logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Suterena: krzywa posadzka po gumoleum – czym tanio wykończyć podłogę?

zenon003 12 Kwi 2026 14:22 507 14
REKLAMA
  • #1 21882392
    zenon003
    Poziom 6  
    Posty: 459
    Ocena: 79
    Witam. Wziąłem się za "remont" mojej sutereny. W owym pomieszczeniu stały różne przedmioty, narożnik i szafy ze starymi ubraniami. Część tych rzeczy pojechała na jesień tamtego roku do pszoku. Kilka dni temu wyniesiony został narożnik i zostaje prawie puste pomieszczenie. W latach 90 została wylana jakaś posadzka. Oczywiście zostało to zrobione byle jak. Bliżej ścian jest wyżej i posadzka obniża się ku środkowi. Przez to regały wymagały dosyć wysokich podstawek, żeby zachować jakiś pozorny poziom. Przechodząc do tematu. Na podłodze przez wiele lat było takie gumoleum. Znajdujący się tam narożnik miał w sobie wnękę na kołdrę i trzymane w nim przedmioty miały charakterystyczny zapach. W tamtym roku powiesiłem jakąś starą bluzę na wieszaku i po kilku miesiącach podobnie do przedmiotów w narożniku miały ten zapach. Na ten moment mam zamiar usunąć stare gumoleum i pojawia się kwestia co zrobić dalej. Chciałbym to pomieszczenie zaadaptować do trzymania różnych przedmiotów, drukarki 3d itp, ponieważ na górze mam podłogę na legarach i wszystko będzie szło do zerwania. Pewnie także będzie jakaś konieczność przespania się w tamtym pomieszczeniu przez jakiś czas. Teraz pytanie co myślicie o zrobieniu z tą podłogą. Najlepiej to pewnie by było wszystko skuć i wylać nową, ale w moim przypadku to raczej odpada, bo po za pomieszczeniem "magazynowym" nie będzie wykorzystywane w inny sposób, więc wkładanie większych pieniędzy uważam za bezsens. Jestem skłonny wydać parę stów na nowe gumoleum albo jakąś gotową wylewkę i trochę ją podrównać.

    Suterena: krzywa posadzka po gumoleum – czym tanio wykończyć podłogę?
    Suterena: krzywa posadzka po gumoleum – czym tanio wykończyć podłogę?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21882420
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1350
    Podrównaj zaprawą cementową (byle nie gipsową czy wapienną) i szkoda pieniędzy na inne rozwiązania - pomaluj betondurem i to wszystko...
  • Pomocny post
    #3 21882511
    PchlaW81
    Poziom 31  
    Posty: 2070
    Pomógł: 188
    Ocena: 477
    tak jak wyżej, zaprawa cementowa, zaprawa wyrównująca cementeowa czegoś takiego szukaj, są nawet szybkowiążące, sprawdz jaką grubośc mozna dawać na opakowaniu, poziomica metr czy póltora metra i wyrównaj z resztą posadzki, a nie no to szynki tynkarskie by trzeba obsadzić w jeden dzień a w drugi wylać.wyrównać
  • Pomocny post
    #4 21882512
    karolark
    Poziom 42  
    Posty: 14351
    Pomógł: 701
    Ocena: 2486
    Jak wyżej
    Bez układania gołego Leona - bo pod nim życie się tworzy 😸
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 21882556
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    zenon003 napisał:
    Teraz pytanie co myślicie o zrobieniu z tą podłogą.]


    Jeśli mimo wszystko pomieszczenie będzie wykorzystywane przez ludzi, to zrobić to po ludzku, czyli: wylewka samopoziomująca + gres techniczny.
  • Pomocny post
    #6 21882561
    ando09
    Poziom 18  
    Posty: 416
    Pomógł: 25
    Ocena: 47
    A dlaczego musi być samopoziomująca? I dlaczego ograniczać się do gresu?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #7 21882837
    r103
    Poziom 37  
    Posty: 6227
    Pomógł: 280
    Ocena: 943
    No nie musi być.
    Można wyrównać jakąś zaprawą "wyrównującą" byle była cementowa.
    A gres to rozwiązanie tanie, dosyć odporne na przypadkowe porysowanie w porównaniu z płytkami "ceglanymi" z szkliwem, jakoś tam wygląda i starczy do piwnicy.
  • #8 21883560
    zenon003
    Poziom 6  
    Posty: 459
    Ocena: 79
    Wczoraj udalo mi sie usunac polowe tego gumoleum i chyba nie wyglada to az tak tragicznie. Oczywiscie po jego zdjeciu byl smrod i musialem go wynosic doslownie na bezdechu. Potem odpalilem ozonator na dwie godziny i zostawilem na cala noc tak zamkniete pomieszczenie. Rano przewietrzylem i juz mozna jakos oddychac. Dzisiaj i jutro planuje wyniesc reszte. Jak widac na zdjeciach posadzka bedzie wymagala podrownania. Po rozmowach z kolegami uzyskalbym ich pomoc oraz poziomice laserowa/mieszadlo. Myslalem o kupnie listew prowadzacych i wypoziomowaniu ich przy pomocy owej poziomicy. Teraz zasadnicze pytanie. Do sufitu jest jakies 190-192cm. Ja mam 181cm wzrostu, wiec jakis zapas jest, ale tez nie poszaleje. Czy takie 1-2, max 3cm wylewki bedzie mialo sens?

    Suterena: krzywa posadzka po gumoleum – czym tanio wykończyć podłogę?

    Betonowa posadzka z plamami i nierównościami przy niebieskiej ścianie w pomieszczeniu
  • Pomocny post
    #9 21883885
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    Minimalna grubość wylewki samopoziomującej to 2-3 mm.
  • Pomocny post
    #10 21884045
    PchlaW81
    Poziom 31  
    Posty: 2070
    Pomógł: 188
    Ocena: 477
    suche to jest? trzeba by odkurzyć, zagruntować dobrym gruntem i dać na to jaką zaprawę wyrównującą, tak żeby jak najmniej weszło to złapać się oczywiście najwyższego punktu. Tylko pasowalo by to dobrze zatrzeć, żeby Ci nie chrupało później pod linoleum
  • REKLAMA
  • #11 21885649
    zenon003
    Poziom 6  
    Posty: 459
    Ocena: 79
    Udało mi się usunąc całe gumoleum. Znajdujące się tam regały raczej będą musiały zostać. Mogę je przesunąć, ale technicznie nie mam gdzie wynieść owych przedmiotów i regałów na dłuższy czas. Obecna posadzka na pewno będzie wymagała przyschnięcia, więc jeszcze z tydzień albo dwa się wstrzymam ze wszystkim. Tam gdzie najpierw usunąłem gumoleum kolor zaczyna się zmieniać na jasno-szary, czyli posadzka powoli schnie. Wybór raczej padnie na wylewkę samopoziomującą. Pytanie czy mogę ją wylewać partiami? Myślałem na podzieleniu pokoju na pół i wylaniu jej na dwa razy, ponieważ na raz nie ma na to szansy.
  • Pomocny post
    #12 21885686
    collie2
    Poziom 26  
    Posty: 819
    Pomógł: 76
    Ocena: 192
    zenon003 napisał:
    Wybór raczej padnie na wylewkę samopoziomującą. Pytanie czy mogę ją wylewać partiami?


    Oczywiście, że tak. Przedziel deską pomieszczenie na pół i uszczelnij ją przy podłodze jakimś kitem/plasteliną od strony niewylewanej. Ale zacznij wylewkę od połówki z najwyższymi nierównościami (obadać długą, murarską waserwagą).
  • #13 21896408
    zenon003
    Poziom 6  
    Posty: 459
    Ocena: 79
    Minęło trochę czasu i chciałbym się wziąć właśnie za wylanie tego. Problem to niestety spadek. Wynosi jakieś 7-8cm. Nie spodziewałem się, że będzie aż tyle, ale poziomica laserowa ukazała wszystko. Teraz jestem trochę w kropce. Użycie wylewki samopoziomującej raczej odpada ze względów finansowych. Czym w miarę budżetowym można by to wylać? Na pewno będę miał do dyspozycji niedużą betoniarkę na 230V.
  • Pomocny post
    #14 21896455
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1350
    zenon003 napisał:
    Czym w miarę budżetowym można by to wylać?
    Piasek z własnego pola i cement z promocji... :) Proszę nie traktować tego jako kpiny, bo sam tak robiłem a nawet w Wiśle "łowiłem" i przesiewałem trochę w celu wykończenia drobniejszym ziarnem. Nie ma nic tańszego... Byle nie używaj piasku z solą do posypywania zimą dróg i autostrad bo zrobisz sobie "kuku"... czyli strzał w kolano...
  • #15 21896493
    zenon003
    Poziom 6  
    Posty: 459
    Ocena: 79
    Doskonale pamiętam kopanie piachu łopatą na wózek do traktora i potem do betoniarki. Mimo to myślałem nad kupnem jakiejś taniej zaprawy w okolicach 15zł i wylaniu na to co jest.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy remontu sutereny z krzywą, nierówną posadzką po starym gumoleum, które po latach powodowało nieprzyjemny zapach. Po usunięciu wykładziny podłoże okazało się miejscami zawilgocone i wymaga wyschnięcia oraz odkurzenia i zagruntowania. Początkowo sugerowano tanie wyrównanie zaprawą cementową zamiast gipsowej lub wapiennej, ewentualnie zaprawą wyrównującą cementową, a przy użytkowaniu przez ludzi także wylewkę samopoziomującą i gres techniczny. Pojawiła się informacja, że minimalna grubość wylewki samopoziomującej to 2–3 mm, a większe nierówności można wyrównywać partiami, dzieląc pomieszczenie deską i uszczelniając podział. Po pomiarze laserowym okazało się jednak, że spadek posadzki wynosi 7–8 cm, więc samopoziomówka stała się zbyt droga. W odpowiedzi padła propozycja najtańszego rozwiązania: piasek i cement, z użyciem betoniarki 230 V, z zastrzeżeniem, by nie stosować piasku z solą drogową. Ostatecznie rozważane było użycie taniej zaprawy i wylanie jej na istniejące podłoże.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA