logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Stukanie w rurach przy wygaszaniu pieca na śmieciuchu ze sterownikiem i pompą – co robić?

hubertdudek87 16 Lis 2025 08:37 504 18
REKLAMA
  • #1 21752761
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    Stukanie w rurach podczas wygaszania pieca (śmieci ze sterownikiem i pompką). Stukanie pojawia się najczęściej przy wygaszaniu pieca, ale zdarza się również, gdy dmuchawa nagoni wyższą temperaturę niż zadaną i podczas opadania temperatury do momentu uzyskania zadanej ustaje. W obu przypadkach całkowite wyłączenie sterownika eliminuje stukanie. Co może być przyczyną? Dźwięk stukania identyczny jak w momencie załączania pompki. Sterownik TMK MTS8
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21752771
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    Ten dźwięk pochodzi od uderzenia kulki w zaworze różnicowym. Na którym biegu masz ustawioną pompkę?
  • REKLAMA
  • #3 21752868
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3121
    Pomógł: 228
    Ocena: 518
    Ustaw większą histerezy pompy. Zaobserwuj podczas wygaszania jak wyłączy się pompa do ilu podskoczy temperatura nie piecu, to żeby histereza była większa.
  • REKLAMA
  • #4 21752885
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    Która wartość na sterowniku to histereza? P1, P2, P3, P4, P5 czy P6?
    Pompka chodzi na 3. najwyższym biegu.
  • Pomocny post
    #5 21752901
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3121
    Pomógł: 228
    Ocena: 518
    To jest menu funkcji serwisowych F5 histereza pompy


    Menu funkcji serwisowych z parametrem F5: histereza pompy (1–15°C)
  • #6 21752904
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    >>21752901 Dzięki wielkie, a jaka wartość histerezy będzie właściwa?
  • Pomocny post
    #7 21752955
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    A czy pompka musi chodzić na najwyższym biegu ? Jak pracuje na niższym, to siła uderzenia będzie mniejsza, mniej słyszalna.
  • #8 21752965
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    >>21752955 Dziękuję za pomoc, pompkę ustawiłem na 1. biegu i histerezę na 5, mam nadzieję, że się poprawi

    Dodano po 2 [godziny] 48 [minuty]:

    Pompka na pierwszym biegu histereza podniesiona na 7 , a stukanie w rurach bez zmiany niestety 😕
  • Pomocny post
    #9 21753215
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    Stukania nie uniknie się, jedynie można wyciszyć właśnie poprzez zmniejszenie przepływu, czyli ustawienie na 1, a ustawienie histerezy na dużej różnicy temperatur spowoduje, że pompka rzadziej będzie się włączać / wyłączać.
  • #10 21753217
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    >>21753215 Czy ustawienie histerezy na maksa, czyli na 15, nie będzie w niczym przeszkadzać?>>21753215

    Dodano po 54 sekundach:

    >>21753215 Czy ustawienie histerezy na maksa, czyli na 15, nie będzie w niczym przeszkadzać?>>21753215
  • Pomocny post
    #11 21753319
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3121
    Pomógł: 228
    Ocena: 518
    stanislaw1954 napisał:
    Stukania nie uniknie się, jedynie można wyciszyć właśnie poprzez zmniejszenie przepływu, czyli ustawienie na 1, a ustawienie histerezy na dużej różnicy temperatur spowoduje, że pompka rzadziej będzie się włączać / wyłączać.

    Albo wcale.

    Ja pisalem bys zwrócił uwagę o ile podbija stopni przy wygaszaniu jak wyłączona pompka. Ustawić mozna ile sie chce to tylko roznica w wyłączeniu parametr P6 minus F5 daje stopień do wyłączania.

    Podał byś parametr ustawienia P1 i P6
  • #12 21753340
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    >>21753319 p1 55 p6 40 histereza ustawiona na 15. Dodam tylko, że do tej pory nie było żadnego stukania przy histerezie 3, piec tak funkcjonował od 2014 roku. Stuki zaczęły się od miesiąca. Możliwe, że sterownik do wymiany?
  • Pomocny post
    #13 21753663
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 2996
    Pomógł: 610
    Ocena: 1065
    A z kąd wiadomo, że to zawór różnicowy stuka? To są tylko domysły, bo to najbardziej prawdopodobne źródło tych odgłosów.
    Nie wiemy nawet, czy jest tam ten zawór, bo autor tematu nic na ten temat nie napisał.

    Niech autor tematu spróbuje wysłuchać, jeśli to możliwe, skąd te odgłosy stukania dochodzą.
    Może nagrać ten dźwięk i tu wstawić, bo niektóre odgłosy są bardzo charakterystyczne i łatwe do zidentyfikowania.
    Może jakieś zdjęcia, jak jest to zamontowane.
    Jakieś informacje o instalacji (zamknięta, otwarta, z wymiennikiem, itp.).
    Skoro problem stukania pojawił się od niedawna, a w poprzednich latach nie występował, to czy coś nie zostało zmienione, zmodernizowane itp. w tej instalacji ogrzewczej?
  • #14 21753672
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    >>21753663 jest to stara instalacja otwarta, trzy lata temu był remont i w dwóch pomieszczeniach zamiast grzejników jest podłogówka. Dźwięk jest identyczny jak wtedy, gdy na pompie wody zmieni gwałtownie bieg z pierwszego na trzeci lub jak przy rozpalaniu, gdy pompka po osiągnięciu 35°C się włącza. Dźwięk ten pojawia się przy wygaszaniu i za każdym razem, gdy pracuje dmuchawa podczas palenia, stuka wtedy regularnie co jakieś 5 sekund, aż piec osiągnie zadaną temperaturę na sterowniku.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #15 21753723
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3121
    Pomógł: 228
    Ocena: 518
    hubertdudek87 napisał:
    lub jak przy rozpalaniu gdy pompka po osiągnięciu 35stopni się włącza


    A masz P6 40 czyli coś kombinowałeś. Wróć do poprzednich ustawień P6 35 i histereza 5 co da że się pompka wyłącza przy 30stC


    Choć niepokoi mnie te zdanie

    hubertdudek87 napisał:
    ale zdarza się również, gdy dmuchawa nagoni wyższą temperaturę niż zadaną i podczas opadania temperatury do momentu uzyskania zadanej ustaje.


    Pompka nie powinna się wtedy wyłączać i zawór uderzać.
  • #16 21753857
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    >>21753723 Stukanie jest nawet przy 55°C, a zawór z tą kulką jest tuż przy piecu. Czy może być to wina sterownika?

    Dodano po 27 minutach:

    >>21753723 Stukanie jest nawet przy 55°C i 60°C i nie jest to pojedyncze uderzenie, tylko około 6 razy, tak co 6-7 sekund.
  • Pomocny post
    #17 21753864
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 2996
    Pomógł: 610
    Ocena: 1065
    hubertdudek87 napisał:
    stuka wtedy regularnie co jakieś 5 sekund

    hubertdudek87 napisał:
    Czy może być to wina sterownika?
    Może, jeśli sterownik np. z powodu jakiejś usterki cyklicznie co 5 sekund włącza i wyłącza pompę. Ale może to też być usterka pompy.

    Jeśli przepływ przez instalację wywołany grawitacyjnie jest porównywalny z przepływem z pompy, też może to wywoływać takie cykliczne stukanie zaworu różnicowego.
    Pompa mogła stracić wydajność np. z powodu utraty pojemności kondensatora (też nie wiemy, jaka jest tam pompa).

    Ale przyczyna stukania może być całkiem inna, np. może stukać zawór termostatyczny przy grzejniku, jeśli jest pomylone zasilanie z powrotem, itp.

    Dlatego trzeba jak najwięcej informacji o tej instalacji, bo przy tak skąpych jak do tej pory, to tylko możemy zgadywać.
  • #18 21754854
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    Dziękuję Panowie za liczne podpowiedzi. Winnym stukania okazał się sterownik, ale na szczęście nie była konieczna wymiana. Po resecie do ustawień fabrycznych stukanie ustąpiło. Jeszcze raz dzięki ślicznie i pozdrawiam 👋
  • #19 21755048
    hubertdudek87
    Poziom 4  
    Posty: 10
    Reset sterownika do ustawień fabrycznych

Podsumowanie tematu

✨ Stukanie w rurach podczas wygaszania pieca na paliwo stałe (śmieciuch) ze sterownikiem i pompą jest najczęściej spowodowane gwałtownymi zmianami temperatury i ciśnienia w instalacji grzewczej. Zjawisko to pojawia się, gdy dmuchawa podnosi temperaturę powyżej zadanej, a następnie temperatura spada do wartości zadanej, co powoduje kurczenie się i rozszerzanie rur oraz elementów instalacji, generując odgłosy stukania. Całkowite wyłączenie sterownika eliminuje stukanie, co wskazuje na powiązanie z pracą automatyki i pompy. Rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniej regulacji pracy pompy i dmuchawy, montaż zaworów antyuderzeniowych, a także poprawne odpowietrzenie instalacji i zabezpieczenie rur przed gwałtownymi zmianami ciśnienia. Warto również zweryfikować parametry sterownika i ewentualnie dostosować program pracy, aby zmniejszyć amplitudę zmian temperatury i ciśnienia w układzie.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA