Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja anten, etc - telewizja naziemna - Poznań

mateo_poznan 21 Sty 2006 23:16 12693 6
  • #1 21 Sty 2006 23:16
    mateo_poznan
    Poziom 10  

Witam! Chciałem przekonfigurować cały system antenowy w domu (pełna modernizacja). Czy ktoś jest w stanie mi podpowiedzieć co potrzebóje aby odbierać wszystkie kanały w dobrej jakości (obecnie TVP3 Poznań i Polsat mam totalnie "zaszumiony", a na TVP2 często pojawiają się zakucenia). Słyszałem także że przy dobrej konfiguracji jestem w stanie odbierać TV4 z Kalisza (to prawda?). Ile ta przyjemność będzie mnie kosztować, jaki sprzęt potrzebóje. Mieszkam w Poznaniu. Pozdrawiam

1 6
  • Pomocny post
    #2 22 Sty 2006 00:33
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

To co Pan napisał jest tylko możliwością zorientowania innych problemem.
    I to nie dlatego,że coś nie tak, ale:
    - odbiór TV wymaga odpowiednich anten do miejsca odbioru - to trzeba ocenić na miejscu
    - z tego samego względu nie można ocenić czy oczekiwane przez Pan stacje telewizyjne są nadawane z jednego miejsca - kierunki na nadajnik/i - wtedy najlepiej zastosować kilka anten obsługujących poszczególne kierunki.
    - z tego co Pan napisał trzeba też wziąć pod uwagę odbiór dalekosiężny - TV4, a nie wiadomo, czy na tym kierunku nie będzie silniejszej stacji działającej zakłócająco, lub przeszkód terenowych pogarszających jakość tego sygnału.
    - ze wzgledu na powyższe i nieznajomość siły sygnałów poszczególnych stacji nie da się wytypować nawet w bardzo ogólnym zarysie potrzebnego sprzętu ( rodzaj i ewentualną ilość anten, wzmacniacze/lub nie, filtry -eliminatory/lub nie, sumatory sygnału, tłumiki itp. ), a tym bardziej wyceny tego wszystkiego.
    Sprawę naprawdę trzeba ocenić na miejscu !

Może ktoś z użytkowników tego Forum znający zagadnienie i mieszkający w Poznaniu zauważy ten post, umówi się i oceni wszystko na miejscu. Ja niestety mieszkam zbyt daleko...

Pozdrawiam !

0
  • #3 23 Sty 2006 15:10
    mateo_poznan
    Poziom 10  

Moze uda mi się choć trochę uściślić problem. A w każdym razie wypisać częstotliwości i źródła sygnałów które są na pewno możliwe do odbioru

Nazwa Lokalizacja Kanał ERP(kW)

POLSAT Poznań/ Śrem 50 200
    Program 1 Poznań 33 1,5
    Program 1 Poznań/Śrem 9 100 - tu ledwno widzialne szumy
    Program 2 Poznań 11 0,4
    Program 2 Poznań/Śrem 27 300
    Program 3 Poznań Poznań/Śrem 52 200

TVN Poznań/ Piatkowo 47 1

(obecny układ moich anten umożliwia mi odbieranie kanałów z powyższej listy zaznaczone pogrubieniem. Oraz zaszumiony sygnał kanałów zaznaczonych kursywą)

oraz prawdopodobny
    TV 4 Kalisz/Mikstat 48 200

na 48 kanale jest w okolicy nadawany również Program 1 z Wągrowca (zupełni inny kierunek), oraz blisko (na 47) TVN z poznańskiego Piątkowa.

