logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Vaillant ecoTec pro 1865-3 + VRC700F4 – czy ustawienia są optymalne dla podłogówki?

burkaty 10 Gru 2025 22:22 183 0
REKLAMA
  • #1 21777390
    burkaty
    Poziom 6  
    Posty: 16
    Witam. Proszę o weryfikację ustawień w multiMaticu VRC700f/4 + kocioł Vaillant ecoTec pro 186/5-3. Poniżej moje ustawienia oraz krótki opis instalacji.

    multiMatic VRC700F/4:
    SYSTEM:
    - status usterki: brak
    - ciśnienie wody:2,2 bar
    - status systemu: C. woda
    - opóźnienie ochł. zamarz. 4h
    - ciągłe grzanie TZ włączone
    MODUŁ REGULATORA:
    - adapt. krzywej grzew. TAK
    - konfig. trybu pracy wszystkie
    - aktualna wilg. w pom. 68%
    KONFIGURACJA SCHEMATU SYSTEMU:
    - schemat układu 1
    URZĄDZENIA GRZEWCZE 1:
    - status: gotowość
    - akt. temp. wody na dol.: 75C
    OBIEG 1:
    - rodzaj obiegu: ogrzewanie
    - stan: włączony
    - temp. zasilania zadana: 0 C
    - granica wyłącz temp zew. 18 C
    - Krzywa grzewcza: 0,35
    - temp. minimalna: 20 C
    - temp. maksymalna: 40 C
    - tryb auto-wyłącz: Eco
    - korekta temp. pokoj: KOREKTA
    - chłodzenie możliwe: NIE
    - stan pompy: włączony (VR40 - Rel. 2 - kod D.28 = 2)
    OGRZEWANIE:
    - strefa aktywna: TAK
    - temp. dzienna grzania: 22 C
    - temp. nocna grzania: 22 C
    - temp. pokojowa: 0 C
    - przyporządkowanie stref: VRC700 (pokój Nr 2)
    status zaworu stref: zamknięty/otwarty
    OBIEG CIEPŁEJ WODY:
    - zasobnik: aktywny
    - temp. zasilania zadana: 0 C
    - ciepła woda: 45 C
    - temp. zasobnika rzecz.: 38 C
    - pompa cyrkulacyjna: włączona (VR40 - Rel. 1 - kod D.27 = 1)
    - Legionella dzień: poniedziałek
    - Legionella godz.: 4h
    - ładowanie równoległe: wyłączone

    Kocioł Vaillant ecoTec pro 186/5-3 - kody diagnostyczne:
    D.000 = auto, D.001 = 3 minuty, D.002 = 25 minut, D.014 = auto, D.017 = 1 (powrót), D.018 = 3 eco, D.020 = 60 C, D.026 = 2, D.027 = 1, D.028 = 2, D.071 = 50 C

    Krótki opis instalacji: Dom parterowy 140m2 ogrzewanie podłogowe po całości. Kocioł Vaillant ecoTec pro 186/3-5, od kotła na zasilaniu: seperator powietrza flamco, sprzegło hydrauliczne kondensacyjne elterm w nie wpięty czujnik VR10, za sprzegłęm pompa obiegowa wilo yonos pico 30/1-8 ustawiona na mały domek, pompa rozprowadza czynnik grzewczy do dwóch rozdzielaczy znajdujących się R1 - kotłownia i R2 - garderoba. Rozdzielacze po 11 sekcji na nich elektrozawory i listwa sterująca Salus KL08RF.

    Rozdzielacz R1 obsługuje takie pomieszczenia w których wymienię regulatory: regulator Salus Quantum zarządza petlami w Salonie (4 pętle - 100m - przepływ 1,80 l/minutę) i kuchni (2 pętle - 80 m - przepływ 1,50 l/minute)- temperatura ustawiona na 21,5 C. regulator Salus w korytarzu zarządza dwoma pętlami po 80 m - przepływ 1,50 l/minute, regulator Salus w wiatrołapie zarządza pętlami z pomieszczeń Schowek 1 pętla 20 m - przepływ 0,50 l/minutę, Wiatrołap - 1 pętla 40 m - przepływ 1,0 l/minutę, Kotłownia - 1 pętla 30 m - przepływ 0,70 l/minutę.

    Rozdzielacz R2 obsługuje takie pomieszczenia w których wymienię regulatory: a) regulator Salus Łazienka - zarządza petlami: w Łazience (1 pętla - 80m - przepływ 1,50 l/minutę) i W.C (1 pętla - 20 m - przepływ 0,30 l/minute)- temperatura ustawiona na nim 21,5 C; b) regulator Salus w Pokoju nr 1 zarządza pętlami: Pokój nr 1 - 2x 80 m - przepływ 1,50 l/minute i korytarz mały 1x60m - przepływ 1,10 l/minutę, temp. na nim 21 C; c) regulator Salus w Pokoju nr 2 zarządza pętlami 2x80m - przepływ 1,50 l/minutę i pętlą w garderobie 1x40m - przepływ 0,70 l/minutę, temperatura na nim jest wymuszona na 27 stopni C z uwagi iż w tym pokoju znajduje sie VRC700 I na nim temperatura ustawiona jest na 22 stopni C, d) regulator Salus w Pokoju nr 3 zarządza pętlami: 2x 80 m - przepływ 1,50 l/minute - przepływ 1,50 l/minutę, temp. na nim 21 C

    Pokój Nr 2 jest najchłodniejszy i w nim znajduje się VRC700

    Pytanie:
    1. Czy jest to możliwe, że przy obecnej temp. na zewnątrz +4 C i moich ustawieniach kocioł zaczął taktować załącza się na ok 4 minuty. Jak były niższe temp. to kocioł przy tych ustawieniach pracował mi nawet 45 minut.
    2. Czy moje ustawienia są poprawne?
    3. Na chwilę obecną w pokoju referencyjnym przy krzywej 0,3 temp. pokojowa to 21 a zadana grzania nocna i dzienna przez całą dobę to 22 C. Nie dobija mi do zadanej.
    4. Czy jest coś w tym co opisałem co wymaga korekty Waszym zdaniem.
  • REKLAMA
REKLAMA