Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mały subik do furki :)- tandem LW800

devolt 26 Wrz 2005 20:18 17527 31
  • Witam wszystkich forumowczów. Chce wam pokazać moją kolejną już konstrukcje, tym razem jest to mały subik do samochodu.
    Sub miał być mały, tani i mobilny. Początkowo myślałem nad jakimś Hertzem, ale niestety sam przetwornik do tanich nie należy. Po wielu godzinach natrafiłem na konstrukcje tandemu LW800. Co mnie zainspirowało i skłoniło do sprawdzenia co to cudo potrafi:).
    Obudowa:
    Ponieważ miał być mały obudowa w kształcie tuby odpadała(zajmuje za dużo miejsca), wykonałem skrzynkę z płyty wiórowej 16mm (mobilny=w miarę lekki dlatego 16mm,a nie 18mm i mdf) o objętości ok 25 litrów ze ściętą tylną ścianką, aby można go było maksymalnie podsunąć pod siedzenie w bagażniku. Po odjęciu wszystkiego co zmniejsza objętość owej obudowy pozostaje jakieś 22dm^3 co daje strojenie na 35hz i całkiem niezłą dynamikę.
    Wykończenie to wykładzina podłogowa z OBI :) z przeceny (za kawałek 4m na 50cm dałem 6zł) przyklejona na butapren.
    Wytłumienie fizjolina lub ocieplacz do kurtek jak kto woli :) tez tanio.
    Przyczepione pineskami aby nie latała w środku i nie zasłaniała BR.
    Zasilanie:
    Aby ruszyć tymi "potworkami" zastosowałem niemal uniwersalny wzmacniacz oparty na dwóch( po jednym na głośnik) tadeuszach(tda7294) zasilanych z przetwornicy mdcs-a.
    W stanie spoczynku przetworka pobiera 450mA i daje +-30,5V po obciążeniu spada do 28V i tak zostaje co daje moc na poziomie ok 80W, a ze są dwa wiec razem 160W(4Ω).
    Trafko w przetwornicy różni się od tego na zdjęciach ponieważ nie zrobiłem fotek po zmianie. Teraz trafko nawinięte jest : Pierwotne lica 4x0,8 mm 10 zwojów z odczepem po środku co daje 2x5 zwojów, wtórne 1x 1,6mm 24 zwoje, takze z odczepem co daje 2x 12 zw.
    Przetworka zgodnie z zaleceniami autora wykinana jest w postaci solidnego pająka. Wszystko jest umocowane klejem na gorąco na grubym kawałku ebonitu. Połaczenia wykonane grubym kablem około 2,5 -3mm²
    Masy łaczą sie na kondensatorze wejściowym.
    Przydźwięk i jakiekolwiek zakłucenia brak.
    Kondensatory na wejściu to 1x 1000uF(low esr) + 5x470uF
    Kondy na wyjściu: na stronę po 2x 3300uF na 105'C + 1x1000uF(Low esr)
    Końcówki mocy i filtr aktywny wykonany na płytkach metodą SMD.
    Filtracja sygnału
    Nic nowego filterek dolnoprzepustowy z regulowaną częstotliwością odcięcia 20-100hz zasilany z pojedynczego napięcia poprzez stabilizator 9V ze sterowania anteną w radiu.
    doznania odsłuchowe:
    Całkiem pozytywne. Subek gra bardzo głośno jak na swą niską efektywność, schodzi dosyć nisko jednak jego główna zaleta to niezła dynamika bas jest szybki i krótki tak jak chciałem. Jest jeden problem z podbarwieniami w okolicy 40 Hz ale to pewnie wina za małej długości BR powinno być 25cm, a jest 18 ale jak znajdę rurkę plastikową o śr. 60 mm to naprawie ten błąd. Ogólnie gra jak rasowy woofer i zapewnia niezapomniane wrażenia odsłuchowe:) To tyle, bo jeszcze nie miałem okazji go dłużej potestować jak zrobię porządną instalacje to wtedy uzupełnię wrażenia jakimiś większymi konkretami.
    Koszty

• Głośniki LW800 x2 - 70zł
      Elektronika - 60zł
      Obudowa : płyty, okladzina, wytłumienie i tunel BR - 30 zł
      Okablowanie - 20zł

Polecam kazdemu za tą kase nic lepszego sie nie kupi.
    Acha i oczywiście jak przystało na subwoofer samochodowy aby przyciągał uwage potencjalnych klientów musi posiadac jakis bezurzyteczny bajer, ja zastosowałem diode uv, która wmontowana jest w przezroczystego peszla którym idzie kabel od głośnika do wzmaka. Całkiem fajne to wygląda:)

Fajne!
  • #3 26 Wrz 2005 21:05
    latawiec666
    Poziom 16  

No dla mnei bomba tylko mały masz chyba troszke ten radiator na tda ale cóż:) +5

• #4 26 Wrz 2005 22:01
    CzoQś
    Poziom 11  

Troszkę mi się tylko to "upakowanie" na płytce nie podobuje...no ale ogólnie końcowy efekt na 5 :)

• #5 27 Wrz 2005 10:42
    Erwin
    Poziom 15  

A BR troche nie za blisko scianki? ogolnie super, gratuluje.

• #6 27 Wrz 2005 16:43
    CoMrAt
    Poziom 10  

devolt
    Możesz zamieścić dokładny schemat wzmacniacza, przetwornicy oraz filtru?

• #7 27 Wrz 2005 17:29
    devolt
    Poziom 21  

Erwin napisał:
    A BR troche nie za blisko scianki?

Hej jezeli chodzi ci o tylną ścianke to nie, bo sub ma głębokość około 30 cm juz dokładnie nie pamietam , a br ma 18cm (aktualnie), a minimalna odległośc od scianki jaka moze byc to średnica br. mój ma 6 cm wiec jest jeszcze zapas.

Załączam schemaciki chociaz mozna je znaleźć bez wiekszych problemów.

• #8 27 Wrz 2005 18:28
    Uzytkownik
    Poziom 16  

Witam,

No, no subwooferek na niezlym poziome, elektronika tez, chociaz nie gustuje w pajaczkach klejonych do bakielitu ;) . Niby mialbyc versja ekonomiczna a kondow sie tam znalazlo co niemiara ;) .Glosniki jak za ta cene to powiem szczerze niezle wybrales, ale zawsze mozna bylo skorzystac z oferty STXa (to nie krypto reklama ! :D ). Interesuje mnie po ile Ty zakupiles ten sliczny kocyk, widze ze z OBI, gdzie on sie znajduje no i wlasnie po ile jest.

POzdro

• #9 27 Wrz 2005 23:30
    devolt
    Poziom 21  

Hej tez nie przepadam za pajączkami ale w tym wypadku pajak jest nawet lepszy, bo bardzo trudno jest zrobic pcb do tego ze względu na odpowiednie prowadzenie mas. Wykładzinka została zakupiona w Obi w Jabłonnej jest to blisko warszawy, w innych marketach OBI tez powinno byc. Szukaj w dziale z wykładzinami i dywanami. Cena to 4,99 zł za m^2. Sprzedają to z rolki o szerokości 4 m. Ja zapłaciłem troszke mniej niz by to wynikało z cennika(dokładnie dałem 5,6zł ) , bo dostałem rabacik. Został im kawałek i nie mieli co z nim zrobic.

Pzdr Devolt

• #10 29 Wrz 2005 23:13
    TTOM
    Poziom 11  

czesc - potrzebuje zrobic sobie taka przetworke z juz gotowego trafka oferowanego przez mdcs;a - z braku czasu hcciałbym to komus zlecić za wynagrodzenie - jak ktos ma ochote -moze devolt ? - dajcie znac - ile za robote i za czesci tomanit(malpa)interia.pl
    pozdrówka -sorki do admina za taki post ale naprawde przyda mi sie ten sprzecik a sam go nie wiem kiedy bym poskładał

• #11 04 Lut 2006 16:13
    Snajper_69
    Poziom 10  

Witam mógł by mi pan podać dokładne wymiary tej skrzynki bo mam taki sam głośnik i musze zrobić skrzynke prosze o pmoc mój e-mail dawid_snajper(malpa)interia.pl . Z góry dzięki !!!!!

• #12 03 Maj 2006 16:23
    devolt
    Poziom 21  

Witam oto wymiary subika. Troche długo to trwało, ale w końcu się udało:) Zaznaczam, że są to wymiary zewnętrzne!! Do obliczenia pojemności należy uwzgędnić grubość płyt, która w moim przypadku wynosiła 16 mm.

W załączniku prymitywny, ale jakże pomocny rysunek z wymiarami.

P.s Nie jestem pewny w 100% co do wymiaru podstawy 33 cm ( moze byc ewentualnie 35 cm ), ale to najlepiej sobie przeliczyc żeby objętośc była równa ~25 litrów.

Pzdr Devolt

• #13 03 Maj 2006 21:52
    adamlen1
    Poziom 15  

Konstrukcja ciekawa nie ma co, ładnie wykonane i wogóle. Jeżeli to dobrze działa to jest luuzik. A to jest najwazniejsze. pozdrawiam i życze dużo udanych konstrukcji :)

• #14 04 Maj 2006 14:56
    leszekraczka
    Poziom 23  

Facet..Super..
    i tyle..
    nie obrazisz się jak zerżnę Twoją konstrukcję do mej Asterki ;-) ?

• #15 04 Maj 2006 20:22
    devolt
    Poziom 21  

:) miło mi oczywiście, że się nie obraże :) po to jest forum "żeby czerpać z niego inspiracje":) W razie problemow służe pomocą :)

Pzdr Devolt

P.s w załączniku projekt płytki pod filtr aktywny (wersja SMD)

• #17 17 Lip 2006 14:23
    Mateo23
    Poziom 10  

Witam! Jestem kompletnym laikiem, a chciałbym zrobić własną skrzynie. Wybrałem ten projekt ze względu na odpowiadające mi parametry, i czytelność opisu. Mam parę pytań.
    1) Czy dobrze rozumiem ze w skrzyni są zamocowane dwa głośniki ? czy tylko jeden odwrócony magnesem na zewnątrz ? jeśli dwa to czy trzeba je jakoś specjalnie podłączać żeby nie było żadnego konfliktu ?

2) mam wzmacniacz blaupunkt gta 2 special 375watts , czy w takim razie do konstrukcji wystarczy tylko filtr dolnoprzepustowy i głośniki ? wystarczy to wszystko spiąć i będzie hulać ? Jak wybrać filtr o co musze pytać żeby gość sprzedający nie zadawał zbędnych pytań (pewnie nie będę wiedział o co mnie pyta)

3) Czy magnes można obudować szybką z pleksiglasu ? wydaje mi się ze ładniej i funkcjonalniej by to wyglądało w moim aucie w bagażniku wala się mnóstwo rzeczy.

Wiem ze moje pytania mogą wywołać uśmiech na niektórych twarzach ale to forum czytuja nie tylko elektronicy elektrycy , proszę o wyrozumiałość , z góry dzięki za odpowiedź
    :?::?:

• #18 19 Lip 2006 23:46
    life27
    Poziom 15  

1. Tak dobrze myślisz. jeden głośnik jest zwrócony do drugiego membraną, pracują w przeciwfazie czyli jak jeden wychyla membrane do na zewnątrz to drugi wychyla do wewnątrz. Poprostu są podłączone jeden ma + do +, - do - a drugi podłączony + do - i - do +

2. Podejrzewam że w swoim wzmacniaczu masz wyjście na subwoofer i tym samym filtr juz wbudowany. przeczytaj w instrukcji

3.Sam magnes możesz obudować. ale nie kosz głośnika bo wtedy nie bedzie to spełniało swojej roli w takiej konfiguaracji.

Ja teraz wykonuje podobną skrzynię też opartą na dwóch głośnikach pracujących w układzie przeciwsobnym (natchnął mnie ten projekt devolta). Tylko ja niestety robie od podstaw. przetwornica, wzmacniacze i filtr... zresztą tak jak devolt

Ze mnie tez żaden specjalny elektronik ale mam nadzieje że pomogłem

• #19 17 Sie 2006 08:16
    michalmic
    Poziom 11  

Witam,
    mam pytanie odnoście tej konstrukcji suba. Czy zastosowanie zewnętrznego wzmacniacza dwu-kanałowego zda egzamin w tej konctrukcji?? Czy do jednego głośnika z takiego wzmacniacza można będzie podłączyć jeden kanał a do drugiego drugi (oczywiście odwrócony w fazie).

• #20 20 Sie 2006 21:43
    life27
    Poziom 15  

jeśli na oba kanały podasz ten sam sygnał znaczy się z tego samego wyjścia to myśle że tak

• #21 02 Lis 2007 20:15
    maju454
    Poziom 10  

Właśnie dziś skończyłem robić swojego suba świetnie gra. bardzo dynamiczny bas

• #22 02 Lis 2007 22:27
    Eliminator
    Poziom 24  

Ładne wykonanie a duży plus ze wzmak jest do tego. Tak dalej !

• #23 06 Lis 2007 00:12
    MichagM
    Poziom 12  

Troche dziwie bo głośniki uderzają 2 na raz na środku :P Tylko będziesz musiał kupiś specjalną kopułke kratkową metalową tak żeby nie zniszczyś głośnik na zewnątrz

• #24 06 Lis 2007 13:31
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

michalmic napisał:
    Witam,
    mam pytanie odnoście tej konstrukcji suba. Czy zastosowanie zewnętrznego wzmacniacza dwu-kanałowego zda egzamin w tej konctrukcji??

tylko musisz podać na dwie końcówki sygnał mono.

MichagM napisał:
    Troche dziwie bo głośniki uderzają 2 na raz na środku

Po prostu trzebo trochę się doedukować i nie będzie "dziwne". Takie rozwiązanie to układ izobaryczny.

• #25 06 Lis 2007 19:30
    MichagM
    Poziom 12  

Do przemo-lukas
    Bo ja pierwszy raz widze :P
    Ale na 100% żywotność zmiejsza bo zawieczenia nie wytzrymują dłużej z powodu silniego wychylenia membram :P Myśle że to normalnie ale to już jest ekstremalny subowoofer :P