Załączam mapki:
    Nadajniki opodal Poznania

oraz Nadajniki w Poznaniu (oraz moja lokacja)

0
  • #4 23 Sty 2006 17:01
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

Mając te dane można już trochę więcej powiedzieć - jednak i tak nie wszystko - z powodów, które opisywałem wcześniej.
    Patrząc na rozkład częstotliwości w miejscu odbioru - bez względu na nadajnik - bliski POZNAŃ, czy dalszy ŚREM - mamy do czynienia z odbiorem w dwóch pasmach TV - III oraz IV/V. Wobec powyższego należy zastosować najlepiej po dwie anteny ustawione kierunkowo na każdy z nadajników, przy czym aby odbierać sygnał lokalny TVN z Piątkowa - też antena na ten kierunek. Tak więc aby prawidłowo odebrać sygnały "poznańskie" i "śremskie" - trzeba 3 anten kierunkowych. Aby odbierać i to i to, trzeba zbudować takie dwa systemy antenowe. Przy czym anteny wykierowane na Śrem muszą mieć większy zysk - a co za tym idzie więcej elementów i większe gabaryty. Nie ma co ufać wzmacnianiu sygnału przez wszelkiego rodzaju wzmacniacze. Najlepszym "wzmacniaczem" jest zysk antenowy - wzmacniacz bezszumny - doskonały. Tak więc lepiej zainwestować w lepsze ( o większym zysku) anteny niż kombinować ze wzmacniaczami.
    Oddzielnym problemem jest TV4 i Kalisz/Mikstat. Mimo jego dużej mocy trzeba wziąć pod uwagę i częstotliwość pracy. Ten sygnał najpierw trzeba by odebrać w Pana miejscu lokalizacji i ocenić jego siłę korzystając z anteny o dużym zysku np. z rodziny ATX - wzorowanych na wyrobach Hirschmanna. Gdyby na takiej antenie ( bez wzmacniacza) obraz był dobry lub zadowalający, można wówczas myśleć o jego odbiorze docelowo. Wówczas ten sygnał należałoby "dosumować" do któregoś z wcześniej omawianych systemów antenowych. To tyle jeśli chodzi o część "dachową" takiej instalacji. Będzie to razem 6 anten. gdyby jednak zdecydować się na wybór jednego kierunku odbioru zasadniczego - Śrem - wówczas ilość niezbędnych anten zredukuje się do 4. Dwie na Śrem, jedna - Piątkowo i ewentualnie jedna Kalisz. Wówczas ma Pan wszystko co jest do odbioru.
    Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Miejsce odbioru, a w zasadzie wysokość posadowienia anten. Generalnie im wyżej tym lepiej - niestety TV naziemna. To także należy wziąć pod uwagę. Ja na Pana miejscu - jeśli już nie jest to tylko zamysł a ma to być realizowane - kupił antenę typu Yagi na III pasmo TV o dużym zysku oraz wspomnianą np. ATX - 91 i mając te dwie anteny i ukierunkowując je na poszczególne nadajniki dokonałbym swoistego "skanowania" o ocenił co jest , a co nie do odbioru. Będzie widać co i w jakim stopniu na danym kierunku się/lub nie - zakłóca, jaka jest w tym konkretnym miejscu jakość odbieranych stacji. Oczywiście wszystkie kanały z zakresu III skanujemy anteną Yagi, natomiast z zakresu IV/V - anteną typu ATX. Na podstawie tych doświadczeń zdecydowałbym o finalnej postaci systemu antenowego. "Pogodzenie" tych wszystkich sygnałów i dystrybucja ich na Pana potrzeby to kolejny temat. Ale póki co proszę solidnie się zająć tym o czym wspomniałem wyżej, gdyż uzyskane w ten sposób informacje będą nieocenione w dalszej pracy.

Powodzenia !

Pozdrawiam serdecznie !

0
  • #5 28 Paź 2008 09:26
    Chawek
    Poziom 18  

Witam!

Odgrzeję kotleta bo mam teraz podobną sytuację do kolegi Mateo. Pytanie mam czy ostatecznie udało się poprawnie odebrać TV4 z Kalisza?

