logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki głośnik 20 cm, 60W do subwoofera do 60 zł?

badboy23 10 Sty 2006 23:30 7843 42
Najlepsze odpowiedzi

Jaki tani głośnik 20 cm do subwoofera o mocy około 60 W zmieści się w budżecie do 60 zł?

Do takiego budżetu najczęściej polecano STX 22/120/4 SS albo Alphard LW800, a jako jeszcze tańszą i sensowną opcję pojawił się też ARN-226-08/4 [#2168495] [#2179136] ARN-226-08/4 miał według forumowiczów kosztować mniej niż 60 zł i wytrzymywać około 60–70 W, więc mieści się w założeniach mocy i ceny [#2179136] Jeśli zależy Ci na prostym, tanim wykonaniu, padła też propozycja Alpharda DW80K/DW100K w obudowie ok. 25 l zamkniętej, z prostym wzmacniaczem TDA7294 [#2173132]
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 2168495
    Miki_13
    Poziom 13  
    Posty: 101
    Pomógł: 1
    Ocena: 5
    STX 22/120/4 ss na przykład albo wersja sc i ilo omowy potrzebujesz głośnik?? Albo alphard LW800.
    Pozdro miki_13
  • Pomocny post
    #4 2172013
    cikol
    Poziom 27  
    Posty: 983
    Pomógł: 61
    Ocena: 38
    A trafo do wzmacniacza juz masz? Jak ma dużą moc a małe napiecie to daj głosnik o małej impedancji, jak odwrotnie to o duzej
  • Pomocny post
    #5 2172920
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    slyszalem ze alphard LW800 jest lepszy niz glosniki 20cm stxa, wprawdzie slyszalem go ale nie slyszalem wiekszosci 20tek stxa, wiec LW800 proponuje
  • Pomocny post
    #6 2173132
    cursor
    Poziom 31  
    Posty: 1608
    Pomógł: 136
    Ocena: 138
    Jak ma być tanio i prosto to kup DW80K(lub nawet DW100K), wstaw go do 25l zamknięta(40l). Wzmaka mocnego do niego nie trzeba, wystarczy zwykłe TDA7294(spytaj usera irek2 o ten wzmak)
  • Pomocny post
    #7 2173521
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    ja bym jednak proponowal LW bo DW jest bardziej jako srednio niskotonowy fs na poziomie 43hz a LW ma 37, niby tam pare hz ale LW slyszalem a DW nie, pozatym LW to sprawdzony glosnik a o DW nic nie slyszalem
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 2173666
    de Virez
    Poziom 24  
    Posty: 553
    Pomógł: 60
    Ocena: 8
    eee mowimy o alpfardach? a w czym ten lw sprawdzony? w tym ze wytrzymuje 1/4 mocy znamionowej? czy w tym ze buczy?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #9 2173694
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    LW wytrzymuje 1/4 mocy znamionowej? buczy?? tos ty chyba LW nie mial w rekach, moge z czystym sumieniem go polecic bo byl testowany i spokojnie wytrzymuje te 60W mocy znamionowej, pozatym nic nie buczy, moj kuzyn ma na nich kolumny i przyzwoicie grają. jak ich sluchalem co sa dosc glosne i maja przyjazny a nie zaden buczący dzwiek. jesli mi nie wierzysz to zapytaj sie innch osob ktore mialy na tym glosniku kolumne/sub lub w ogole go slyszaly. fakt ze moze inne konstrukcje sa nieudane, to LW poprostu jest wart swojej ceny
  • Pomocny post
    #11 2175687
    ATPAW
    Poziom 20  
    Posty: 522
    Pomógł: 13
    Ocena: 24
    Chyba niema innej metody jak zwymiarowanie obudowy , podaje wzór WxSxH, tylko pamiętaj że jak mierzyłeś w centymetrach to w wyniku skreślasz od końca trzy zera i masz wynik już w litrach :). A pamiętaj że wymiary zewnętrzne to wymiary brutto obudowy . A konstruktora interesują wymiary wewnętrzne obudowy - głośnik + cała reszta która zajmuje miejsce w środku.
    Pozdrawiam .
  • Pomocny post
    #12 2176531
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    do LW nie jestem w stanie powiedziec czy paramy sa prawidlowe, przeczytaj temat: strojenie BR na ucho. albo poszukaj podobnej konstrukcji, a tak na oko dla tego glosnika dalbym 25-40L
  • #13 2176781
    badboy23
    Poziom 27  
    Posty: 1578
    Ocena: 49
    Ja mam obudowę do głośnika 25l głośnik jest widoczny nie zamknięty.
    A co myslicie o tym wzmaczniaczu??
    Załączniki:
    • Jaki głośnik 20 cm, 60W do subwoofera do 60 zł? Schemat.jpg (132.14 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #14 2176971
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    a co to wogole za wzmak? skad masz ten schemat?
  • #16 2177679
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    hmmm raczej na elektronice sie nie znam wiec ci nie powiem czy sie oplaca czy nie ale poszukaj czegos 50W na TDA lub wiecej z tym ze musialbys sie znac na tym zeby sobie cos takiego skonstruowac
  • #18 2178096
    de Virez
    Poziom 24  
    Posty: 553
    Pomógł: 60
    Ocena: 8
    qscgu;p lol że tak powiem, widzialem to g*** w akcji na moim wzmaku co ma niebotyczną moc 25W, i przy rozkreceniu do polowy alpfardy mowiły basta. 60W to on moze wytrzyma, ale w piku 1kHz, a nie w basie;p i mocy chwilowej;p To wcale nie byla wina przesteru (wzmacholek tranzysotrek). A w rekach go nie mialem tylko w kolumnie zrobionej przez kumpla (co prawda zle zrobionej, bo liczonej na parametrach podawanych przez firme alpfard...)
  • #19 2179136
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    no to bardzo dziwne bo moj kuzyn ma juz pol roku na tym glosniku podlogowki i jakos nie narzeka wzmak bodajrze 2x50-60W w kolumnie 2 drożnej. Wpradzie nie byly liczone z parametrow jakie podal producent a strojone na ucho i wg doswiadczenia i jakos nie widzialem zeby ten glosnik sie zanadto przepracowywał, spokojnie wytrzymywaly max wzmacniacza i nie pierdzialy etc. nie schodzą tak nisko jak inne ale nadaja sie na suba. chociaz zapomnialem ze autor ma do wydania 60zl a za 60zl moze kupic ARN 226. nawet najdrozszy 226 kosztuje mniej. http://empire.com.pl/TVM-ACOUSTICS/niskotonowy/arn-226-08-4.htm
    i akurat co do tego glosnika nikt nie zaprzeczy ze wytrzyma 60-70W
  • #20 2179428
    goffer007
    Poziom 16  
    Posty: 139
    Pomógł: 12
    Ocena: 1
    badboy23 - napisz do czego ten sub będzie i w jakim pokoju będzie stał bo po tym co napisałeś to można polecić ci każdą 20.

    qscgu - tesle nie zbyt nadają się do subów. to raczej głośniki do 3-drzżnych podłogówek.

    co do lw to nigdy nie byłem dość odważny by go kupić no ale opinia o firnie mówi sama za siebie.
  • #21 2179490
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    "qscgu - tesle nie zbyt nadają się do subów. to raczej głośniki do 3-drzżnych podłogówek. "

    wlasnie dlatego ze nadaja sie do 3 droznych konstrukcji nadaja sie i do suba

    "co do lw to nigdy nie byłem dość odważny by go kupić no ale opinia o firnie mówi sama za siebie."

    wlasnie ze opinia o firmie nic nie mowi nam o glosniku bo dobrym firmom zdarzają sie potknięcia a słabym przebłyski
  • #22 2181320
    badboy23
    Poziom 27  
    Posty: 1578
    Ocena: 49
    To ma być do wieży jako dodatkowy bass mam go trochę za mało:D. Mam obudowę 3 drożną z tym, że zatkałem dwa otwory i jako basowy dam 20 cm obudowa ma 25l a pokuj ma 15m2.:D
  • REKLAMA
  • #23 2181667
    goffer007
    Poziom 16  
    Posty: 139
    Pomógł: 12
    Ocena: 1
    badboy23 – po tym co napisałeś to wiem tyle samo co przedtem. 20cm ma wiele głośników. Domyślam się że masz jakieś altusy z 3 otworami bass-reflex. Jednak uzupełnianie 3-weya z 20cm basem subem z 20cm głośnikiem mija się trochę z celem. Przydałoby się coś powyżej 25cm.
  • #25 2181895
    Banasiewicz02
    Poziom 31  
    Posty: 1693
    Pomógł: 120
    Ocena: 107
    Cytat:
    ma mnieć ładny basik:)
    skoro tak to bierz LW 800..robi on takie fajne BUUUUUUUUU co przez 3/4 populacji uważane jest za owy "ładny basik"
  • #27 2184672
    de Virez
    Poziom 24  
    Posty: 553
    Pomógł: 60
    Ocena: 8
    ja cie nie czaje? lat temu kilka na elektrodzie stwierdzono ze stx ma glosniki basowe, ktore grają a nie robią buu jak alphard (w tym sławny LW), ludzie ocb?? Ameryke chcecie odkrywac po raz kolejny? Z alpfarda jak to juz bylo zauwazone (także) dawno temu wydobywa sie "buuu", a z stx nie. Naprawde cały ten temat nie jest potrzebny bo to bylo omowione 150x na tym forum, zawsze odpowiedz taka sama : STX

    qscgu głuchy jestes, tyle moge powiedzieć, ale swoje opinie tegu typu to zachowaj dla siebie.
    Porażka. LW profeszjonał szabłufer...
  • #28 2185326
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    "qscgu głuchy jestes, tyle moge powiedzieć, ale swoje opinie tegu typu to zachowaj dla siebie. "

    to ty jestes raczej głuchy i masz nienormalne nastawienie do alphardów, zreszta do innych ludzi także, tak jakby te glosniki w ogole nie działały. ludzie robią na tym glosniku suby, podlogowki i jakos są zadowoleni a ty sprzeczasz sie z nami probojac wmowic ze tak nie jest... daruj sobie te twoje uwagi na temat firmy a zajmij sie samym glosnikiem o ile w ogole wiesz co to za seria LW bo z twoich wypowiedzi zdaje sie ze nie wiesz.

    1. "...Albo alphard LW800. ..."
    2. "...slyszalem ze alphard LW800 jest lepszy..."
    3. "Jak ma być tanio i prosto to kup DW80K(lub nawet DW100K)" - tu wprawdzie nie byla mowa o LW ale o alphardach
    4. " skoro tak to bierz LW 800..robi on takie fajne BUUUUUUUUU co przez 3/4 populacji uważane jest za owy "ładny basik""

    musisz zrozumiec ze to nie ty wybierasz glosniki a autor tematu i jak ci cos nie pasuje to nie pisz - proste. ja nie narzucam swojej woli tak jak ty to usilnie probojesz zrobic tylko dyskretnie mowie opinie oparte o doswiadczenie.

    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic365728.html
    zobacz sobie ten temat
  • #30 2187121
    qscgu
    Poziom 34  
    Posty: 3347
    Pomógł: 161
    Ocena: 50
    za tą cene nie mozesz oczekiwac cudow bo zycie wiele razy nas doswiadcza ze jednak za jakosc sie płaci, nawet STX nie jest super bo gdyby tak bylo to glosniki nie kosztowalyby 20zl tylko 200

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru głośnika 20 cm o mocy około 60 W do subwoofera w budżecie do 60 zł. Proponowane modele to m.in. Alphard LW800, STX 22/120/4 ss, DW80K, DW100K oraz ARN 226. Alphard LW800 jest polecany ze względu na niższą częstotliwość rezonansową (ok. 37 Hz) i pozytywne opinie dotyczące jakości dźwięku, mimo kontrowersji co do jego wytrzymałości i charakterystyki basu ("buuu"). STX jest uznawany za głośnik o bardziej neutralnym brzmieniu basu, ale mniej popularny w tej klasie cenowej. ARN 226 jest wymieniany jako tani i wytrzymały głośnik niskotonowy. Wzmacniacz do głośnika powinien mieć moc dopasowaną do impedancji głośnika (4 lub 8 Ω) i mocy nominalnej, często polecany jest prosty wzmacniacz na układzie TDA7294. Obudowa subwoofera powinna mieć pojemność około 25-40 litrów, a jej objętość można obliczyć ze wzoru WxSxH (w cm) z uwzględnieniem wymiarów wewnętrznych. Dyskusja porusza także kwestie strojenia obudowy (BR, isobaric) oraz praktyczne doświadczenia użytkowników z różnymi głośnikami i wzmacniaczami. Autor planuje użyć Alphard LW800 w otwartej obudowie 25 l do wieży w pomieszczeniu 15 m² jako dodatkowego basu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA