze dołącza jednego satelitę do kosza satelitów, uruchamiając poprzez to napęd osi. Wynika z mojej teorii
że wał napędowy zawsze obraca przekładnię kątową i kosz satelitów, ale poprzez odłączenie jednego satelity napęd nie jest przekazywany na żadne z kół przednich. Czy tak to działa?
W drugim kroku wodzik zostaje wepchnięty dalej, przez co tryb zazębia kosz satelitów z półosią i jej satelitą, blokując mechanizm różnicowy. Czy tak?
Kto może, niech odpowie choć na pojedyncze pytanie. Pozdrawiam
5Y4AJ... i K45A4...
Również rocznika nie znam, na ramie ma jakąś naklejkę dotyczącą przyjazdu do Francji w 2002 r., natomiast katalogowo ta pojemność wychodziła od 2006 r. Stąd wniosek, że może być to Kodiak, a naklejki Grizzly ktoś sobie na baku nakleił z biegiem lat.
Z danych mam jeszcze pojemność silnika odczytaną na bloku: 421 cm³ oraz powyżej symbol 5NDOO. Proszę o wskazówki, jak identyfikować ten model w katalogach. To pytanie numer 1.
Mam też kilka pytań co do zaobserwowanych dolegliwości.
2. Jak rozumiem ze schematów oraz z własnego doświadczenia, Grizzly w tylnej osi nie ma mechanizmu różnicowego, z uwagi na hamulec tarczowy po jednej stronie, tak? Świetnie trakcji mu to dodaje. W zamian trochę kopie podwórko nawet przy niewielkim skręcie.
3. Układ hamowania silnikiem robi robotę, ale od kilku dni, na zimnym silniku, po chwili hamowania mam wrażenie, że się wyluzowuje i nie hamuje silnikiem. Co może być tego przyczyną? Jaki element dokładnie odpowiada za hamowanie silnikiem?
4. Szarpak, rozrusznik ręczny, ma ogromny opór. Trzeba wyczuć moment odpowiedniej pozycji tłoka, aby dało się w ogóle pociągnąć. Czy ten opór to właściwa kompresja? Szarpak uruchamia silnik, rozrusznik elektryczny również bez problemu.
5. Bieg postojowy skutecznie unieruchamia quada w połowie góry przy nachyleniu w tył. Natomiast w przód coś głośno przeskakuje i bieg/blokada nie trzyma.
Czym to grozi niebawem?
6. Jadąc szybciej na luzie, słychać często jakieś zazębianie w skrzyni. Czy jest jakaś tego regulacja, czy to już awaria?
7. Z obserwacji, w sytuacji zakopania quada, widzę, że nie działa blokada przedniego dyferencjału, uruchamiana żółtym przyciskiem na kierownicy. Rozłączanie napędu przedniej osi działa właściwie. Jak blokada jest uruchamiana?
Patrząc na schematy, domyślam się, że po prostu aktuator elektryczny działa dwustopniowo: po pierwsze dołącza jednego satelitę do kosza satelitów, uruchamiając poprzez to napęd osi. Wynika z mojej teorii
W drugim kroku wodzik zostaje wepchnięty dalej, przez co tryb zazębia kosz satelitów z półosią i jej satelitą, blokując mechanizm różnicowy. Czy tak?
Kto może, niech odpowie choć na pojedyncze pytanie. Pozdrawiam