Mieszkam w Plewiskach (miejscowość przyklejona do Poznania od strony trasy wylotowej na Wrocław). Według GPS do nadajnika w Śremie mam 29km, do Kalisza 129km a do wieży Poznań - Piątkowo 12km. Kanały oraz moce nadajników zostały podane we wcześniejszym poście przez Mateo.
    Myślę aby odebrać ze Śremu TVP3, Polsat oraz TVP2 za pomocą takiej anteny: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm do tego TVN z Piątkowa za pomocą takiej: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-40-60_A1955.htm , TVP1 ze Śremu za pomocą takiej: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_vhf_7-elementowa_dipol_7-6-12_A0710.htm oraz TV4 z Kalisza za pomocą anteny: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_atx-91_A3710.htm z symetryzatorem SA IV-V. Do tego chciałbym jeszcze antenę radiową dookólną więc w sumie będzie 5 anten na maszcie, nie za dużo? Znajdę do tego jakąś zwrotnicę?

Pytanie dla bardziej obeznanych w temacie czy to zadziała? Może lepiej zastosować jakąś inną konfigurację, np. złapać 2 nadajniki jedną anteną?

Załączam mapkę nadajników w Poznaniu i mojej lokalizacji.

1 - moja lokalizacja
    2 - nadajnik Poznań Akademia Ekonomiczna (TVP1 k.33, TVP2 k.11)
    3 - nadajnik Poznań Piątkowo (TVN k.47)

0
  • #6 01 Lis 2008 00:46
    potekw
    Poziom 17  

Bez miernika poziomu sygnału jest trudno dobrać właściwe anteny aby uzyskać pożądany efekt. Przede wszystkim proponuję wykonać na mapie kilka linii ołówkiem ( połączyć swoją lokalizację z nadajnikami ) - znajdzie Pan odpowiedź na pytanie czy można przy pomocy tej samej anteny odebrać różne nadajniki. Następnie proszę zwrócić uwagę na przeszkody terenowe ( drzewa, wzniesienia, budynki ), które czasami wręcz wykluczają możliwość odbioru. Niestety jedynym sposobem aby sprawdzić jakość odbioru jest podłączenie anteny i sprawdzenie sygnału z kilku kierunków. W paśmie UHF antena kierunkowa 21k-60k wystarczy, gorzej z kanałami 9 i 11- może się okazać że zakup będzie chybiony...
    Zawsze największym problemem jest zsumowanie wszystkich sygnałów, dla laika bez przyrządów wręcz niewykonalne ale można skorzystać z gotowych rozwiązań - proszę przeanalizować ofertą :
    http://www.waldiantena.com.pl/zwr2.php?idmiasta=P
    Odradzam anteny ATX, pomimo niezłych parametrów, mechanicznie są nie do przyjęcia - po dwóch trzech latach wiele direktorów po prostu odpada.
    Do prób proszę używać wyłącznie anteny z symetryzatorem, podłączonej bezpośrednio do TV, ułatwi to ocenę jakości sygnału. Dobór pozostałych elementów sieci jest kwestią dalszą, wszystko zależy od wybranej konfiguracji antenowej. Czasami ekonomicznie bardziej uzasadniony jest wybór instalacji opartej na antenie i tunerach satelitarnych.

0
  • #7 01 Lis 2008 10:33
    Chawek
    Poziom 18  

Zrezygnowałem z odbioru TV4 z Kalisza, zakupiłem 2 anteny UHF i jedną VHF. Kupiłem też taką zwrotnicę kanałową: http://sklep.delta.poznan.pl/?ZWROTNICA-ZX-38...=&ps_session=2f0d1825df97a6eca7cc261e027e9b77

Dwie anteny (UHF 21-60 i VHF) będą skierowane na Śrem a jedna UHF 40-61 poleci na Piątkowo na TVN (47k). Do tego będzie jeszcze antena radiowa. Wszystkie anteny mają wbudowane symetryzatory, liczę że obejdzie się bez wzmacniacza.

0