Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schneider STV7166 zakłócenia obrazu

fotonn 14 Jan 2006 22:38 1080 3
    fotonn
    Level 28  
    Mam mały problem.
    TV, jak w tytule, czassis DTV2, po włączeniu gra bez zarzutu. Po kilku - kilkunastu minutach pracy, niezależnie, czy odbiera sygnał z anteny, czy jest w trybie AV, czy też w ogóle nie ma podłączonego źródła sygnału, zaczyna szaleć z impulsami odchylania poziomego. Z początku są to "wypadające" pojedyńcze linie, a po chwili już cały obraz wygląda już prawie, jakby odbierał zakodowany program.

Pytanko 1: Czy impulsy odchylania poziomego są w DPU2553 wytwarzane (i tylko synchronizowane, gdy jest sygnał video), czy też formowane na podstawie sygnałów cyfrowych, pochodzących od innego scalaka?

Impulsy te dochodzą do tranzystora sterującego stopniem mocy H oraz, poprzez układ różniczkujący, wzmacniacz na LM393 i trafo, sterują przetwornicą.
    Początkowo napięcia zasilające są stabilne, a kiedy pojawią się zakłócenia obrazu, napięcia zasilające zaczynają pływać.

Pytanko 2: Jak stwierdzić, czy zmiany tych napięć i zakłócenia obrazu są skutkiem uszkodzenia przetwornicy na TEA2164S (zaś DPU2553 albo co innego reaguje tak na kiepskie zasilanie), czy też odwrotnie: przyczyna leży w uszkodzeniu generatora (układu formującego) H, a zmiany napięć przetwornicy są tego konsekwencją?

A może to zupełnie coś innego?
    Na "elki" mi to nie wygląda. Chyba kolejność byłaby taka, że objawy zanikałyby wraz z ich rozgrzaniem? Ale może się mylę.
    Krzychu7
    Level 40  
    Witam. Czy te linie to czasem nie powroty? Spróbuj zmniejszyć napięcie siatki 2 kineskopu (dolny potencjometr trafopowielacza). Wymiana elektrolitów w przetwornicy była by jednak wskazana.
    zorbek
    Level 31  
    Oczywiście płytę odchylania przejrzałeś pod wpłuwem zimnych lutów:)) Jeżeli chodzi o wypadające linie to sugeruje sprawdzić dokładnie kabelek WN bo często zaczyna iskrzyć w trafie.
    Zasilacz może ci wariować ponieważ jest on w czasie pracy synchronizowany impulsami H, ale wymiana elek nie zaszkodzi jeżeli są one od nowości TV.

A jeżeli chodzi o DPU impulsy H sa wytwarzane na podstawie zewnętrznego zegara a a synchronizowane są dopiero w momencie podania sygnału Video.
    fotonn
    Level 28  
    Krzychu7 wrote:
    Czy te linie to czasem nie powroty?

W analogowym TV linie powrotu nakładałyby się chyba na obraz, nie zrywając synchronizacji poziomej. A jak jest w cyfrówkach, nie wiem.
    zorbek wrote:
    Oczywiście płytę odchylania przejrzałeś pod wpływem zimnych lutów

Tak, ale bez okularów i lupy. Zrobię to jeszcze raz. Z tego, co po wysłaniu postu przeczytałem na tym szacownym forum, to muszę jeszcze sprawdzić połączenia "tasiemcowe". Nie zajmuję się serwisem na codzień, ale kiedyś w jednej Nokii, każde wyjęcie i włożenie chassis do pudła dawało inne objawy. Polutowałem wtedy wszystkie kabelki na stałe. Teraz jednak próbowałem poruszać kablami, wyginałem płytę w różnych kierunkach, dociskałem scalaki i robiłem inne zmęczeniowe próby, z jednym skutkiem: zawieszało się sterowanie z pilota (to pewnie inna usterka, wyszła przy okazji). Zakłóceniom obrazu to nie przeszkadzało.
    Co do nich, byłbym za grzaniem się "cyfrówki". Też na elektrodzie było kilka rad, aby schłodzić scalaki powietrzem. Popróbuję z ciągłym nawiewem na nie od momentu włączenia TV. Zobaczę, jak to wpłynie na czas ujawnienia się usterki.
    zorbek wrote:
    Jeżeli chodzi o wypadające linie to sugeruje sprawdzić dokładnie kabelek WN bo często zaczyna iskrzyć w trafie.

Sprawdzę.
    zorbek wrote:
    A jeżeli chodzi o DPU impulsy H sa wytwarzane na podstawie zewnętrznego zegara a a synchronizowane są dopiero w momencie podania sygnału Video.

Chodzi o 4 MHz z 1 nóżki zegara CCU2070 i impulsy "klampujące"?
    Do TV dobiorę się dopiero za kilka dni. Wtedy dam znać o efektach.
    Na razie bardzo dziękuję za porady.
    Przyczyną usterki był DPU2553.