• #26 07 Lis 2007 22:56
    tgaudio
    Poziom 13  

Witam.
    -Pierwsze do czego można się przyczepić to...dziwny pomysł łączenia tranzystorów mocy i diod prostowniczych przetwornicy długimi przewodami....skoro potrafisz zrobic płytkę PCB na filtr to tak samo powinieneś zrobić dla przetwornicy-niepotrzebne straty....
    Wszystkei elementy powinny być na PCB z dolutowanymi przewodami do ściezek w celu zmniejszenia rezystancji połączeń i tak by półprzewodniki kontaktowały sie z metalowym panelem. Przetwornica to już układ w.cz i sieje zakłóceniami...
    -Kondensator 1000uF na wejsciu to nieporozumienie.....minimum dla dwóch tda to jakieś 4*2200uF/25V low sr ( lepiej wiecej i mniej łaczyć równolegle w celu zwiększenia pradu w impulsie), na wyjściu też by sie przydało wiecej + kondensatory ceramiczne,
    -Układ izobaryczny czyli stałego ciśnienia jest stosowany bardziej do obudowy zamkniętej w celu zmniejszenia razy 2 jej objętości (ta sama f rezonansowa, lecz Vas 2 razy mniejsza), efektywność systemu izobarycznego jest taka sama jak 1 głosnika w 2 razy wiekszej obudowie ze względu na dwukrotny wzrost masy membrany bo 2 głośniki czyli spadek o 3dB ale 2 głośniki wiec wzrost o 3dB czyli wypadkowo nic z efektywnością sie nie dzieje. Lepiej byłoby zbudować band-pasa na jednym głośniku - skrzynka nieco wieksza ale nie ma koszmarnego wystającego głośnika ( i tyle samo by zajęło ostatecznie) i bas jest jeszcze szybszy (obuowa zakmnieta band-pasa), dodatkowo o 1 tadka mniej i głośnika w bandpasie nie da sie przesterować ("mechanicznie"). Tu poniżej rezonansu układu membrany zostaną wyplute...wiec lepiej dać filtr subsoniczny na f odcięcia ok 35Hz...
    35Hz strojenia to za nisko jak na warunki samochodowe.
    Ogólnie nie to że sie czepiam, ale projekt mimo ze ciekawy i ogólnie fajny...to nieprzemyślany do końca. Brawa za pracę własną i inwencję ;)
    Pozdrawiam

• #27 12 Lis 2007 02:06
    KaNiOn
    Poziom 10  

Obudowa izobaryczna br ma jedną zasadniczą przewagę nad band-passem - trudno ją spieprzyć xD Band- pass po nawet małej pomyłce w fazie projektu da (podobno) katastrofalne brzmienie.. Po za tym trudniej sie projektuje

• #28 12 Lis 2007 12:53
    tgaudio
    Poziom 13  

No cóz....jak ktoś nie umie band pasa....wystarczy przeciętny program do obudów głośnikowych lub dobra ksiązka z wzorami.
    Izobaric stosuje się bardziej do zamkniętych...jak napisałem powyżej a nie do b-r...
    Pozdrawiam

• #29 13 Lis 2007 18:54
    maju454
    Poziom 10  

tgaudio Weź pod uwagę głośniki na jakich ten subik jest zrobiony jak na LW800 to chyba najlepsze rozwiązanie. Według mnie ten izobarik z br gra dobrze.

• #30 22 Sty 2008 11:43
    devolt
    Poziom 21  

->tgaudio
    trochę późno na odpowiedź, ale dopiero zauważyłem ,że ktoś tu jeszcze pisze :)
    1) Co do pająka i łączenia tranzystorów przewody są krótsze niż na zdjęciu i wcale nie dają aż takich strat, są bardzo grube przekrój ok. 3mm^2 .
    Płytki nie robiłem bo przetwornica była eksperymentem nie byłem do końca pewien czy zadziała. Sam autor polecił zrobienie jej w pająku. Zapewniam że nie sieje nic, sprawdzone w 3 samochodach.
    2) Co do kondensatorów na wejściu: na początku napisałem ile i jakie zastosowałem po zsumowaniu daje to 3350 uF(1x 1000uF(low esr) + 5x470uF)
    Na wyjściu : 2x 3300uF na 105'C + 1x1000uF(Low esr) czuli 7600 uF na stronę czyli w sumie 15200 uF mało??? Ceramiczne oczywiście, są przyjrzyj się na zdjęciach.
    3) Co do band-pasu nie braełm go pod uwagę ale teraz porównywalem i przy podobnej wielkości budy mam f3-46 Hz/ dla isobarika 32 Hz.
    Moim celem było sprawdzenie jak sie sprawdzi taki typ suba w samochodzie.
    Tak czy siak dziękuje ze cenne uwagi moze nasteny zrobie własnie w bp :)

A toak pozatym jakie strojenie zalecacie do auta??
    Fakt ze z tymi 35 Hz troche przesadziłam :) Ale to mój pierwszy sub do auta.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson