logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Rozwiązano] Wskaźnik LED do włącznika światła 230V – LED świeci przy OFF, gaśnie przy ON

Tomatomato 25 Lut 2026 15:05 1275 40
Najlepsze odpowiedzi

Jak zbudować wskaźnik LED do włącznika 230 V, żeby świecił przy OFF i gasł przy ON, i czy dodanie 2–3 diod LED szeregowo da mocniejsze świecenie oraz będzie bezpieczne?

Tak — taki wskaźnik może działać, jeśli zrobisz go jako szeregowy łańcuch LED z rezystorem i włączysz równolegle do styków włącznika, tak aby przy rozwarciu świecił, a po zwarciu gasł [#21848521][#21848569][#21848508] Dla większego bezpieczeństwa lepiej użyć 1N4007 zamiast 1N4004 i rezystora 0,5 W, bo przy sieci 230 V warto mieć większy zapas napięciowy i mocy [#21848581] Dodanie 2–3 LED w szeregu nie zwiększa prądu, więc nie podnosi go „samo z siebie” — po prostu przy tym samym prądzie świeci więcej LED, więc kontrolka będzie jaśniejsza [#21848581][#21848828] Jeśli w obwodzie są żarówki LED, może pojawić się żarzenie albo miganie, bo podświetlenie przepuszcza mały prąd przez oprawę; wtedy pomaga zwiększenie rezystora podświetlenia albo zastosowanie tłumienia RC/X2 przy lampie [#21848784][#21872381] Jako prostszą alternatywę można też dać dwie LED antyrównolegle i pominąć diodę prostowniczą [#21848569]
  • #31 21848866
    robert nawrot
    Poziom 21  
    Posty: 504
    Pomógł: 31
    Ocena: 108
    Tak myślę, że podświetlenie włącznika jest po ta, aby go znaleźć po ciemku a nie żeby informował o włączeniu oświetlenia - mogę się mylić :)
  • #32 21849053
    buszyl33
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 745
    Pomógł: 56
    Ocena: 179
    Tomatomato napisał:


    Spróbuję też opcji: Dwie LED antyrównolegle (bez prostowniczej).

    To jest najlepsze, tym bardziej, że pisałeś iż masz dużo diod. Ale skoro tu zagościłem, to wspomnę iż wcześniejsze rozwiązania bazowały na lampach neonowych. Ja wyciągałem je z sowieckich TV gdzie pracowały w programatorach. Nie od rzeczy jest wspomnieć iż układ z lampą pobiera znacznie mniej prądu, rezystor się mniej grzeje no i po roku eksploatacji będziesz miał rachunek za energię mniejszy o niebagatelną sumę około 61 groszy :)
  • #33 21871216
    Tomatomato
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 5
    Dobra, zbudowałem kilka takich wskaźników, tylko zamiast jednej diody LED dałem 5 w szeregu, żeby mocniej świeciło. Całkiem dobrze to wygląda, ładnie świeci. Teraz w nocy wiadomo, w którym kierunku iść, żeby trafić do toalety....
    Zrobiłem kilka kolorków, tylko ciekawe, że w kuchni, przedpokoju i w łazience żarówka LED nie mruga, natomiast w 2 wskaźnikach w pokojach żarówki mrugają. Układy wszędzie są takie same i wszędzie takie same żarówki, typy, producent, moc, gwint...
    Zastosowałem kondensator podłączony bezpośrednio w oprawie tam, gdzie mrugało i dalej mruga... Dałem równolegle tylko kondensator 220 nF / 275 V MKP X2. Czy może ktoś miał już taki problem i chciałby się podzielić rozwiązaniem?

    Wnętrze białej oprawki z pięcioma diodami LED, rezystorem i diodą prostowniczą Świecący na czerwono wskaźnik LED w białej obudowie na drewnianej ścianie Włącznik światła na ścianie z trzema świecącymi żółtymi diodami LED u góry Świecąca pomarańczowo lampka przy włączniku światła na ścianie Włącznik ścienny z dwiema klawiszami i świecącą na żółto diodą u góry Włącznik światła na ścianie z niebieską diodą LED świecącą nad klawiszem Żółty kondensator foliowy MKP X2 0,22 µF 310 VAC z dwoma wyprowadzeniami na drewnianym tle
  • Pomocny post
    #34 21871244
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9511
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    Wkręć jedną żarówkę zamiast ledówki. Pozostałe przestaną migać. Jeżeli jest tylko 1 oprawa za łącznikiem, to zmniejsz prąd podświetlenia, ew. powiększ kondensator równoległy do oprawy.
  • #35 21871251
    Tomatomato
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 5
    LEDówki napisał:
    Wkręć jedną żarówkę zamiast ledówki. Pozostałe przestaną migać. Jeżeli jest tylko 1 oprawa za łącznikiem, to zmniejsz prąd podświetlenia, ew. powiększ kondensator równoległy do oprawy.


    Czyli dam 2 takie kondensatory połączone ze sobą równolegle, żeby zwiększyć pojemność, i potem razem je dam równolegle do oprawy. Zobaczymy, co będzie...
  • #36 21871286
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9511
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    O to właśnie chodzi.
  • #37 21872381
    Tomatomato
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 5
    No niestety, połączyłem 2 kondensatory równolegle tak, jak wcześniej pisałem, i dalej żarówka LED mruga, i tylko w tych dwóch pomieszczeniach...

    Wymieniłem rezystor 270k / 0,5 W na dwa 220k, połączyłem je ze sobą szeregowo otrzymując R = 440k, podłączyłem do włącznika i... przestało mrugać.
    Tak samo zrobiłem z drugim włącznikiem i dla testu zostawiłem tam te 2 kondensatory 220nF. Też już nie mruga.
  • #38 21872515
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9511
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    I bardzo dobrze. Mniejszy prąd podświetlenia mniej wpływa na ledówki.
  • #39 21872586
    Tomatomato
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 5
    Wybrałem tę oporność R doświadczalnie, bo przy:
    270 k mrugało,
    300 k mrugało,
    330 k mrugało
    360 k mrugało,
    400 k mrugało,
    440 k przestało mrugać w obu żarówkach i jest ok.
  • #40 21872593
    LEDówki
    Poziom 43  
    Posty: 9511
    Pomógł: 1312
    Ocena: 2563
    To bardzo dobre świeże podejście do problemu. Można użyć opornik najbliższy z typoszeregu 740 k. Można użyć 2 x 220 k połączone szeregowo. Skutek - lepiej dopasowany opór, większa wytrzymałość napięciowa niż pojedynczego opornika, trochę jaśniejsze świecenie diod.
  • #41 21874776
    Tomatomato
    Poziom 9  
    Posty: 36
    Ocena: 5
    Zbudowałem kilka układów, potestowałem je i problem został rozwiązany.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy wskaźnika LED do włącznika światła 230 V, który świeci, gdy włącznik jest w pozycji OFF, a gaśnie przy ON. Proponowany układ zawiera diody LED (niebieskie) połączone szeregowo oraz diodę prostowniczą 1N4004 i rezystor o wartości około 300 kΩ. Układ podłączany jest równolegle do styków włącznika, co powoduje świecenie kontrolki przy rozłączonych stykach i zgaszenie przy ich zwarciu. Wskazano, że brak przewodu neutralnego (N) w puszce łącznika nie jest przeszkodą. Dla stabilizacji i eliminacji migotania LED-ów w lampach LED zalecane jest zastosowanie filtru RC (kondensator 220 nF/275 V X2 oraz rezystor rozładowujący 100 kΩ/0,5 W) umieszczonego blisko oprawy oświetleniowej. W przypadku migotania LED-ów w niektórych pomieszczeniach skuteczne okazało się zwiększenie rezystancji w układzie podświetlenia do około 440 kΩ (np. dwa rezystory 220 kΩ połączone szeregowo). Zastosowanie większej liczby diod LED w szeregu zwiększa jasność wskaźnika. Alternatywnie można stosować dwie diody LED połączone antyrównolegle, co eliminuje potrzebę diody prostowniczej. Układ jest bezpieczny pod warunkiem zastosowania odpowiednich rezystorów i izolacji, a jego działanie potwierdzono w praktyce. Podkreślono, że podświetlenie ma na celu ułatwienie lokalizacji włącznika w ciemności, a nie informowanie o stanie oświetlenia.
REKLAMA