logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Tanie alternatywy dla Tonsila GDN 20/80/2 w kolumnach 3-way 8 ohm

ganthar 29 Gru 2005 00:09 1835 12
REKLAMA
  • #1 2125013
    ganthar
    Poziom 11  
    Posty: 37
    Ocena: 1
    zamiarzam zbudowac sobie kolumny 3-way (8 ohm) parte na przetwornikach tonsila gdwk 10/80/7, gdm 10/80/2 oraz gdn 20/80/2,

    jednak ten ostatni kosztuje kolo 140 zl i zastanawiam sie czy nie ma jakiejs tanszej alternatywy. bralem pod uwage stx gdn 22/120/8 ale czy bedzie pasowal do wysokiego i sredniego tonsila? stx maja gorsze spl i qts. moze cos tesli - jednak w nich sie pogubilem.

    prosze szanownych forumowiczow o pomoc w tej kwestii.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2125079
    dj_zibi
    Poziom 18  
    Posty: 374
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    ta konfiguracja z 20-80-2 zagra napewno najlepiej i najładniej jak chcesz oszczedzac to raczej nie stx a może dwa głosniki niskotonowe tesli arn 226-07-4 polecam.
  • #3 2125118
    ganthar
    Poziom 11  
    Posty: 37
    Ocena: 1
    ciekawy pomysl. tylko czy bedzie trzeba zmieniac zwrotnice do nich?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #4 2125282
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    ja bym stawiał na GDN 20/60/3 jest o 33% tanszy moc ma tę samą sprawdzałem w danych glośnika. Jakbyś dał bandpassa to i 35 Hz masz z niego na dość szybkim poziomie.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #5 2126022
    dj_zibi
    Poziom 18  
    Posty: 374
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Ciężko mi podwazać moderatora ale wg mnie lepiej będą grały dwie tesle niżej.
  • #6 2126228
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    Może nie będzie szybki ale nisko zejdzie (biorac pod uwage akustykę pomieszczenia). BYły stosowane w Bolero... pasmo od 35 Hz, w BR powinny dac rade od 45 i niezłym skutkiem.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #7 2126362
    ganthar
    Poziom 11  
    Posty: 37
    Ocena: 1
    bass nie musi byc szczegolnie mocny. a napewno nie dudniacy. pomieszczenie to na razie 20m2, docelowo 30m2. zalezy mi na szczegolowym i zrownowazonym brzmieniu.

    pozdrawiam i dziekuje za dotychczasowe odpowiedzi
  • #8 2126444
    Tremolo
    Poziom 43  
    Posty: 13793
    Pomógł: 1016
    Ocena: 497
    No to w tym wypadku 20/80/2 i 20/60/3 będą bardziej liniowe od 226, które mają dużo rezonansów membran.

    Troche się myliłem jesli chodzi o te 45 Hz będzie to trochę cięzkie do wykonania w BR.

    Tyle że 20/60/3 są dosyć wymagające jeśli chodzi o obudowe, żeby coś z nich było.

    Zresztą nie wiadomo jaki one mają teraz parametry, tonsil podaje jedne, e tonsil drugie, dexon trzecie, a na kartce pisze co innego, tyle że przebieg pasma przenoszenia jest taki sam.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • REKLAMA
  • #9 2126481
    dj_zibi
    Poziom 18  
    Posty: 374
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Ja słuchałem 20-60 i tesle arn 226-07-4 i wg mnie tesla gra bardziej miekko tonsil zawsze podpadał pod estrade.
  • #10 2126785
    ganthar
    Poziom 11  
    Posty: 37
    Ocena: 1
    no zagwozdka. gdn 20/80/2 wydaja sie idealne do towarzystwa ale z nimi wychodzi jakies 500 zl za same glosniki. docelowo mam przeznaczone jakies 1 - max 1,1k zlotych na ten cel ale musze jeszcze kupic wzmacniacz (allegro), czyli minus jakies 300zl. stad wogole pomysl na oszczedzanie na niskich tonach.
    1,1k - 500 - 300 = 300 zostaje na sama budowe - mam nadzieje, ze wystarczy. moze jednak warto jakas inna konfiguracje aby zmiescic sie w tym mizernym budzecie??
  • #11 2127103
    dj_zibi
    Poziom 18  
    Posty: 374
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    Wiesz lepiej uzbieraj ten tonil naprawde jest fajny a jak niechcesz bo drogo to tesla.
  • #12 2128765
    hebata
    Poziom 13  
    Posty: 61
    Pomógł: 2
    Ocena: 2
    Warto wydać trochę pieniędzy i zastosować GDN 20/80/2. Ćwiczyłem ten głośnik (poczytaj moje stare posty). Bardzo ładnie przenosi niskie i nie dudni. Aktualnie pracuje u mnie w systemie w pomieszczeniu (w pokoju dość dobrze wytlumionym - dywan, zasłony na jednej ścianie, duża kanapa narożna, meble) o powierzchni 22 m^2. Gdybyś się zdecydował na ten głośnik sugeruję ciąć go zwrotnicą na częstotliwościach ok. 300-700 Hz. Nie zastanawiałeś się nad zastoswaniem innego niż GDM głośnika na średnich, np. jakiegoś niskośredniotonowego typu GDN 16... albo jakiegoś Visatona. Wszystko to by zdecydowanie ładniej zagrało niż to co Ci proponują koledzy (np. ARN..).
  • #13 2129804
    dj_zibi
    Poziom 18  
    Posty: 374
    Pomógł: 7
    Ocena: 6
    hebata cały czas mówię że będzie lepiej grało ale kolega chce gdzieś zaoszczędzić to chba najmniejszym kosztem zaoszczędzenie będzie na wymianie niskotonowca.

Podsumowanie tematu

✨ Temat dotyczy poszukiwania tańszej alternatywy dla głośnika Tonsil GDN 20/80/2 w konstrukcji kolumn 3-drożnych (8 Ω) z użyciem Tonsil GDWK 10/80/7 i GDM 10/80/2. GDN 20/80/2 jest uznawany za optymalny pod względem brzmienia, lecz kosztuje około 140 zł, co wpływa na budżet całego projektu. Propozycje alternatyw obejmują głośniki STX GDN 22/120/8, które mają gorsze parametry SPL i Qts, oraz głośniki niskotonowe Tesla ARN 226-07-4, które są tańsze i grają bardziej miękko, choć wymagają odpowiedniej obudowy i mogą mieć rezonanse membran. Inna sugestia to Tonsil GDN 20/60/3, tańszy o około 33%, o podobnej mocy, ale bardziej wymagający konstrukcyjnie. Dyskusja podkreśla, że GDN 20/80/2 zapewnia szczegółowe i zrównoważone brzmienie, nie dudni i dobrze sprawdza się w pomieszczeniach 20-30 m² przy odpowiednim tłumieniu akustycznym. Zwrotnice mogą wymagać dostosowania przy zmianie głośników. Wskazano również możliwość zastosowania innych głośników średniotonowych, np. GDN 16 lub Visaton, dla lepszego efektu dźwiękowego. Ostatecznie rekomendowane jest oszczędzanie na innych elementach, aby zachować GDN 20/80/2 ze względu na jego jakość dźwięku.
REKLAMA