Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilkudziesięciu sekundowe podtrzymanie napięcia.

22 Gru 2005 19:03 1595 2
 • Poziom 29  
  Witam, mam postawione w „warsztacie” coś w rodzaju skrzyżowania zasilacza z kompa, CD-ROMa, radia samochodowego i walkmana robiące za sprzęt grający na „POTĘŻNYCH” 4W głośnikach. Problem polega na tym, że głównie używam w nim płyt, a zdarzają się kilkunasto – dwudziesto kilku sekundowe przerwy w dostawi prądu...... :cry: Efekt – szukanie „która to do ch###ry była piosenka itp. itd. Nie jeden specjalista próbował dojść o co chodzi, ale guzik z tego wyszedł. Próbowałem na kondensatorach, połączyłem chyba wszystkie elektrolity jakie uznałem za niepotrzebne do czegoś innego, wyszło mi ponad kilkadziesiąt mikro faradów na jedno napięcie zasilania (mowa o 5 i 12V) – gra mi przez 5-7s po wyłączeniu. Poza tym, często sam wywalam korki kombinując w jakimś złomie :D.
  Zastanawiam się, czy mógł bym do tego wykorzystać akumulator 12V 4,5Ah. Ma powalający efekt pamięciowy, ale na jakieś 10-15min by starczył. Problem w tym, jak go podłączyć, żeby „wieża” dalej chodziła na zasilaczu, a korzystała z aku tylko w potrzebie, a jeszcze lepiej, gdyby się w potrzebie doładowywał. Zastanawiałem się też, nad mikroskopijnym, pobocznym zasilaczem, który by miał styczniki, a w przypadku braku prądu, wyłączał by się natychmiast, z powodu braku kondensatorów. I tak by może coś wyszło, ale wole się upewnić, może ktoś ma jakąś lepszą koncepcje?

  Z góry dzięki za pomoc!

  P.S. Moje możliwości finansowe, to max ~20zł. Także rozumiecie....
 • Poziom 29  
  Może by to i zadziałało, ale jak będzie do akumulatora dochodził prąd o tak niskim napięciu, i jeszcze zbity przez opornik, może się popsuć. I to rozwiązuje 1 napięcie =>12V. Chyba będę musiał się pobawić, i zrobić układzik na stabilizatorach 5 i 12V, żeby CD ciągnął tylko z 12V z zasilacza, wtedy to by było niezłe rozwiązanie. Myślę, że ten układ może wypalić, ale i tak prosił bym i jeszcze inne koncepcje. Póki co, pokombinuje nad tym.

  Wesołych Świąt!