Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty programator At89c2051

25 Kwi 2003 21:54 22657 41
  • Poziom 10  
    Znalazłem bardzo prosty schemat programatora do tego mikrokontrolera, ale niemam opisu jak z niego skorzystać. Został on opisany w Praktycznym Elektroniku nr 12/99 "Programator Atmeli w 15 minut", ale nie mogę nigdzie znaleźć tego artykułu. I tu wielka prośba do uczestników forum: jeżeli ktoś posiadał by zeskanowany ten artykuł albo jakieś informacje o tym programatorku bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziekuję.
  • Poziom 31  
    Jesteś pewien, że chodziło to a AT89Cx051?? Może raczej o rodzinę AVR, bo to by się zgadzało. Tam można zrobić bardzo prosty i tani programator, bo do AT89Cx051 trzeba dodać 12V, czyli potrzebne jest zewnętrzne źródło. Sprawdź, czy chodzi o ten scalak.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc. Dzisiaj wypróbuje czy to działa :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 17  
    Czy działa Wam ten programator z Praktycznego Elektronika (12/99)?? Bo ja nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, że ktoś go wykonał i programator działał. :D
  • Poziom 11  
    Siemka... :wink: Jak ktoś potrzebuje, to mogę podesłać schemat prostego programatorka wraz z programem, który kiedyś gdzieś znalazłem, poprawiłem i działa do dziś... Pozdrawiam... :P
  • Poziom 17  
    Jakbyś mógł Krakusj to ja bym poprosił.
  • Poziom 11  
    8) Spoko, tylko jutro bo mam go w domu a teraz siedzę w robocie... Pozdrawiam... :D
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie... :P Udostępniam schemat wraz z programem tak jak obiecałem. Jest to udoskonalona wersja "programatora ATMELI w 15 min."... Zarówno oryginalna wersja jak i udoskonalona działała bez zarzutów. :) Wykorzystuje je w BASCOMIE '51. Bardzo ważne są poziomy napięć, szczególnie +12V... :x W razie problemów piszcie... Pozdrawiam... :roll:
  • Poziom 11  
    Witam
    Mam takie pytanko: czy programator przedstawiony w tym poście (ten udostępniony przez krakusja ) może programować również 4051, a może jeszcze inne :?:
  • Poziom 27  
    Naturalnie że może, będzie nawet działał z at89c99999051 jeśli tylko procesorek będzie miał tyyyyle pamięci i taki sam protokół programowania
  • Poziom 11  
    oczywiście że może programować 4051.... sam to u siebie robiłem, z tym że musisz mieć pełna wersje Bascoma..... innych procków jeszcze nie testowałem...
  • Poziom 17  
    Ten programator jest tak prosty, że az nie działa :( Zrobiłem go, zrobiłem dyskietkę dosowską (w win xp pascal nie obsługuje portów) próbowałem zaprogramwoac i nic. Proc jak wyrzucał jedynki na port tak i je wyrzuca. Program dałem taki:

include reg_c51.INC

code at 0000h
    clr P1.2
    setb P1.3
    clr P1.4
    setb P1.5
    clr P1.6
    setb P1.7
    start: ljmp start
    end

Skompilowałem, w RIDE dałem na bin2hex i nie działa :(
  • Poziom 15  
    A czy nie prosciej byloby zakupic jakis procek z seri 51 z ISP np. AT89S51? Ma on wiecej wyjsc a kosztuje ok 6zl. Kupilem takie cudo i jestem bardzo zadowolony(jestem poczatkujacy i narazie mi wystarcza). Programuje go programem AEC ISP , ktory bez problemy smiga pod XP(przynajmniej z SP2). Sam programator to doslownie 4 czy 5 kabelkow laczacych odpowiednie piny procka z portem LPT. Jedyna wada jaka zauwazylem jest to, ze wymiwnione wyzej przedmioty musza byc bardzo krotkie. Ja zrobilem ok 30cm a jak przypiolem do tego przedluzke to juz byly problemy z zapisem i odczytem. W najblizszym czasie planuje dozucic do tego ukladzik 74HC244 wiec dlugosc kabla nie bedzie juz problemem(mam nawet juz schemacik takiego programatorka)
  • Poziom 17  
    boroova6523 możesz zapodać jakoś ten schemat programatora do tego AT89S51? Tego kabelkowego. I może wiesz czy robia go w obudowie 20 nóżek?
  • Poziom 15  
    Tu masz schamaty i programiki:
    1. Folder AEC ISP zawiera dosowy programik(ale bezproblemu chodzi na XP) do programowania procka a w PDF-ie znajdziesz opis ktore piny procka podlaczyc z pinami LPT (zrozumienie tego nie powinno byc problemem ale jakby cos to pisz)
    2. Folder ISPPROG zawiera windowsowy programik do obslugi kilku programatorow miedzy innymi AEC ISP oraz STK200. Ja osobiscie mialem lekkie problemy z tym programam i moim programatorkiem wiec narazie kozystam z tego dosowego i chodzi bez blednie ale chyba bedzie potrzebny do STK200
    3. Plik stk200.jpg to schemat programatora ktory zamierzam zrobic w celu zwiekszenia dlugosci kabla(na razie nie moge powiedziec czy dziala.
    4. Co do obudowy to z tego co sie orientuje 89S51 jest w 40-nozkowej (ma 32 linie I/O) ale jak nie chcesz to nie musiesz kozystac z wszystkich

Tylko pamietaj ze mowa caly czas o AT89S51 a nie AT89C51 bo on nie ma ISP
  • Poziom 15  
    Jeszcze jedna wazna inforamcja:

W schemacie bez bufora 74HC244 jesli zrobisz zwarcie to mozesz spalic port LPT(w wersji z buforem to on sie wtedy spala) a to juz raczej nie jest przyjemna sytuacja. Ja naszczescie tego nie przezylem ale gdzies czytalem ze jednemu gosciowi komp zesfirowal kompletnie i nawet windows sie nie wlaczal.

Wiec apeluje o szczegulna ostroznosc.
  • Poziom 17  
    http://www.allegro.pl/show_item.php?item=77303317 Czy to jest ten układ który chcesz złozyć? Bo może sobie taki kupię. Portu wtedy nie spalę, a za 20 PLN to i tak go pewnie nie złożę (sama płytka trochę kosztuje...) I będzie ładny. Jak go się potem do układu podłącza?
  • Poziom 15  
    No chyba to jest to samo.
    Ale cena to troche zawyzona moim zdaniem.

Ja wezme i przerobie to co juz mam a jak mi sie nie zmiesci plytka(wykonana wlasnorecznie) do wtyczki to zawsze przeciez moge zamontowac jakiec pudeleczko gdzies w polowie kabla albo na koncu.

Wsumie musze jeszcze pofatygowac sie do sklepu po uklad i diode.
    Na necie 74HC244 kosztuje ok 1,20 zl a 1N4148 to wydatek rzedu ok 0.20 zl, kondzio i rezystor to sie gdzies w domu znajdzie no i moze jeszcze podstawka do ukladu. W 5 zł powinienem sie zmiescie(u mnie w miescie to ceny czesci elektronicznych to chyba wyssane z palca sa) a jak dobrze pojdzie to jeszcze na jakies piwko zostanie :)

Dodano po 13 [minuty]:

a co do podlaczania ulkadu to np. w dokumentacj procka masz podpisane piny dla AT89S51 sa to :
    pin 9 RESET
    pin 8 (SCK) P1.7
    pin 7 (MISO) P1.6
    pin 6 (MOSI) P1.5
    pin 40 VCC (POWER)
    Oczywiscie to jest dla obudowy dip40 bo sa tez wersje w innych obudowach(polecam dokumentacje ze stronki Atmela)

ja zamontowalem sobie na plytce z prockiem takie gniazdko jak do tego programatorka z allegro i mam wtyczke do tego odpowiednia i tak podpinam(zrobilem tez tak ze odwrotne podlaczenie wtyczki jest niemozliwe)

A czy juz wiesz jak powienin wyglodac taki ukladzik z prockiem (chodzi mi o zasilanie, kwarc, reset, itp.)??
  • Poziom 17  
    Cytat:
    (chodzi mi o zasilanie, kwarc, reset, itp.)??

To już nawet złożyłem do tego AT89C2051, który się nie programuje. Ale nic kwarc stabilizator itd się wyjmie. Ogólnie sam układ działa chyba, bo po właczeniu na pinach pojawiająsię jedynki. No oprócz P1.0 i P1.1.

Zamówię ten programator. Będę musiał się nauczyć płytki trawić, bo póki co płytka uniwersalna 5x10 cm kosztuje 10 PLN...
  • Poziom 15  
    No bo za 10 pln to masz kompletny zestaw do trawienia( plytka o wymiarach mniej wiecej pudelka z plyty cd+chlorer+pisak(ja kupilem zwykly za 1.7 zl i nie zamienilbym go za zaden inny)

trawienie to nie taka trudna sprawa. mam gdzies nawet taki prosciutki kurs o tym to ci moge zapodac.
  • Poziom 17  
    Mam programator. Kupiłem AT89S52. Zlutowałem układ. Zasilanie 5V jest, układ reset działa, jak wsadzam proca to na porce P0 mam 0.3V, na porcie 2 mam 5V. Napisałem program który ustawi mi port 2 na 01010101. Jak go wgrać do procka? Niech mi ktoś powie tak krok po kroku. Mam zbiór hex. Programator przyczepiony prawidłowo.
  • Poziom 15  
    Napisz dokladnie jakiego programatora i programu do niego uzywasz bo w tym temacie byla mowa juz o kilku.
  • Poziom 15  
    1. Wlaczasz ispprog
    2. wybierz procka (w twoim przypadku at89s51/52 )
    3. ustwa czestotliwosc twojego kwarcu.
    4. wejdz w setup i wybierz programator STK200/300 Evaluation Board
    5. ustaw sciezke do twojego pliku hex (file for programing flash)
    6. nacisnij "erase & program all"
    7. zresetuj uklad.

jesli nie chodzi to musiesz ustawic jeszcze "fuse and lock bits" (przynajmniej ja tak mam)
    ja wchodze tam i zaznaczam wszystkie 3 a pozniej "program" ale nie zawsze ustawiaja sie od razu(przynajmniej u mnie-nie wiem czemu). Jak by ne bylo musisz metoda prob i bledow dojsc do takiej kolejnosci ustawiania zeby wszystkie 3 byly ustawione. Potem reset i powinno smigac.

P.S.
    napisz jak wyglada twoj program bo mozesz tam miec jeszcze jakis blad
  • Poziom 17  
    include reg_c51.INC

code at 0000h
    clr P2.0
    setb P2.1
    clr P2.2
    setb P2.3
    clr P2.4
    setb P2.5
    clr P2.6
    setb P2.7
    end

Tego includa pobrałem ze strony atmela. Wyszedł mi taki hex:

:10000000C2A0D2A1C2A2D2A3C2A4D2A5C2A6D2A784
    :03001000020010DB
    :00000001FF

Po zaprogramwoaniu i odczytaniu wyszło coś takiego:

:10000000C2A0D2A1C2A2D2A3C2A4D2A5C2A6D2A784
    :10001000020010FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFDB
    :10002000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFE0
    tu jest fuzo linijek z samymi FF i na końcu to

a proc ma nadal 5 V na każdej nóżce portu 2. :( Ale i tak coś już mam bo programator rozpoznał mi proca. :)

Zrobiłem drugi program prostszy:

include reg_c51.INC

code at 0000h
    mov P2, #01010101b
    end

hex

:0600000075A0550200038B

i hex po odczytaniu

:1000000075A055020003FFFFFFFFFFFFFFFFFFFF8B
    :10001000FFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF0

I tez nic :(
  • Poziom 15  
    po pierwsze to program najlepiej taki cobie napisz:

cseg at 0
    petla:
    mov p2, #01010101b
    jmp petla
    end

a po drugie to posiedz nad tymi "fuse and locks bits'ami", ja musze je kilka razy ustawiac zanim mi program zacznie chodzic, moim zdaniem sam musisz dojsc do tego jak je ustawiac bo na ja ustawie wszystkie nacisne"program" wyjde z okienka wejde tam spowrotem i znowu sa wylaczone albo wlaczony jest tylko srodkowy(to wtedy wylaczam srodkowy a wlaczam pozostale 2)

Dodano po 6 [minuty]:

a co do tych ff to chyba to jest normalne bo tez je mam wynika to chyba z nieupozadkowania pamieci z tym ze ja muj odczyt flasha musze ropbic przed ustawieniem fuse bitow bo pozniej to cala zawartosc odczytywana jest jako kolejne liczby : 00 01 02 03 ... fd fe ff 00 01 02 ...
  • Poziom 17  
    mam pytanie: na razie mam podpiete nóżki vcc, gnd, reset i te od programatora miso i mosi i od kwarcu XTAL1 i XTAL2. Reszta wisi "w powietrzu" tzn nie są lutowane do płytki.

teraz sobei czyatm w manualu do procka, że nózka EA/VPP musi być podpięta pod VCC by zaczał się wykonywać program z pamięci wewnętrznej. Czy podłaczyć to? Jak Ty zrobiłeś?