Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Czy potrzebny jest moduł bezpieczeństwa dla systemu detekcji gazów Gazex MD-4

25 Wrz 2017 10:17 537 1
 • Poziom 3  
  Witam.
  W obwodzie sterowania mam zastosowany przekaźnik bezpieczeństwa firmy Pilz PNOZ mm0p, który steruje między innymi stopem awaryjnym w układzie dwukanałowym, monitorowaniem wentylacja (gdy brak nie załączymy linii). Poziom PL jest na poziomie c. Dodatkowo w strefie gazowania produktów zastosowane są detektory IR firmy Gazex na dany gaz, które są natomiast podłączone do modułu "Gazex", który natomiast steruje odłączeniem stanowiska gazowania oraz automatycznie steruje wentylacją i odcinaniem zaworu dopływu gazu w rurociągu w przypadku wykrycia nieszczelności. Moduł Gazex też posada wyjście awaryjne w przypadku gdy uszkodzeniu ulegnie sam sterownik lub wystąpi brak zasilania. Wyjście awaryjne modułu Gazex podłączyłem też do modułu bezpieczeństwa przez co w przypadku awarii zadziała nam obwód jak w przypadku wciśnięcia grzyba, lub braku wentylacji. Czy moduł detekcji gazów i wyłączania awaryjnego realizowane przez moduł firmy Gazex jest wystarczający czy należy jeszcze do tego wpiąć moduł bezpieczeństwa, bo wydaje mi się, że Gazex sam w sobie jest urządzeniem bezpiecznym. Nie ma sensu chyba dublować zabezpieczeń.
 • Zasilacze UPS
 • Poziom 13  
  Temat nieco stary, ale wydaje mi się, że warto go podnieść (bo może komuś się przyda).

  Myślę, że powinieneś spojrzeć na to od strony przemysłowych standardów bezpieczeństwa.
  Typowym standardem jest SIL (Safety Integrity Level), który właśnie określa jak bezpieczne jest dane urządzenie (układ urządzeń). Im wyższy stopień SIL tym instalacja bardziej niezawodna. https://pl.wikipedia.org/wiki/Safety_Integrity_Level

  O ile się nie mylę to stopień SIL3 już wymaga urządzeń 2 różnych producentów, ale głowy nie dam.
  Najwyższy możliwy dla jednego producenta jest SIL2.

  Pod tym kątem buduj instalację. Niestety producent, którego wymieniłeś nie ma SIL. Wybierz więc takiego producenta, który do swoich produktów proponuje określony stopień bezpieczeństwa SIL i nie będziesz miał wątpliwości.