Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowy stroboskop z 630 LED-ów !!!

Popak 23 Dec 2005 12:05 5823 37
lampy.pl
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Witam

Na allegro znalazłem aukcje której przedmiotem aukcji był stroboskop LED wyglądający jak stroboskop 1500W :) Co naj fajniejsze składa się z 630 LED-ów i do tego są różne kolory :) A naj fajniejsze to że nie grzeją się elementy, palnik i średnia żywotność to ok. 80000 godzin :) Całość pobiera tylko 50W :) I pomyślałem że może zrobimy razem do nie go sterownik?

Co sądzicie o tym projekcie? :)
  • lampy.pl
    Grzesiek1711
    Level 16  
    Gdyby tak zastosować superjasne diody to koszt samych diodek to ok 350zł. Do tego układ sterowania itp. koszt z obudową myślę że zamknął by się w 500zł.

Tylko taki strobo ma pewną wadę - żeby światło było równomierne to diody muszą świecić idealnie w tym samym kierunku, takie diody mają niewielki kąt świecenia, dlatego myslę że nie byłoby idealnie takiego efektu jak prawdziwe strobo na palniku, chyba że umieścimy diody na sferze kuli - wtedy będa świeciły dookoła (można je umieścić ostatecznie na walcu).

To urządzenie mogłoby być nie tylko stroboskopem ale i lampą oświetleniową - ciągłe świecenie, płynnie zmieniające się kolory (zapewne sterowane PWM ze sporą częstotliwością...nie wiem jak ma się to do żywotności diodek).

Niemniej jednak projekt ciekawy
    dee jay G
    Level 26  
    A po co robić do niego sterownik, jeśli strobo jest sterowany DMX 512?
    Zajmuje chyba 5 kan. LEDy w tym strobie to pewnie LED RGB.
    Już lepiej zrobić takie strobo (nie koniecznie RGB, chociażby białe, sterowane 0-10V, albo DMX)

Pozdro.

PS: Wesołych świąt koledzy :)
    Popak
    Grzesiek1711 To jest stroboskop sterowany DMX. na allegro sa diody o kacie świecenia 100 stopni więc można je wykorzystać Gdy bierzesz wiekszą ilość LED-ów masz upust :).

Pozdrawiam
    delma
    Level 18  
    w tym strobie nie ma diod RGB diody ułożone są rzędami najpier R poźniej G i B . Strobo ma energie błysku porównywalna do 1500W ksenonu. Niestety barwy białej nie da się uzyskać jak na rurze :/ aha to nie są "zwykłe" LEDki w polsce raczej ich nie kupicie ;)
    pozdrawiam
  • lampy.pl
    Popak
    delma wrote:
    w tym strobie nie ma diod RGB diody ułożone są rzędami najpier R poźniej G i B . Strobo ma energie błysku porównywalna do 1500W ksenonu. Niestety barwy białej nie da się uzyskać jak na rurze :/ aha to nie są "zwykłe" LEDki w polsce raczej ich nie kupicie ;)
    pozdrawiam

A skąd ta pewność że sie nie kupi? :D jak dioda biała nie ma białedo swiatła to jakie? :|

Teraz nie mam czasu bo sylwester i święta ale na nowy rok poeksperementuje i poświęce kilka diud i zobacze :) porównam z IFK120 :D

Pozdrawiam
    Grzesiek1711
    Level 16  
    chłopaki, nie chodziło mi o to żeby zrobic sterownik do takiego stroba...chodziło mi o to że gdyby ktoś chciał zrobić samemu (DIY) takie strobo to koszt ledów 350zł do tego musiałby zrobić jakiś "sterownik" tych diodek, i to wszystko razem z obudową wyszłoby coś ok. 500zł

DJpopak;), widziałeś to zdjęcie?? - fluxy to to nie są..tylko jakieś superjasne 5mm.

A koszt takiej diodki na allegro to ok 70gr (po upuście z 50gr) razy 630szt to daje taki koszt...
    a fluxy te nibt 20tys mcd 100st. to są po ok. 1,50 - nawet jak Ci policzą po 1zł to masz 630zł na ledy...
    dee jay G
    Level 26  
    Ty nie, ale kolega DJpopak;) chciał. (przynajmniej ja tak zrozumiałem z jego pierwszego postu)
    marpiasek
    Level 27  
    WESOŁYCH ŚWIĄT życzy DJpopak,
    I jeszcze szcześliwego NOWEGO ROKU,życzy Marpiasek
    A jednak nawet Mikołaj jest elektronikiem .
    Tylko -że nie na reniferze,a jedzie na jeleniu !?
    PS: Jednak to nie stroboskop - tak to można też migać żarówkami.
    Popak
    Witam

Dobra zobaczcie sobie cene tego stroba moim zdaniem i tak sie opłaca :) http://allegro.pl/show_item.php?item=77091428

Grzesiek1711 ja właśnie o takich diodach myślałem po 1,50zł a nie zwykłych za 70gr.
    Ps. nie musi być z tylu LED-ów można dać mniej na mniejsze pomieszczenie.
    marpiasek czy coś wniosłeś do tematu swoja odpowiedzią?

Pozdrawiam
    djandriu
    Level 27  
    marpiasek wrote:
    WESOŁYCH ŚWIĄT życzy DJpopak.......................
    I jeszcze szcześliwego NOWEGO ROKU.
    A jednak nawet Mikołaj jest elektronikiem .
    Tylko -nie na reniferze,a na jeleniu !?
    PS: załapałem w pore!!!! (jest długa noc-każdemu może ..............)

Wytłumaczy ktoś o co mu chodzi ?? :)
    Może by tak zrobić strobo na ledach rgb ?? Orientuje się ktoś gdzie można kupić ledy superjasne rgb ??
    Ja dałbym tak z 400 takich ledów , ale by bajerancko było tylko problem jaki koszt tego cuda by wyszedł.
    dee jay G
    Level 26  
    Quote:
    Wytłumaczy ktoś o co mu chodzi ?? :)
    Niee, tylko on to może wytłumaczyć :D
    Quote:

Może by tak zrobić strobo na ledach rgb ??
    Ja dałbym tak z 400 takich ledów , ale by bajerancko było tylko problem jaki koszt tego cuda by wyszedł.

Pewnie koszt byłby duży... Ja tam wole strobo na xenonie :)
    Na RGB to jakieś oświetlacze, albo tuby, a jak dołożysz porządny sterownik, to też będzie strobo :D
    cikol
    Level 27  
    hmmm, moim zganiem na rgb sie nie opłaca... Lepiej za te kase kupić moim zdaniem mocniejsze białe.
    MuNiO
    Level 26  
    to nie jest stroboskop lecz oswietlacz jak to powiedzial sprzedawca
    Popak
    MuNiO wrote:
    to nie jest stroboskop lecz oswietlacz jak to powiedzial sprzedawca

Ciekawe gdzie? :) Nie ma mowy w aukcji że to oświetlacz. Gdzie to wyczytałeś? :)
    Popak
    Witam

To w aukcji jest napisane że to strobo a tu okazuje sie że to oswietlacz :) czyli koleś kręci :P.

Pozdrawiam
    dee jay G
    Level 26  
    Przestańcie Pany, bo to bez sensu! To jest na LED i sterowane DMX, więc nic nie stoi na przeszkodzie żeby świecić tym strobem, albo błyskać tym oświetlaczem :P
    marpiasek
    Level 27  
    Koledzy! w sklepie-jak pytasz ,czy to swieże-odpowiedź:TAK!!!
    No To Co? po co robią Koledzy -stroboskopy-dla "szpanu",nie -bo to co innego ,to tylko reklama dla
    allegro.
    Ps:z cepa nie zrobisz -maszyny złożonej (kombajn)
    -jak ktoś ,nie zrozumiał co "poeta"ma na myśli-tzn.
    ŻE CHYBA - NIE MYŚLI>
    Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.
    Popak
    marpiasek wrote:
    Koledzy! w sklepie-jak pytasz ,czy to swieże-odpowiedź:TAK!!!
    No To Co? po co robią Koledzy -stroboskopy-dla "szpanu",nie -bo to co innego ,to tylko reklama dla
    allegro.
    Ps:z cepa nie zrobisz -maszyny złożonej (kombajn)
    -jak ktoś ,nie zrozumiał co "poeta"ma na myśli-tzn.
    ŻE CHYBA - NIE MYŚLI>
    Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.

Bez komentarza!!! :D
    ctk24
    Level 16  
    Bez kitu, to czysta prowokacja z tym allegro...
    A'propos tematu, taki oświetlacz to w gruncie rzeczy nie stroboskop, ale jak ktoś sie upiera to niech i cep dla niego kombajnem pozostanie, ja osobiście uwazam, ze ta zabawka musi dawać dużo satysfakcji w działaniu i dużo klopotów w obsłudze (szczególnie spodobał mi sie pomysł zeby to była jakaś świecąca sfera, zeby świeciła wszystkimi kolorami tęczy, podbijała bas w samochodzie i zmywała naczynia, bo mój strobo to potrafi;) )

Ale co to za stroboskop bez palnika ksenonowego, jak kolega zauważył niektórym to zwykła zarówka starczy :idea: , a diody? Nie osłabiajcie mnie, 630 diód / 50W, tragedia, to moze oswietlic najwyzej klatke dla szczura (jak sie mu jeszcze dropsa da jakiegos to moze se przy tym zatańczy) !!!

A co powiecie na "stroboskop" z 5 miliardów świetlików zamkniętych w słoiku po ogórkach, to bedzie miało nawet 100W, a jakby połączyć ze sobą wszystkie lampki choinkowe świata???

Temat diodowego oświetlacza cyklotronicznego uważam za zamknięty.
    Zdecydowaną przewagą wygrały kontrargumenty, dziękuję.
    IronReiker
    Level 23  
    fajnie sie czytało!! mam taką lampe w patrolu zamontowaną tylko że z jasno niebieskich diodek. hehe pozdro
    he
    laser53
    Level 15  
    I pobiera 30 W , oddaje: 1500W
    Cikol chyba myśli - prostuj , znasz się na jednostkach?
    Ps.Ja nie mam pojęcia -za szybko się urodziłem?!
    User removed account
    User removed account  
    laser53
    Level 15  
    Daj notę katalogową tej prostej "diody"
    A energia przeważnie jest w J lub Ws.
    A sprawność ????100%
    Powodzenia.
    Np: 1500/60=25 W (moc w jednej minucię)?! A moc to jedna sekunda ?
    Grzesiek1711
    Level 16  
    z tego co wiem to np. 1500W to maksymalna moc jaką może oddać palnik na sekundę (wat to dżul na sekundę). Czyli jeśli palnik błyska 1 raz na sekundę to może oddać 1500W /1 = 1500J w jednym błysku, jeżeli 2 razy na sekundę to 1500W /2 = 750J na błysk.

Nie możecie porównywać mocy palnika xenonowego do ledowego, bo to "troszke" inny rodzaj światła....ledy są bardziej punktowe, światło jest inaczej wytwarzane, mają inną sprawność. żeby porównać jasność błyskania tego stroboskopu/oświetlacza trzeba by postawić obok siebie dwa - jeden xenon drugi led i porównać jasność, jaką daje jeden i drugi...ludzkie oko bardzo różnie odbiera światło...

przykład?? - jest czułe na szczytowe wartości, dlatego diody steruje się PWM'em - w sumie do diody dostarczane jest tyle samo energii, ale w tych któtkich impulsach dioda wypromieniowuje więcej energii = świeci jaśniej. z drugiej strony powiecie że to tylko impulsy....no własnie, ale bezwładność oka nie dostrzega tych impulsów i widzi światło jako ciągłe...
    laser53
    Level 15  
    Oczywiście, można z LEDa impulsowego uzyskać np:10W, ale impuls trwa kilka nanosekund -wniosek wzrok prawie nie widzi, mózg TEŻ
    "Wiertarka" laserowa stosowana w współczesnej stomatologi - nie boli, dlaczego ? bo impuls laserowy trwa krócej, niż receptor "nerwowy" wyślę komunikat do mózgu, a jednak człowiek nie jest doskonały.
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Przeczytalem caly temat i zgupialem...

Jak juz pisalem gdzies na elce mam kilka stroboskopow. Jak sie dowiedizalem to 1500W strobo zyje ok 30 godz. Przy lekkim uzytkowaniu. JEdnak przy calej nocy blyskania przeswieci tylko kilka godzin.

Stroboskopy na mniejszych palnikach 500W i 100W tez maja 1mln blysków co sie rownie przeklada jak z tymi 1500W.

Stroboskop ktory zyje nawet 10000godzin a nie tak jak pisza 80000 godzin to byla by rzecz niezniszczalna i nieporównanie tansza w exploatacji niz byle jakie strobo.

Do czego dąze.

Strobo palnikiem 1,5KW czesto okreslane jako 2KW(z powodu poboru pradu) spokojnie wystarcza na sale 1500m2. Pod warunkiem ze jest ciemno oraz jest dobrze umieszczone w sali. (koszt palnika 100zl-omnilux; 200-300-heimann)(koszt jednej imprezy d&b 50-100zl)

Strobo z palinikiem 150W okeslne jako 500W. Wystarczy na sale gimnastyczna w szkole. (koszt palnika 80zl-omnilux; 170-heimann)(koszt imprezy d&b 30-70zl)

Mniejsze stroby z planikiem 60W okreslane jako 100W. Na bibki w domu i salki do 50m2. (koszt palnika omnilux 20zl; koszt imprezy d&b 10zl)

Wiec.

Takie strobo na 630ledach. Moglo by zastąpic takie strobo 500W ??
    Bo koszt imprezy d&b wynosil by okolo 7 do 60GR to jest kolosalna roznica.

Wiec prosze o odpowiedz czy dalo by rade zastapic. A dokladnie czy wyrobil by taki strobo-oswietlacz na sale ok 200m2) ??

Dziekuje za info.

PS: LEpiej bylo by samemu zrobi takie strobo na super jasnych bialych LED niz kupic to z kolorowych diod.
    deross
    Level 12  
    ja osobiście używam stroboskopy z american's dj 3500W i w zupełności wystarczą na większą imprezę.

A co do strob'a na diodach LED o podwyższonej jasności w zupełności się zgadzam. Rozwiązało by to wiele problemów ws palników (lekkie puknięcie i rura do wymiany!) Można też zastosować LED 3 watowe (oczywiście w mniejszej ilości) albo LED UV, dało by to wspaniały efekt razem z drimmerem oraz sterownikiem.

A co do żywotności palników:
    używam palników z Omnilux'a i spisują się świetnie. Pracują już ponad 2 lata i żadnych problemów! Koszt takiej lampy z pewnością się wielokrotnie zwróci podczas jej normalnego użytkowania, nie trzeba rozpaczać nad kosztami...

pozdrawiam,
    deross