logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak uruchomić sterowanie ppoż MD-4 GAZEX bramami Hormann A445?

gracus7 23 Kwi 2026 15:59 327 11
  • #1 21889418
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    Witam czy może ktos podpowiedzieć jak system p poż MD 4 GAZEX steruję bramami hormann A445. Podobno bylo tak, że wywołanie alarmu domowego włączało wentylatory a obie bramy wjazdowe sie otwieraly. Wg mnie powinny sie zamykać ale to ne istotne. Problem w tym, że napedy Hormann A445 zostały uszkodzone przez przepięcie. Zamontowałem nowe sterowniki zaprogramowane i bramy działają. W środku sa tylko przewody od silników i czujek krańcowych. Nie ma żadnych przewodów do sterowania z systemu P Poż. Do bram zamontowano radioodbiorniki Nice aby mozna bylonsterowac bramami z pilota. I teraz podejrzewam, że do systemu p. Poż musiał byc podłączony jakis pilot bo nie widzę aby tam był wbudowany jakis nadajnik. Nie mogę zlokalizować żadnego nadajnika. Dokumentacji brak a właściciel nie ogarnia tematu i nie wie co tam montowali 20 lat temu. Jak to uruchomić? Oczywiście nie ma mowy aby ciągnąć jakies kable do napędów.
  • #2 21889497
    YarCyś
    Poziom 15  
    Posty: 110
    Pomógł: 18
    Ocena: 24
    Otwórz pokrywę złączy MD-4 i zobacz co jest podłączone. Tak będzie najprościej. MD-4 ma wyjścia sygnalizacyjne beznapięciowe NO/NC oraz napięciowe +12V oddzielnie dla każdego progu działania.
  • #3 21889590
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    Zaglądałem tam i żadnego dodatkowego urządzenia tam nie ma, ale przyjrzę się jeszcze jakie przewody są podłączone pod wyjścia. Szukam jakiegoś nadajnika który wysyłałby sygnał jako pilot do napędu A445.
  • #4 21889742
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12963
    Pomógł: 1505
    Ocena: 2331
    gracus7 napisał:
    MD 4 GAZEX

    Jaką dokładnie https://www.gazex.com/pl/produkty/typ/md/masz wersję? Proszę o zdjęcie tabliczki

    Centralki ppoż powinny być podłączone do modułów sterujących na bramach przewodami koloru czerwonego, jeżeli to robiła normalna firma z uprawnieniami.
    W momencie uruchomienia systemu to bramy powinny się otworzyć i nad pracą, jak i przeglądami powinna być od tego firma z uprawnieniami. W razie W coś by się stało, to jest dym, kto tu grzebał i czy były przeglądy...
  • #5 21889766
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    W module centralki p.poż nikt nie grzebał. Przeglądy sa robione. Temat dotyczy napędów bram hormann które zostały uszkodzone przez przepięcie w sieci. Zamiast naprawić zasilacze w modulach ktos na szybko zrobił sterowanie reczne do otwierania i zamykania bram. I jak to bywa prowizorka służyła z 5 lat. Teraz zakupionono nowe moduły sterowania bramami, zamontowałem je przywracajac funkcjonalność bram. Problem w tym, ze podobno te bramy otwieraly sie kiedyś przy alarmie p.poż, jednak jak wyżej napisałem, nie ma tam w napędach żadnych przewodów które byłyby do sterowania z centrali p.poż. A skoro nie ma żadnych przewodów, podejrzewam, ze sterowanie bylo bezprzewodowe. Nie mogę namierzyć jednak żadnego nadajnika a dokumentacji brak.
    Tak wygląda centrala

