logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie silnika hoverboarda 350 W do sterownika 500 W – kolory faz i Halla

ecc803 09 Sty 2026 11:06 345 11
REKLAMA
  • #1 21803600
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Witam serdecznie mam problem z podłączeniem silnika hoverboarda do innego sterownika (kolory faz i czujników.)
    Posiadam 2 sterowniki przemysłowe 500 W i 2 koła od deski elektrycznej 10" 350 W, przy takim podłączeniu jak na foto silniki działają, lecz moc jest nie za wielka, a prędkość może lekko ponad 20 km/h.
    Budowałem już podobnego i na sterownikach od hulajnogi jeździło to 40 km/h.
    Oczywiście czujniki hala są zasilane z osobnej przetwornicy step down.
    W innych próbnych podłączeniach silnik szarpie albo hałasuje, możliwe, że nie udało się sprawdzić wszystkich kombinacji.

    Sterownik silnika WS55-220 z licznymi kablami z czujników i faz podłączonymi do złączy.
  • REKLAMA
  • #2 21803774
    krzysiek_sw
    Poziom 24  
    Posty: 503
    Pomógł: 64
    Ocena: 99
    >>21803600 Hallo.
    Ten sterownik nie potrzebuje Halli, mogą być, ale bez nich też działa.
    Prędkość reguluje się na dwa sposoby - albo sygnał PG (o określonej częstotliwości) podaje się na SV, albo potencjometr pomiędzy 10 V i masę, a sygnałowy do SV.
    Wynika, że tak można osiągnąć do 2000 RPM, a wynika stad:

    https://www.amazon.de/Bewinner-Motortreiber-C...tungs-b%C3%BCrstenloser-default/dp/B07TQDKSBW

    Jest jeszcze inna droga, bo gość zauważył, że na obudowie jest napis 10 V, ale na płytce 5 V i wywalił z tej linii opornik 20K i diodę, a włożył 4K. Z tego co napisał, wynika, że osiągnął 3000 RPM, tu:

    https://forum.arduino.cc/t/ws55-220-bldc-controller-adapt-to-0-5v-control/1183246/2

    Dodano po 9 [minuty]:

    >>21803774
    Czy ten kontroler obraca silnik do przodu i do tyłu z taką samą prędkością, czy też prędkość do tyłu jest ograniczona?
  • REKLAMA
  • #3 21803845
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Tak kręci się w obie strony tak samo brakuje tylko właśnie obrotów maksymalnych, wychodzi na to ze trafi przerobić sterownik.
  • #4 21803889
    krzysiek_sw
    Poziom 24  
    Posty: 503
    Pomógł: 64
    Ocena: 99
    >>21803845 Hallo,
    czekaj, bo ja Ci chyba złe podałem wyjaśnienie co do PG. Tam wychodzi pik 5 V co obrót, wiec do regulacji to się za bardzo nie nadaje, najwyżej to do licznika.
    Jasny opis znalazłem przy WS55-220S:


    Instrukcja okablowania do regulacji prędkości 10V z opisem parametrów

    A sprawdzałeś już, jakie napięcie masz na +10 V?
    Może jest tam za małe napięcie i trzeba podłączyć zewnętrzne?
  • #5 21803897
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Zaraz zobaczę, całość jest zamontowana w małym gokarcie, zaraz odsłonię sterowniki i zobaczę, jakie napięcie wychodzi.
  • #6 21803911
    MarcinM2020
    Poziom 22  
    Posty: 1738
    Pomógł: 70
    Ocena: 245
    Wrzuć może zdjęcie gokarta... Też zastanawiam się z synem czy nie zrobić jakiegoś na silnikach z hoverboarda
  • REKLAMA
  • #7 21803961
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Fotka i filmik na razie jet prowizorycznie zrobione :)
    Napięcia wychodzącego ze sterownika jeszcze nie sprawdziłem.
    Czujniki hala musi mieć podpięte bez nich ma problem ze startem przy obciążeniu.
    Prototyp gokarta z pomarańczową ramą i układem elektronicznym między kołami
    Filmik się nie chce załadować.
    W tej skrzynce znajduje się bateria 36v(42v) 30ah
  • REKLAMA
  • #8 21805538
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Zbliżenie na płytkę sterownika z kondensatorami, rezystorami i złączem zielonym
    Coś faktycznie słabawe te sterowniki, na sterowniku odblokowanym od hulajnogi 350w kola byly mocno ciepłe też w zimie rok temu a te niestety niby 500w a ledwo to jedzie koła zimne.
    Na ryzyko zmostkowałem rezystory pomiarowe w sterownikach nie za grubym drutem bez jakiego kolwiek efektu a w sterowniku hulajnogi po zmostkowaniu to kable sie aż grzały moc była duża i prędkość na full baterii 42km/h a na tych 15-22.
    Napięcie na potencjometr to 10v takie wychodzi ze sterownika.
    Jest tam jeszcze jeden rezystor który wygląda jak bocznik ale ma 10ohm.
  • #9 21805613
    krzysiek_sw
    Poziom 24  
    Posty: 503
    Pomógł: 64
    Ocena: 99
    >>21805523 Hallo
    10 V to OK, trochę bylem zdziwiony, bo gość przecież opisał, że na obudowie jest napis +10 V, ale na płytce to samo przyłączenie ma oznakowanie +5 V. Nie mam pojęcia co to za patent i gdzie tu sens.
    I jeszcze, to w sumie pojazd dla dzieciaka, więc może te 15 -22 km/h w zupełności wystarczy — to taka luźna uwaga.

    Co do sterownika — podejdź do tego metodycznie. Sterowniki, czy od hulajnogi, czy ten specjalnie się nie różnią, ale głównie istotne jest, jaką moc mogą podać na silnik. A tu przegapiłeś pomierzyć, ile amper pobierał sterownik od hulajnogi przy osiągach, jakie miałeś. Możliwe, że odblokowany sterownik pociągnął 20 czy jeszcze więcej amper i dlatego tak się to ruszało.
    Teraz możesz pomierzyć, ale właśnie będzie brakowało porównania.
    Piszesz — koła były mocno cieple; a to oznacza, że w środku miałeś już ponad 100°C, wiec raczej długo by to nie pojeździło.

    No nic, ze specyfikacji wynika, że przy 10 V na SV, silnik powinien uzyskać 2000 RP (nieobciążony, na luzie), wiec możesz jeszcze sobie zmierzyć obwód kola i policzyć ile to by było w km/h. Pewnie będzie duża różnica między wynikiem, a tym co uzyskujesz, wiec jest jasne — brakuje mocy, ale ten sterownik więcej nie da. On ma 12 A trwałego obciążenia, a w piku 15. Więcej nie będzie.
    Dla porównania obejrzałem sobie inny sterownik przemysłowy - BLC300. On ma tylko 300 W, ale...
    Obciążenie trwale 15 A, a w piku do 35 A. Oczywiście, te 35 A to tylko na parę sekund, ale mimo tego, to ogromna różnica.
    No i RPM podają - 20 000. Ale tu raczej Twoje kolo nie da sobie rady...

    Wiec moja rada — zostaw jak jest, najwyżej porób sobie pomiary, będziesz wiedział na przyszłość.
  • #10 21805624
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Pojazdem jeździ nastolatek (prawie dorosły) przedtem miał gokarta na silniku spalinowym od crossa 125.
    Sterownik posiada złącze do programowania może by tak pogrzebać we wsadzie (moc sterownika jest zaniżona 6/8,5A) sprawdzone miernikiem cęgowym. Podpiąłem jeszcze raz sterownik od hulajnogi niestety został mi tylko jeden i rozpędza te koło do takiej prędkości na luzie ze aż gwizda strach żeby opony nie zrzuciło a ten kręci i w sumie to tyle haha.
    Sprawdzilem dane tranzystorów są 90amperowe to mógł by się pokusić o modyfikacje sterownika na np 25A.
    Tak wiem ze kola moga nie wytrzymać ale prowadziłem serwis tego typu sprzętów i mam ich zapas prawie dożywotni. A z doświadczenia wiem ze takie kółka 500w wytrzymują lekko bez przytopień wewnątrz i nie dostają magnesy jeszce.
  • #11 21805653
    krzysiek_sw
    Poziom 24  
    Posty: 503
    Pomógł: 64
    Ocena: 99
    >>21805624 Hallo,
    hmm... jeszcze ma moc obniżoną... o połowe... rzeczywiście, warto by było przywrócić te parametry do znamionowych.
    A pomierzyłeś ile pobiera sterownik od hulajnogi?
  • #12 21805668
    ecc803
    Poziom 14  
    Posty: 231
    Pomógł: 3
    Ocena: 43
    Mam zmostkowany całkowicie bocznik w sterowniku od hulajnogi i idzie prawie 34A(przy grubszych przewodach zasilających pewnie ta wartość by wzrosła) na starcie bms potrafi się zabezpieczyć dla tego jak miałem dwa takie to zabezpieczenie omijałem poprostu. I dawałem bezpiecznik na przewodzie wydajność mojego akumulatora to około 120A (ogniwa wysoko prądowe)

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy podłączenia silnika hoverboarda 350W do sterownika przemysłowego 500W, gdzie występują trudności z prawidłowym doborem kolorów faz i sygnałów czujników Halla. Silniki 350W podłączone do sterowników 500W działają, lecz osiągają niską moc i prędkość około 20 km/h, podczas gdy na sterownikach dedykowanych hulajnogi prędkość sięgała 40 km/h. Czujniki Halla są zasilane z osobnej przetwornicy step-down. Próby różnych kombinacji podłączeń skutkują szarpaniem i hałasami silnika, co wskazuje na problemy z poprawnym mapowaniem faz i sygnałów Halla. Dołączone zdjęcie schematu połączeń sugeruje konieczność dokładnego sprawdzenia zgodności kolorów przewodów faz i czujników Halla między silnikiem a sterownikiem, aby zapewnić optymalną pracę i pełne wykorzystanie mocy silnika.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA