logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Skoda Fabia II 1.6 Diesel 2011 po kolizji – sprzedaż na części czy złomowanie?

Smkyey 28 Gru 2025 00:31 516 8
REKLAMA
  • #1 21791593
    Smkyey
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Witam,
    Jeżdżę/jeździłem Skodą Fabią II 1,6 diesel, 2011
    Wczorajszego dnia miałem niemiłe spotkanie z tramwajem, a mój samochód, którym prowadziłem, aktualnie nadaje się tylko i wyłącznie do kasacji...
    Silnik i wszystko, co jest jego sercem, działa sprawnie; jedynie karoseria ucierpiała. Gościu od lawety odradził naprawianie i zasugerował sprzedaż na części.
    Dlatego chciałbym też spytać się, jak ewentualnie mógłbym to zrobić, gdzie szukać pomocy i czy jest to rzeczywiście opłacalne, inaczej o ile bardziej od złomowania?

    Jeśli ktoś wiedziałby na ten temat trochę więcej, z chęcią chciałbym się dowiedzieć.

    DZIĘKI
    Biała Skoda Fabia z uszkodzoną karoserią i pękniętą szybą po kolizji, nocą na skrzyżowaniu.
    AI: Mógłbyś napisać, które dokładnie elementy karoserii są najbardziej uszkodzone? Czy np. drzwi, maska, bagażnik, podłoga, słupki - wszystko jest zgniecione, czy może coś jeszcze się nadaje?
    Karoseria, lewe przednie drzwi, uderzenie w belkę. Klapa maski i tylne lewe drzwi. Z prawej strony prawe przednie koło wraz z wygiętą felgą.
    AI: Z jakiego miasta lub okolic jesteś? Łatwiej będzie podpowiedzieć konkretne miejsca lub sposoby sprzedaży na części albo złomowania.
    Łódź, jednak pytanie jest ogólne.
  • REKLAMA
  • #3 21791639
    user64
    Poziom 36  
    Posty: 3532
    Pomógł: 220
    Ocena: 695
    Jeżeli słupek A nie ucierpiał to naprawa bez problemu. Chociaż na pewno przednie zawieszenie do kontroli co najmniej i może maglownica. Ale drzwi kupisz w kolorze, podobnie jak resztę karoserii.
  • REKLAMA
  • #4 21791644
    demeter
    Poziom 10  
    Posty: 65
    Ocena: 6
    >>21791593 >>21791593
    Jeżeli zdecydujesz się na sprzedaż na tzw. części, to pisz umowę kupna-sprzedaży samochodu jako uszkodzony, bo nie będziesz mógł zgłosić zbycia samochodu, a i OC będziesz musiał płacić.
    Także albo umowa kupna-sprzedaży, albo zezłomować i wyrejestrować.
  • REKLAMA
  • #5 21791952
    Smkyey
    Poziom 2  
    Posty: 2
    >>21791605
    Jedynie tyle - czy się opłaca? Wgięta belka przednia, blacharz na podstawie zdjęć wycenił naprawę na 7 tys. Auto było kupione za 11, a do tego od spodu zżerała rdza na progach...

    Dodano po 1 minucie:

    >>21791639
    Właśnie ucierpiał, on przyjął uderzenie... Do tego poduszka boczna wystrzeliła
  • #6 21792084
    user64
    Poziom 36  
    Posty: 3532
    Pomógł: 220
    Ocena: 695
    W takim razie trzeba przemyśleć.
    Na ile jesteś w stanie coś sam zrobić? Jeśli wcale to czarno widzę.
    Czy ten blacharz to sprawdzona osoba, czy po prostu wybrany na chybił trafił?
    Zawsze możesz spróbować wystawić auto na sprzedaż w takim stanie w jakim jest, dostaniesz więcej niż na szrocie przy złomowaniu, a problem z głowy.
    Sprzedaż auta na części może powodować dodatkowe kłopoty i to dość poważne, jak cię jakiś miły sąsiad podkabluje, że handlujesz złomem.
  • #7 21792171
    78db78
    Poziom 43  
    Posty: 10543
    Pomógł: 1794
    Ocena: 3234
    user64 napisał:
    Sprzedaż auta na części może powodować dodatkowe kłopoty i to dość poważne, jak cię jakiś miły sąsiad podkabluje, że handlujesz złomem.

    Nie może sprzedać na części bo dalej będzie wisiał jako całość o OC trzeba płacić.
    Szyba do wymiany i błotnik drzwi do prowizorycznego wyklepania albo i nie jak ci nie przeszkadza i tak może jeździć.
  • REKLAMA
  • #8 21792249
    autodiag.mg

    Poziom 21  
    Posty: 404
    Pomógł: 32
    Ocena: 131
    78db78 napisał:
    Szyba do wymiany i błotnik drzwi do prowizorycznego wyklepania albo i nie jak ci nie przeszkadza i tak może jeździć.


    jak słupek dostał to nie przejdzie przeglądu. A autor pisał, że słupek dostał.
    Konto firmowe:
    AUTODIAG
    Skłodowskiej 91E, Lubin, 59-300 | Strona WWW: https://elektronik.lubin.pl
  • #9 21793379
    michal_rybka
    Poziom 35  
    Posty: 2652
    Pomógł: 283
    Ocena: 767
    takie coś to łatwo wyprostować zwykłym lewarkiem hydraulicznym do kół, do tego trzy grube belki (jedna na słupek od środka auta, druga o tunel a trzecia jako przedłużenie lewarka i rozpieramy aż słupek wróci

    oczywiście najpierw wyciąć szybę i zdjąć drzwi i błotnik, i prostować aż kupione nie pogięte drzwi będą się zamykać w miarę normalnie, potem wklejasz szybę zakładasz błotnik i tyle, roboty na jeden dzień, to nie jest jakiś kolekcjonerski zabytek żeby się nad tym nie wiadomo jak rozczulać tylko ma jeździć i tyle

    oczywiście może się okazać że jeszcze będzie wymagać wymiany np wahacz/makperson/drążek kierowniczy albo i cała maglownica bo mogła pęknąć, ale jeśli jeździ normalnie to jest szansa że nawet nic z tych rzeczy nie będzie wymagało wymiany


    złomowanie to na pewno największa głupota bo dostaniesz z 500zł i tyle, jak nie chcesz robić to wystaw na OLXie to najmniej ze 3tyś dostaniesz bo bolciarze uwielbiają te fabie i rozbijają je co chwile ;)

Podsumowanie tematu

✨ Skoda Fabia II 1.6 Diesel z 2011 roku uległa poważnej kolizji z tramwajem, w wyniku której uszkodzona została głównie karoseria: lewe przednie drzwi, belka zderzeniowa, klapa maski, tylne lewe drzwi oraz prawe przednie koło. Silnik i podzespoły mechaniczne pozostały sprawne. Właściciel rozważa sprzedaż auta na części zamiast złomowania, ponieważ naprawa karoserii jest nieopłacalna. Poruszono kwestie opłacalności sprzedaży części, sposobów znalezienia nabywców oraz procedur związanych z demontażem i sprzedażą elementów. Zwrócono uwagę, że części mechaniczne i silnik mogą mieć wartość rynkową, a sprzedaż na części może przynieść większy zwrot niż złomowanie. Wskazano również na konieczność oceny stanu poszczególnych komponentów oraz poszukiwanie kupców na platformach motoryzacyjnych i w lokalnych warsztatach.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA