logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Rubin 202M – objawy: pionowy pasek, wyłączanie, szumy, brak schematu, opis złącz

Jarek Pi. 14 Mar 2026 20:32 366 3
REKLAMA
  • #1 21862537
    Jarek Pi.
    Poziom 27  
    Posty: 1075
    Pomógł: 56
    Ocena: 126
    Od 2026.03.05 czwartek jestem szczęśliwym posiadaczem telewizora Rubin 202M z odzysku i obciętym kablem zasilającym niezbyt krótko, który jest jak nowy. W internecie nie ma schematu i opisu. Z przodu z prawej u dołu suwaków jest wciśnięty przycisk o nieznanej funkcji, a nad nim przełącznik ustawiony do góry. Z tyłu u góry po prawej jest wyłącznik zasilania i regulatory barwy dźwięku. Niżej z lewej są 3 koncentryczne gniazda antenowe pionowo. Na dole nad kablem zasilają ym są dwie klapki. Po podniesieniu lewej wyskoczył bezpievznik. Po zdjęciu metalowej pokrywy pod spodem są 3 pionowo. Nie można zasilać otwartego, bo rozłącza się złącze kabla zasilającego. Zasilanie udało się przywrócić po złączeniu na kostkę nieużywanego kabla sieciowego z Allegro. Wczoraj rano po chwilowych początkowych dla rozruchu włączeniach obraz szumów był nieostry z szumem wysokiego napięcia. Dziś rano tak przy temperaturze około 0 na zewnątrz. Potem było dobrze z piskiem. Wieczorem wyłączał się z pionowym paskiem na ekranie, a później świeceniem na środku ekranu. Po stuknięciu ręką z prawej nie działał. Po ponownym włączeniu wtyczki i kilku wyłączeniach działał ciągle. Przy temperaturze 8*C górny wylot powietrza był ciepły, bo na obudowie jest napisane 145W poboru mocy.
  • REKLAMA
  • #2 21862589
    MAT_ ZAJ
    Poziom 15  
    Posty: 127
    Pomógł: 11
    Ocena: 42
    Jarek Pi. napisał:
    W internecie nie ma schematu i opisu.

    Schemat wersji radzieckiej:
    https://elektrotanya.com/rubin_202.zip/download.html
    Instrukcja serwisowa wersji składanej w Unitra WZT, czyli Rubina 202p dostępna tutaj:
    http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/%23RTV/polskie%20audio/Telewizory/
  • REKLAMA
  • #3 21862967
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12941
    Pomógł: 1501
    Ocena: 2326
    Masz jakieś pojęcie z działania odbiorników telewizyjnych i zaplecze pomiarowe? Należy wykonać pomiary napięć i ogólny przegląd odbiornika.
  • #4 21863246
    Jarek Pi.
    Poziom 27  
    Posty: 1075
    Pomógł: 56
    Ocena: 126
    Niczego nie będę robić, bo działa dobrze. Ruszenie czegoś to nieprzewidywalne akutki, Na razie bez sygnału obraz na początku jest zielonkawy, apotem nirmalnie biały. To jest Rubin 202M i są nieznane różnice względem 202p, z którego opisu wynika, że jest Secam, więc obraz będzie czarno-biały.
REKLAMA