Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak najlepiej podzielić DSL na 24 punktów? Poradźcie

26 Gru 2005 19:35 4232 33
  • Poziom 19  
    Witam
    Jak najlepiej podzielić internet DSL na 24 komputery? Czego najlepiej użyć..jakieś linki. Z góry dzięki.

Mam takie pytanie... jak wezme router i z jednego wyjścia wyprowadze kabel na switch. To jak router podzieli łacze na wyścia Czy to jedno wyjście nie bedzie podzielone później jeszcze na taką ilość ile ma wyjść switch.
    Poprostu czy to bedzie jednakowo podzielone?
  • Poziom 27  
    zależy co chcesz uzyskać. w jakiej odległości są te 24 komputery? to ma być profesjonalna sieć?
  • Poziom 19  
    Jakieś max 60 m od głównego miejsca jest oddalony ostatni komputer. Tzn ta siec to jest w internacie. Wiec musi to jakoś działać. Co proponujecie?
  • Poziom 27  
    z routera wystarczy jeden kabel, a jak podzieli to zależy jak mu ustawisz. druga sprawa to ile masz na to pieniędzy?
  • Poziom 19  
    Najlepiej i najtaniej.

Wiem ze jednym kablem łaczysz ale gdzie sie to ustawia w routerze?
    Poprostu wyliczyć po równo i organiczyć do tylu na tych pozostałych na routerze a na swithc póścić reszte do podziału?
  • Poziom 27  
    w routerze ustawiasz jaką prędkość ma mieć jeden użytkownik, a nawet możesz ustawić kiedy, kto i jaką ma mieć prędkość. co dokładnie możesz ustawić to zależy od routera. tylko nie kupuj routera tańszego niż 500zł, bo przy tej ilości klientów nie zdadzą egzaminu. a najlepiej to postawić router na linuxie.
  • Poziom 17  
    ~sojer napisał:
    nie kupuj routera tańszego niż 500zł, bo przy tej ilości klientów nie zdadzą egzaminu

500zł :?: mam sieć z 27 osobami, 3/4 z nich jest na radiówce, mój serwer mam stary jak świat, był postawiony jeszcze gdy SDI w Polsce to było coś...
    teraz planuje go wymienić na troche lepszy, mam na oku celerona 550mhz, 128 ramu, jakis hdd do 10gba i cdrom i jakies pierdułki do tego - cena tego zestawu - 91zł ... za 500zł możesz kupić porządny serwer i dorzucić do tego porządne skrypty napisane przez administratorów sieci i jeszcze ci kasy zostanie.
    a co do routerów to nie mam przekonania .... wg mnie najlepszym narzędziem do ograniczenia łącza jest serwer z linuxem
  • Poziom 35  
    Dokładnie jestem tego samego zdania.
    No chyba ze kolega kojene posty chce miec w stylu "ruter mi sie wiesza", albo "strony powoli się ładują"
    Znając przeznaczenie sieci, a bedzie to Internat jak zaznaczył autor postu to użytkownikami będą młodzi ludzie a to prowadzi mnie do kolejnego wniosku ze większość będzi kożystać z p2p.
    Tak więc jeśli nie chce się mieć problemu polecam jakis stary grat (np. P133 w zwyż) i jedną z dystrybucji Linuxa.
    Zaznacze tylko że nie chce wytacząc wojny wyższośc ruterów sprzetowych nad ruterami opartymi na Linuxe.
    Poprostu miałem doczynienia z jednymi i drugimi.
  • Poziom 26  
    Generalnie rzecz ujmując to porządny router sprzętowy to nic innego jak system UNIX i mozno okrojony komputer. Niczym się to nie różni. Za przykład niech służy chociażby konsola poleceń routerów CISCO. Składnia poleceń identyczna jak w UNIX/LINUX.

Jeżeli chodzi o sieć na 24 użytkowników...wystarczyłby porządny router CISCO (powiedzmy serii 25xx) do tego switch i będzie chodzić jak marzenie. Wadą jest cena takiego routera.

Jeżeli chodzi o rozwiązanie LINUX+KOMPUTER to wystarczy dowolny PC z kartą sieciową no i oczywiście switch. Z dystrybucji można wziąść chociażby Freesco.

Pozdrawiam
    adikbo
  • Poziom 11  
    Freesco lub NND - routerowa dystrybucja linuxa (obecnie przez nas rozwijana)
    Instalacja jest banalna, masz tam wbudowane konfigi itp.

Znajdziesz tam takie rzeczy jak Niceshaper (lub htb) - do dzielenia pasma
    Rozbudowany firewall, mrtg - do monitoringu, apacha i wiele wiele różnych programów, narzędzi np. php i Mysql

zajrzyj na www.nnd.freesco.pl
  • Poziom 19  
    Mozesz zapodać linka do takiego routera gdzie obeszło by się bez komputera? Bo lepsza dla mnie była by taka możliwość.

Dodano po 46 [minuty]:

Zrobie tak ze kupie router 4 portowy i do tego 32 portowy schwitch i wszytsko wepne do niego i powinno śmigać?
    Co sadzicie?
  • Poziom 39  
    Ciekawe co zrobisz jak jedna osoba zajmie całe pasmo... wtedy pozostałe zlinczują admina który nie potrafi sprawiedliwie podzielić łącza ;)
    A jak się upierasz przy tanim routerze to musisz wiedzieć, że do DSL potrzebujesz innego routera niż do neostrady, te z wbudowanymi modemami ADSL nie nadają się.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z tańszych routerów sprzętowych polecam Dlinka DI-604 (ale ma niezbyt rewelacyjny switch 4portowy, lepiej podłaczyć go do dużego switcha i jest OK), DI-804HV z funkcją VPN i dodatkowym portem RS232(możesz w ostateczności podłączyć SDI w razie padu DSL). Obe te modele znam, DI-604 kilkanaście zamontowałem i chodzą OK, uzywam go też w firmie na łączu DSL 1Mbit a DI-804HV w domu na DSL 2Mbit. Oba te routery nie mają możliwości podziału pasma. Tu http://www.wirelesslan.pl/product_info.php/products_id/182 masz router z podziałem pasma.
    [/url]
  • Poziom 24  
    Planet BM-500 najlepiej do tego by sie nadał do tego jakiś swich ;) Najlepiej kilka żeby jeden sie nie zapychał :P
  • Poziom 19  
    Ja musze szybko, nówke i wszytsko na Fakture.

Czy trzeba sie ładować na tego planeta zeby było coś za zarzadzaniem pasma? Tylko szczerze?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Odżałuj te 500zł na tego Planeta, a switch kup najlepiej 4x po 8 portów (cena nowego w sklepie a nie na allegro to ok. 65-75zł), nie będą się zatykać a Ty będziesz mieć kilka portów w zapasie. Przy okazji ewentualna wymiana switcha nie spowoduje udaru kieszeni :).
  • Poziom 21  
    Planeta wiadomo jak konfigurować, tu masz dostępną pomoc i wgląd w konfigurację. Jak kupisz inny może być problem z konfiguracją i będziesz drapał się po głowie.
  • Poziom 19  
    A podanie link jakiegoś dobrego sklepu gdzie tanio?
  • Poziom 27  
    PAWLOO1989 napisał:
    Witam
    Postanowiłem zrobić tak
    4 portowy switch D-LINK DI-604
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=78280279
    (...)
    Czekam na sugestie

Ja już się wypowiadałem na ten temat, ale skoro wolisz "oszczędzać"... . Ja bym oszczędzał na switchach, a router postawił porządny.
  • Poziom 19  
    Ale tu nie bedzie tak ze wszytskie naraz jadą. Max 10 bedzie działać i to nie zawiele. Wiec szkoda ładować wiecej.
  • Poziom 11  
    Widze że ludzie ci dobrze radzą a ty się upierasz dalej przy swoim . Ja mam dlinka 614+ i stoi jako punkt dostepowy a nie jako router bo to się nie nadaje do podziału łącza. Jako router stoi u mnie stary komp na slacku z podziałem dynamicznym ludzie ściągaja p2p a stronki chodzą normalnie . Moim zdaniem bez podziału pasma dynamicznie bym tego wogule nie robił . Pozdrawiam Stani.
  • Poziom 20  
    Planeta miałem i pozbyłem się go szybko - otóż on działa gdy tylko się podzieli pasmo, jednakże gdy się poprzekierowywuje porty, poustawia bardziej rozbudowaną konfigurację z podziałem na usługi czasowo itd to niestety już nie wyrabia. Statystyki tez nie działają jak potrzeba. No i cena (w sklepie około 700 PLN na allegro od 500). Planeta się pozbyłem kupiłem na allegro komputerek PII400MHZ 128MB Ram 13GB dysk do tego drugą kartę sieciową zainstalowałem NND (http://nnd.freesco.pl) - tak ja nie mający pojęcia o linuxie zainstalowałem linuxa hehe na tej stronie wszystko jest łopatologicznie opisane. do tego pakiet niceshaper - teraz mam w pełni dynamiczny podział łacza (z mozliwością statycznego) wykresy czyli statystyki(mrtg) poza tym serwerek posiada serwer www pocztowy skaner antyvirusowy serwer proxy. wszystko smiga jak marzenie. a gdy zakupisz komputerek z procesorem z wielkim radiatorem to wiatrak możesz z niego zdjać i zostaje tylko wiatrak w zasilaczu co nie jest zbyt głosne. Taki zestaw poza tym ze tańszy od planeta to o wiele wydajniejszy (na 20 użytkowników mam zużycie procesora 20%). za tym serwerkiem wystarczą switche - tyle ile potrzeba portów i wszystko śmiga. pozdrawiam.

PS jeśli potrzebna będzie pomoc z konfiguracją nnd to zapraszam.
  • Poziom 10  
    a ja jako administrator sieci polecić mogę z czystym sumieniem taki sposób:

1. kupujemy na allegro.pl jakaś maszynę za około 230 zł. Z prockiem p3 500, 128 mb ramu
    2. Stawiamy na tym linuxa- takiego nieawaryjnego czyli albo debian, albo slackware
    3. kompilujemy HTB (do podziału pasma).

Powodem właśnie takiego zastosowania jest fakt, że jak masz 24 osoby, i wystarczy ze 2 beda sciagać P2P to Ci sie lacze wyłamie, bedzie Ci to dzialac jak zwykly modem tel. A tutaj masz zarzadzanie pasmem, całe kształtowanie ruchu. Nie dość tego możesz uruchomić serwery proxy aby zaoszczedzić łącza. I jak widać 230 zł + robota jakiegoś fachowca = 330 zł. To tyle co kosztuje powiedzmy router planeta a możliwości masz naprawde przeogromne.
  • Poziom 17  
    Ja osobiście uważam że mimo wszystko serwer z linuxem jest o wiele lepszy od routerów itp urządzeń...
    Wczoraj właśnie zamówiłem sobie serwer taki: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=78883957
    Dysk z linuxem nnd już mam gotowy i net mam własnie przez niego obecnie, mały problem w tym że mój obecny serwer (p133, 32mb ramu) to troche za mało jak na tą dystrybucje linuxa i na 28 osób, procesor obciążony w 80-90% ale jak narazie daje sobie rade, mam nadzieje że dociągnie do przyjścia nowego sprzętu, wtedy tylko przełoże hdd, dorzuce starą kość ramu i będzie śmigać. aha, obecnie mma statyczny podział netu bo dynamiczny jeszcze bardziej mi obciąży już i tak zawalony procesor
  • Poziom 22  
    Jeżeli zdecydujesz sie na serwer to proponuje mikrotik, jest niezawodny do tego sieciówki 3com a nie jakies badziewie typu realtek.
  • Poziom 20  
    ja w swoim serwerku mam sieciówki realteka i jakoś nic im zarzucić nie mogę
  • Spec od komputerów
    po co 4 switche? Wtedy to sie dopiero zatyka, przy wymianie danych pomiedzy switchami przez jeden kabelek 100Mbps.
    Lepiej do sieci lokalnej sprawdzi sie 24 portowy switch.
  • Poziom 19  
    To wkońcu jak lepiej 24 portowy switch czy 4 po 8 portów?