Cześć wszystkim,
Chciałbym prosić o opinię dotyczącą doboru mocy jednostek klimatyzacji typu multi-split.
Konfiguracja wygląda następująco (Panasonic):
Jednostka zewnętrzna:
- moc chłodnicza nominalna: 4,1 kW
- maksymalna moc chłodnicza wg danych producenta: ok. 5,2 kW
Jednostki wewnętrzne:
- 1 × 2,5 kW (nominalna) do sypialni
- 1 × 3,5 kW (nominalna) do salonu
- łączna moc nominalna jednostek wewnętrznych: 6,0 kW
- chwilowe moce maksymalne jednostek wewnętrznych są jeszcze wyższe (ok. 3,5 kW - 4,2 kW)
Z tego, co rozumiem, to: suma nominalnych mocy jednostek wewnętrznych przekracza nominalną i maksymalną moc jednostki zewnętrznej, zestaw jest dopuszczalny, ale:
Nie jest możliwe jednoczesne chłodzenie obu pomieszczeń z maksymalną mocą, przy dużym obciążeniu (upał, nagrzane mieszkanie po nieobecności).
Moje pytania do praktyków:
Czy taki dobór mocy (4,1 kW zewnętrzna vs 6,0 kW wewnętrzne) jest wg Was poprawny projektowo, czy raczej „na granicy”? Niedawno, już po montażu klimatyzacji, testowałem chłodzenie w dwóch pomieszczeniach na raz i wyszło niestety słabo - ochładzanie trwało naprawdę długo, i to w sytuacji jak mamy zimno za oknem. Od tego momentu bliżej przyjrzałem się parametrom jednostek i powiem szczerze, jestem nieco zaniepokojony.
Chciałbym prosić o opinię dotyczącą doboru mocy jednostek klimatyzacji typu multi-split.
Konfiguracja wygląda następująco (Panasonic):
Jednostka zewnętrzna:
- moc chłodnicza nominalna: 4,1 kW
- maksymalna moc chłodnicza wg danych producenta: ok. 5,2 kW
Jednostki wewnętrzne:
- 1 × 2,5 kW (nominalna) do sypialni
- 1 × 3,5 kW (nominalna) do salonu
- łączna moc nominalna jednostek wewnętrznych: 6,0 kW
- chwilowe moce maksymalne jednostek wewnętrznych są jeszcze wyższe (ok. 3,5 kW - 4,2 kW)
Z tego, co rozumiem, to: suma nominalnych mocy jednostek wewnętrznych przekracza nominalną i maksymalną moc jednostki zewnętrznej, zestaw jest dopuszczalny, ale:
Nie jest możliwe jednoczesne chłodzenie obu pomieszczeń z maksymalną mocą, przy dużym obciążeniu (upał, nagrzane mieszkanie po nieobecności).
Moje pytania do praktyków:
Czy taki dobór mocy (4,1 kW zewnętrzna vs 6,0 kW wewnętrzne) jest wg Was poprawny projektowo, czy raczej „na granicy”? Niedawno, już po montażu klimatyzacji, testowałem chłodzenie w dwóch pomieszczeniach na raz i wyszło niestety słabo - ochładzanie trwało naprawdę długo, i to w sytuacji jak mamy zimno za oknem. Od tego momentu bliżej przyjrzałem się parametrom jednostek i powiem szczerze, jestem nieco zaniepokojony.