    Panel centrali Gazex MD-4 z zielonymi diodami LED i opisanymi strefami alarmów oraz zasilania
  • #6 21889977
    YarCyś
    Poziom 15  
    Posty: 110
    Pomógł: 18
    Ocena: 24
    Otwórz pokrywę złączy MD-4 (tą z naklejką z wykrzyknikiem) i zobacz co i gdzie jest podłączone. Fotka z zewnątrz niestety nic nie daje.
    BTW: to nie jest centralka p-poż. Jakie detektory są do niej podłączone?
    Edit: cofam pytanie, są naklejki na MD. Wnioskuję z tego, że to jest system detekcji gazów niebezpiecznych w hali (metan, dwutlenek, propan) i otworzenie bram ma przewentylować halę garażową po wykryciu nadmiaru gazów. Ciekawe, skąd w jednej hali może być propan i metan jednocześnie. Nie zmienia to faktu że w żadnym wypadku nie jest to centralka p-poż. Dodatkowo centralka MD-4 jest zasilana z sieci 230V więc w wypadku odłączenia zasilania, np. w czasie pożaru, przestanie działać.
  • #7 21889987
    gracus7
    Poziom 26  
    Posty: 1236
    Pomógł: 37
    Ocena: 200
    To jest stacja diagnostyczna i są czujniki gazów w kanale na ścianie i pod sufitem. Tak zamontowane 20 lat temu i do dzisiaj to działa. To w takim razie ta centralka włącza wyciągi i powinna otworzyc bramy. Napewno z niej nic nie idzie do sterowników bram. Ok popatrzę jeszcze w tej centralne ale nic tam nie widziałem wcześniej
  • #8 21890000
    krzychol66
    Poziom 25  
    Posty: 724
    Pomógł: 57
    Ocena: 125
    >>21889987
    Jak uruchomić sterowanie ppoż MD-4 GAZEX bramami Hormann A445?
    Po lewej stronie tuż przy złączu zasilającym masz 2 styki bezpotencjałowe do progów alarmowych A1 i A2. Zazwyczaj to one są używane do sterowania w razie zagrożenia wybuchem.
    Druga mozliwość - to 2 pary złącz czerwono - niebieskich pośrodku. Tam występuje potencjał +12VDC (MD4A) albo (chyba) 230VAC (MD4). Zazwyczaj są one używane do sygnalizatora alarmowego. Ale może tam być podłączone jakieś inne urządzenie. Np. nadajnik zdalnego sterowania.
  • #9 21890005
    YarCyś
    Poziom 15  
    Posty: 110
    Pomógł: 18
    Ocena: 24
    krzychol66 napisał:
    Tam występuje potencjał +12VDC (MD4A) albo (chyba) 230VAC (MD4).

    Zawsze jest 12VDC.
  • #10 21891407
    Domelski
    Poziom 19  
    Posty: 223
    Pomógł: 30
    Ocena: 111
    Na wstępie.
    gracus7 napisał:
    To jest stacja diagnostyczna

    Zgodnie z przepisami taka instalacja wymaga:
    Dz.U.Nr 109 poz. 719 "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów" (wraz ze zmianami)
    "Rozdz.1 par.2. pkt.1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
    pkt.9). Urządzeniach przeciwpożarowych - należy przez to rozumieć [...] urządzenia zabezpieczajace przed wybuchem i ograniczające jego skutki."
    "Rozdz.1 par.3. pkt.1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia ich do użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednio dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania".

    Czyli musisz mieć na to dokumentację, która będzie mówiła jak to ma działać. Co się ma wentylować, a co otwierać.
    Tu nie może być "podobno".

    gracus7 napisał:
    Witam czy może ktos podpowiedzieć jak system p poż MD 4 GAZEX

    YarCyś napisał:
    Nie zmienia to faktu że w żadnym wypadku nie jest to centralka p-poż.

    Centrala systemu detekcji gazów palnych, realizującego funkcję zabezpieczającą np. uruchamianie wentylacji jest zakwalifikowana do systemów przeciwpożarowych na mocy Rozdz.1 par.2. pkt.9).. Nie należy mylić z systemami sygnalizacji pożaru (SSP) lub jak niektórzy piszą systemami alarmu pożarowego (SAP).

    YarCyś napisał:
    (metan, dwutlenek, propan)

    Tlenek węgla (CO), a nie dwutlenek węgla (CO2).

    YarCyś napisał:
    Ciekawe, skąd w jednej hali może być propan i metan jednocześnie.

    To stacja diagnostyczna więc może realizować przeglądy pojazdów LPG jak i CNG lub LNG. Detekcja wymagana na podstawie przepisów.
    Dz.U. 2006 nr 40 poz. 275 Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów.
    "Rozdz.2 Par.15. Wyposażenie technologiczne stanowiska kontrolnego powinno obejmować co najmniej:
    4) wentylację naturalną oraz mechaniczną nawiewno-wywiewną, zapewniającą dodatkową awaryjną wymianę powietrza, przy czym stanowisko kontrolne powinno być wyposażone w alarmowy czujnik niedopuszczalnego poziomu stężenia tlenku węgla, który automatycznie uruchamia tryb awaryjny wentylacji;
    7) alarmowy czujnik nadmiernego poziomu gazu płynnego i ziemnego w stacji kontroli pojazdów przeprowadzającej badania pojazdów przystosowanych do zasilania gazem."

    Tyle, że propan-butan (LPG) jako ciężki i metan (CNG, LNG) jako lekki powinny być wentylowane odpowiednio przy podłodze i przy suficie. Najczęściej stosuje się osobne wentylacje i osobne sterowanie, a nie jedną wentylację i jedną detekcję (centralka MD4 nie rozróżnia wyjść w zależności od detektorów)

    Telo napisał:
    Centralki ppoż powinny być podłączone do modułów sterujących na bramach przewodami koloru czerwonego, jeżeli to robiła normalna firma z uprawnieniami.

    Nie koniecznie i na stacjach diagnostycznych najczęściej nie są. Jeżeli sterowanie bramami jest tylko z systemu detekcji, a nie jest realizowane w ramach systemu sygnalizacji pożaru to czerwone kable (o zwiększonej odporności ogniowej) nie mają zastosowania.
    https://detektory.pl/pliki/przepisy-przeciwpozarowe-detekcja-gazow.pdf

    Telo napisał:
    W momencie uruchomienia systemu to bramy powinny się otworzyć

    Skąd taki wniosek?
    Otwieranie bram wynika ze scenariusza. Z reguły na stacjach diagnostycznych przy detekcji gazów uruchamiana jest wentylacja. Niestety czasem projektowane jest, że otwierają się bramy co ma wadę ponieważ przy zadziałaniu systemu np. w nocy stacja zostaje otwarta. Jest to błędne projektowanie wynikające często z niewiedzy lub oszczędności wentylacji.
    gracus7 napisał:
    Wg mnie powinny sie zamykać ale to ne istotne.

    Dla alarmu pożarowego czyli np. od systemu sygnalizacji pożaru (SSP) słuszna logika ponieważ nie dopuszczamy powietrza do rozprzestrzeniania się ognia i ewentualnie zamykamy strefę pożarową. Natomiast dla wentylowania bo pojawiły się gazy logika jest odwrotna i raczej "przewiewamy" tyle, że współcześnie nie otwieramy bram, żeby każdy mógł sobie wejść.

    Telo napisał:
    W razie W coś by się stało, to jest dym, kto tu grzebał i czy były przeglądy...

    Pełna zgoda. To system bezpieczeństwa więc każda rzecz ma znaczenie.

    gracus7 napisał:
    Problem w tym, ze podobno te bramy otwieraly sie kiedyś przy alarmie p.poż,

    Przy alarmie "PPOŻ" czy przy alarmie "DETEKCJI GAZÓW"?
    To 2 różne tematy.

    gracus7 napisał:
    jednak jak wyżej napisałem, nie ma tam w napędach żadnych przewodów które byłyby do sterowania z centrali p.poż. A skoro nie ma żadnych przewodów, podejrzewam, ze sterowanie bylo bezprzewodowe.

    Mało prawdopodobne, aby na stacji diagnostycznej, ktoś realizował bezprzewodowe sterowanie i to jak mówisz "20 lat temu".

    gracus7 napisał:
    To w takim razie ta centralka włącza wyciągi i powinna otworzyc bramy.

    Niekoniecznie musi otwierać bramy. Vide dokumentacja.
    A jeżeli nie ma dokumentacji to do właściciela żeby zatrudnił projektanta do odtworzenia dokumentacji bo to, że system ma "20 lat" nie zwalnia go z braku dokumentów.


    Sugeruję:
    - zrób zdjęcie wnętrza MD4, tabliczki znamionowej, czujników (z tabliczkami), sygnalizatorów itd.
    - poszukaj czy jest system sygnalizacji pożaru (inne centrale, sygnalizatory, czujniki na suficie (z reguły białe)
  • #11 21891541
    YarCyś
    Poziom 15  
    Posty: 110
    Pomógł: 18
    Ocena: 24
    Nie doczytałem, że to stacja diagnostyczna.
    Centralka p-poż, która przy braku zasilania przestanie działać. Fajna.
    Dalej uważam, że to nie jest centralka p-poż., bo nie spełnia warunków. Tylko kontrola gazów niebezpiecznych uruchamiająca wymuszoną wentylację.
    Czekamy na zdjęcie złączy.
    Jeśli chodzi o przeglądy... Gazex zaleca przeglądy systemów detekcji co 3 m-ce. Sensory w detektorach co 2-3 lata wymagają kalibracji. A tu kolega pisze o okresie 5 lat z niesprawnym systemem otwierania bram. Na centralce brak naklejek przeglądowych a zazwyczaj tam je naklejają. Coś słabo z tymi przeglądami ;).
  • #12 21891690
    Domelski
    Poziom 19  
    Posty: 223
    Pomógł: 30
    Ocena: 111
    YarCyś napisał:
    Centralka p-poż, która przy braku zasilania przestanie działać. Fajna.

    Możesz wybrać taką z zasilaniem rezerwowym. Tyle, że na stacji diagnostycznej i w obiektach gdzie elementem wykonawczym jest wentylacja to nie ma sensu o ile wentylacja nie ma zasilania rezerwowego i zagrożenie może nadal występować.
    Na stacji diagnostycznej, kiedy nie ma zasilania, pojazdy raczej nie są obsługiwane, chyba że zostają tam np. na noc.

    YarCyś napisał:
    Dalej uważam, że to nie jest centralka p-poż., bo nie spełnia warunków.

    Nie myl systemu sygnalizacji pożaru SSP z systemem zabezpieczającym przed wybuchem. To różne tematy, różne wymogi, ale oba są systemami pożarowymi w myśl przepisów, które podałem.
    Dlatego ludzie często mylą i myślą jak system pożarowy to czerwone kable, to zasilanie z przed PWP, to rezerwowe i wrzucają do jednego wora.
    A tymczasem to coś zupełnie innego, ale tak jak inne pozarowe wymaga projektu wykonanego przez uprawnionego projektanta i uzgodnienia przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.

    YarCyś napisał:
    Jeśli chodzi o przeglądy... Gazex zaleca przeglądy systemów detekcji co 3 m-ce. Sensory w detektorach co 2-3 lata wymagają kalibracji.

    Racja. Katalityczne i elektrochemiczne nawet co 6 miesięcy kalibracja. Nie wiem jaki ma tlenek węgla, ale znając nasz kraj najtańszy półprzewodnik.

    YarCyś napisał:
    A tu kolega pisze o okresie 5 lat z niesprawnym systemem otwierania bram.

    Jeśli nie ma przewodów do bram to wątpię, że kiedykolwiek się otwierały. Musiliby je zdemontować. Sterowanie bezprzewodowe w takim obiekcie raczej nierealne. Otwieranie bram od systemu detekcji to błąd. Masz święta, a tu Ci się stacja otworzy i nikt nie będzie wiedział. Tak się nie projektuje.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy uruchomienia sterowania bramami Hormann A445 z centrali MD-4 GAZEX w obiekcie z detekcją gazów. Początkowo zakładano, że alarm z systemu powodował otwarcie bram i uruchomienie wentylacji, jednak po wymianie uszkodzonych sterowników bram nie znaleziono żadnych przewodów sterujących z centrali do napędów. Ustalono, że w MD-4 należy sprawdzić złącza i wyjścia alarmowe: styki bezpotencjałowe NO/NC dla progów A1/A2 oraz wyjścia napięciowe 12 VDC, które mogły zasilać sygnalizator lub ewentualny nadajnik zdalnego sterowania. W toku rozmowy wyjaśniono, że instalacja nie jest centralą ppoż., lecz systemem detekcji gazów niebezpiecznych/stacją diagnostyczną uruchamiającą wymuszoną wentylację i otwieranie bram po przekroczeniu progów alarmowych. Podkreślono też konieczność dokumentacji projektowej i przeglądów okresowych, ponieważ bez niej nie da się jednoznacznie odtworzyć logiki działania ani sposobu sterowania bramami.
REKLAMA